Pielęgniarstwo ponownie może być atrakcyjnym zawodem

Anna Nowak
Wynagrodzenie stanowi o randze zawodu, zatem, patrząc z tego punktu widzenia, poziom prestiżu pielęgniarstwa w naszym kraju jest nadal dyskusyjną sprawą – mówi Anetta Cekała, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa Diaverum Polska, z która rozmawiamy z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

W służbie zdrowia dramatycznie brakuje personelu, z roku na rok przybywa coraz mniej absolwentów uczelni medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę w szpitalach, średnia wieku pielęgniarek i położnych rośnie a wiele z nich emigruje. Co musiałoby się zasadniczo zmienić - poza podniesieniem wynagrodzeń, bo to jest oczywiste - aby sytuacja uległa poprawie?
Problem nie satysfakcjonujących zarobków często sprawia, że za mało osób wybiera studia pielęgniarskie lub położnicze, a absolwenci wolą pracę za granicą. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny czynnik decydujący o wyborze tego zawodu oraz, w późniejszym czasie, miejsca pracy. Praca dla większości społeczeństwa jest bardzo ważną sferą życia, a warunki wykonywania zawodu oraz możliwość rozwoju zawodowego są często kluczowe przy dokonywaniu wyboru. Warunki pracy w pielęgniarstwie nie są tylko kwestią wysokiej jakości i dostępności sprzętu, ale również wsparcia zawodami pomocniczymi. Asystent pielęgniarki oraz opiekun medyczny powinni stać się realnym standardem w każdym miejscu, gdzie jest taka potrzeba. Kolejnym czynnikiem, który uatrakcyjni zawód pielęgniarki i położnej, jest wzmocnienie naszej samodzielności zawodowej poprzez rozszerzenie uprawnień o nowe kompetencje. Działania w tej sprawie powinny równolegle wiązać się z nowelizacją standardów kształcenia zarówno przed, jak i podyplomowego. W dzisiejszych czasach powszechne wprowadzenie digitalizacji do obszaru medycznego usprawniłaby pracę pielęgniarkom i położnym, dzięki czemu więcej czasu mogłyby poświęcić pacjentowi.

Czy pielęgniarki w Polsce cieszą się odpowiednim prestiżem, takim, jak w krajach zachodnich?
W obecnych czasach wynagrodzenie stanowi o randze zawodu, zatem, patrząc z tego punktu widzenia, poziom prestiżu pielęgniarstwa w naszym kraju jest nadal dyskusyjną sprawą. Nie ma przy tym wątpliwości, że zawód ten jest darzony dużym zaufaniem społecznym, a umiejętności pielęgniarek polskich są na bardzo wysokim poziomie. Nasza praca w wielu miejscach zdecydowanie różni się od standardów przyjętych w innych krajach europejskich, co niestety obniża rangę zawodu. Pielęgniarstwo ponownie może być atrakcyjnym zawodem dla młodych ludzi, zwłaszcza ze względu na szlachetną misję, filozofię wartości i tradycję.

Czy i jak pracodawcy, zarówno publiczni jak i prywatni, zabiegają o zatrudnienie i dobre warunki pracy pielęgniarek?
Aktualnie zarówno pracodawcy publiczni jak i niepubliczni przyjmują zbliżoną strategię pozyskiwania pracownika. Oczywiście wynagrodzenie odgrywa tu kluczową rolę, nie mniej jednak czynnikami, które decydują o wyborze pracodawcy, są warunki pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego. Mój pracodawca zapewnia pakiet edukacyjny, program „Kompetencje w praktyce” - Competence in Practice, opiekę Mentora oraz wsparcie w późniejszym podnoszeniu kwalifikacji. Firma dba też o zapewnienie produktów i sprzętu najwyższej jakości. Co istotne, zabiega również o to, aby atmosfera w zespole była jak najbardziej przyjazna. Praca wykonywana wedle standardów światowej praktyki pielęgniarskiej także wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz daje możliwość rozwoju zawodowego.

Jakie cechy powinny mieć osoby pracujące w zawodzie pielęgniarek i położnych?
Jest to przede wszystkim zawód dla osób które czerpią satysfakcję z pomagania drugiej osobie zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Kluczowe jest posiadanie cech altruistycznych, takich jak empatia, opiekuńczość, bezinteresowność, cierpliwość czy tolerancja. Osoba wybierająca ten zawód powinna być komunikatywna, opanowana oraz dobrze zorganizowana. Ludzkie życie i zdrowie są wartością najwyższą i nie ma tu miejsca na niekompetencję, czy nieodpowiedzialność. Niezależnie od tych wszystkich cech, które są pożądane zarówno we współpracy z innymi członkami zespołu jak też pacjentami, ,,poczucie powołania” jest tym czymś, bez czego po prostu nie da się pracować w naszym zawodzie. Ono też daje na co dzień siłę w tej jakże ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Pielęgniarką z powołania się jest, a nie bywa. Osobiście związana z zawodem pielęgniarki jestem od ponad 40 lat, już jako dziecko miałam okazję obserwować pracę mojej mamy pielęgniarki, widząc zarówno blaski jak i cienie tej profesji.

POLECAMY:


Czy Polacy chcą się szczepić, bo zaczęli się bać?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie