Piekary Śląskie: Salmonella w Przedszkolu nr 12. Sześcioro dzieci i nauczyciel zarażeni

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W Przedszkolu nr 12 w Brzezinach Śląskich stwierdzono kilka przypadków Salmonelli
W Przedszkolu nr 12 w Brzezinach Śląskich stwierdzono kilka przypadków Salmonelli ARC
W Przedszkolu nr 12 w Piekarach - Brzezinach Śląskich stwierdzono kilka przypadków zarażenia salmonellą. Zachorowało sześcioro dzieci i nauczyciel. Sanepid nie stwierdził ogniska choroby w przedszkolu. Zdezynfekowana została kuchnia, toalety, sale i zlecono czyszczenie dywanów.

W Przedszkolu nr 12 w Brzezinach Śląskich stwierdzono kilka przypadków salmonelli. Najpierw zachorowało czworo podopiecznych, później kolejna dwójka i nauczyciel. Wezwano Sanepid. Inspektorzy nie stwierdzili ogniska choroby w przedszkolu, jednak przyczyn zatrucia nie udało się stwierdzić.

- Podejrzewano, że problemem mogła być szynka lub ser, które ostatecznie zostały wykluczone - mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich. - Mam nadzieję, że sytuacja została opanowana i nie będzie kolejnych przypadków zachorowań. Przedszkole we współpracy z Sanepidem wykonało wszystko, co było możliwe, żeby zabezpieczyć placówkę przed rozprzestrzenianiem się choroby. Placówka będzie we wrześniu normalnie funkcjonować - dodaje.

Zakażenie bakteriami z rodziny Salmonella, to częsta przyczyna zatrucia pokarmowego w sezonie letnim. Nie da się jej zaobserwować, a zainfekowany produkt spożywczy wcale nie ma oznak nadpsucia, zmiany zapachu, wyglądu.

- Bakteria Salmonella jest dosyć popularna - mówi lek. wet. Józef Lipa, kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. - Wszędobylska pałeczka jelitowa, chorobotwórcza bakteria. Może się dostać do przewodu pokarmowego człowieka poprzez zanieczyszczone pokarmy, przez kontakt z zabrudzonymi środkami spożywczymi typu owoce, jeśli były nawożone fekaliami. Źródłem bakterii są najczęściej fekalia - wyjaśnia.

Drugim źródłem są zakażone produkty wyjściowo spożywcze, takie jak jaja czy surowe mięso drobiowe.

- W trakcie niezachowania higieny przy przyrządzaniu posiłku, bakteria może się przenosić z rąk na pokarmy podczas przygotowania, jeśli nie były poddane obróbce termicznej, czyli pieczeniu, smażeniu, gotowaniu - tłumaczy Józef Lipa. - Wysoka temperatura zabija bakterie. Jeśli jednak są w posiłku, dostają do przewodu pokarmowego i wywołują standardowe objawy zatrucia. W większości przypadków zaburzenia żołądkowo-jelitowe, po kilkunastu godzinach mogą wywołać typowe objawy: wymioty, złe samopoczucie, nudności, biegunka - wymienia.

Jeśli ktoś zlekceważy zatrucie salmonellą, może nawet zostać nosicielem tej bakterii.

- Takim nazwijmy to - bezobjawowym. Tylko co jakiś czas będą występować u niego stany podkliniczne, ale jednocześnie będzie źródłem zakażenia dla innych. - mówi Józef Lipa.

Przypomnijmy: pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już 8 godzin po zjedzeniu skażonego posiłku, choć najczęściej choroba daje o sobie znać po 18-24 godzinach od zakażenia.

Oto typowe objawy zatrucia salmonellą:

  • bóle brzucha
  • ból głowy
  • wymioty
  • biegunka
  • podwyższona temperatura

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Piekary Śląskie: Salmonella w Przedszkolu nr 12. Sześcioro dzieci i nauczyciel zarażeni - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl