Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna Biała Fabryka

Roman Czubiński
Biała Fabryka w Łodzi, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Biała Fabryka w Łodzi, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa. Grzegorz Gałasiński
Centralne Muzeum Włókiennictwa. Wielką atrakcję stanowi już sam budynek Muzeum: placówka mieści się w klasycystycznej Białej Fabryce Ludwika Geyera, uważanej za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury przemysłowej. Malowniczo położony nad stawem budynek przy ul. Piotrkowskiej 282 został odnowiony i adaptowany z wielką dbałością o historyczny detal.

W Muzeum można obejrzeć wszystko, co związane z włókiennictwem. Począwszy od surowca, z jakiego powstają tkaniny (bawełna, len), poprzez odzież (zadowolone będą zwłaszcza osoby zainteresowane historią ubioru w XX wieku), urządzenia służące do jej produkcji, aż po oryginalną maszynę parową z czasów Geyera. Zgromadzone w Białej Fabryce zbiory krosien, przędzarek, zgrzeblarek i innych maszyn włókienniczych to największa tego typu kolekcja w Polsce. Część urządzeń to oryginalne konstrukcje sprzed stu lub dwustu lat. Inne nie zachowały się do naszych czasów. Pracownicy Muzeum wykonali ich wierne kopie.

NIE ZAPOMNIJ! Atlas turystyczny województwa łódzkiego w "Dzienniku Łódzkim"

Na wystawach można też oczywiście podziwiać wszelkiego rodzaju tkaniny: artystyczne, przemysłowe i ludowe, zabytkowe obok współczesnych, pochodzące z łódzkiego podwórka lub sprowadzone np. z Afryki. Ważne miejsce zajmują materiały archiwalne związane z historią przemysłu włókienniczego w Łodzi i okolicach. Wśród zgromadzonych pamiątek można znaleźć tak różne obiekty, jak: zdjęcia, rysunki techniczne (w tym plany architektoniczne łódzkich fabryk), papiery wartościowe, etykiety czy emitowane przez zakłady włókiennicze medale.

Zwiedzając Centralne Muzeum Włókiennictwa, poznamy też warunki życia dawnych łódzkich robotników (wewnątrz odtworzono fragment izby mieszkalnej) i fabrykantów (pokazano umeblowany fragment gabinetu). Twórcy ekspozycji nie zapomnieli o prezentacji wyposażenia fabrycznego kantoru i biura.

Kolekcja tkanin artystycznych liczy prawie cztery tysiące sztuk. Najstarsze z nich mają ponad półtora tysiąca lat - pochodzą z V stulecia. Najwięcej dzieł reprezentuje tkactwo polskie, zachodnioeuropejskie i orientalne (Kaukaz, Turcja, Persja, Indie). W bardzo bogatym zbiorze tkaniny współczesnej można znaleźć dzieła takich autorów, jak Magdalena Abakanowicz czy Maja Berezowska. Warto wspomnieć, że co trzy lata w Muzeum odbywa się Międzynarodowe Triennale Tkaniny.

Od kilku lat na tyłach Białej Fabryki (wejście od ul. Milionowej) działa Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zgromadzono w nim osiem budynków i budowli, pokazujących przekrój przez różne oblicza dawnej architektury miasta. Goście skansenu mogą podziwiać cztery łódzkie domy rzemieślnicze, piętrowy dom dla robotników, willę letniskową z Rudy Pabianickiej, kościół ewangelicko-augsburski z Nowosolnej i poczekalnię tramwajową ze Zgierza. Obiekty rozmieszczono wzdłuż brukowanych kocimi łbami uliczek, imitujących fragment miasta z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzach "drewniaków" mieszczą się wystawy i sklepy z pamiątkami.

Centralne Muzeum Włókiennictwa można zwiedzać we wtorki, czwartki i piątki w godz. 9-17. W czwartki godziny otwarcia placówki to 11-19, a w soboty i niedziele - 11-16.
Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki