Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy. Gala Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa FOTO 18.1.20

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019 Krzysztof Szymczak, Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonorował w piątek (17 stycznia) absolwentów swojego Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Położnictwa z roku akademickiego 2018/2019. Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa, prosił młode kobiety, które ukończyły ten oddział, aby nie opuszczały naszego regionu. Czy ponad półtorej setki nowych pielęgniarek i położnych posłucha tego apelu?

– Wierzę, że zechcecie zostać na naszym wojewódzkim podwórku – mówił w piątek wicemarszałek. – Placówki, za które odpowiadam, bardzo na was czekają, ponieważ zwiększenie ich personelu jest koniecznością.

Jeśli wicemarszałek porozmawiałby podczas piątkowej uroczystości z Karoliną Olkowicz, absolwentką pielęgniarstwa, mógłby pozostać optymistą.
– Po to się uczyłam w Łodzi, żeby w niej pozostać. Poza tym mój zawód to nie tylko wiedza, ale i doświadczenie, a to zamierzam dalej zdobywać w „Matce Polce” – opowiadała młoda pielęgniarka.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pracuje Weronika Wojtaszek, absolwentka położnictwa.
– Mam poczucie misji i tego, że robię coś ważnego – mówiła przed galą.

Z ubiegłorocznego raportu („Niedobór talentów w branży medycznej”) firmy Manpower, zajmującej się rynkiem pracy, wynika, że aż 72 procent z polskich szpitali poszukuje pielęgniarek i jest to najbardziej deficytowy zawód wśród medycznych.
Pielęgniarek brakuje nawet bardziej od lekarzy, poszukiwanych przez 68 proc. szpitali. W przypadku położonych ten wynik wynosił 13 proc.

Gdy posłowie powoływali się na raport Manpower w pytaniach do Ministerstwa Zdrowia, resort odpowiadał, że pracuje nad zlikwidowaniem niedoborów: obecne pielęgniarki dostały w 2019 r. podwyżki, ponadto rosną liczby przyjętych na studia (w roku akademickim 2014/2015 zostało przyjętych na pielęgniarstwo pierwszego stopnia 5431 osób, a w roku 2018/2019 – 6653).

W naszym kraju jest około 230 tys. pielęgniarek. Ich liczba w ostatnich latach stopniowo rośnie.
Niestety, podobnie jak średnia wieku w tym zawodzie w Polsce (52 lata), co w niedługiej perspektywie grozi masowymi odejściami na emeryturę.
A już teraz na tysiąc mieszkańców naszego kraju przypada zaledwie pięć pielęgniarek – podczas gdy przeciętna unijna przekracza dziewięć (według raportu OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

W polskim środowisku medycznym toczy się gorąca dyskusja, w jakim zakresie dopuścić do łóżek naszych pacjentów pielęgniarki zza wschodniej granicy.

Poza pielęgniarkami oraz położnymi przyznanie dyplomów uroczyście świętowali w piątek m.in. nowi dietetycy, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.

Przed tygodniem Uniwersytet Medyczny urządził podobną uroczystość dla absolwentów byłego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom byłego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego (10 stycznia 2020 r.)

Wśród 201 z tych wychowanków, 52 nosi mundury.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl