Piątka dla zwierząt w Senacie. Minister Puda: Rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Piątka dla zwierząt w Senacie. Minister Puda: Rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych
Piątka dla zwierząt w Senacie. Minister Puda: Rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych Adam Jankowski
Sejmowa komisja ustawodawcza zajmie się dziś nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Politycy PiS nie są zgodni, czy ustawa powinna zostać przyjęta. Tymczasem nowy minister rolnictwa zapewnia, że rolnicy będą mogli zrezygnować ze swojej działalności na korzystnych warunkach.

W czwartek o godz. 13.00 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji ustawodawczej, która zajmie się tzw. Piątką dla zwierząt. Dzień później przepisami zajmie się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi, a 13 października odbędzie się w tej sprawie posiedzenie Senatu.

Politycy PiS nie są zgodni co do ustawy

Jak donoszą media, choć ustawa została dość entuzjastycznie przyjęta w Sejmie, to senatorowie nie są zgodni co do jej ostatecznego kształtu.

Jak dotąd w sprawie nowej ustawy o ochronie zwierząt do izby wyższej parlamentu wpłynęło już 200 propozycji poprawek i ponad 2,5 tys. różnego rodzaju stanowisk i opinii.

Senator PiS Stanisław Karczewski w rozmowie z PAP przekonywał, że podczas posiedzenia Senatu zdecydowana większość senatorów partii rządzącej będzie głosowała zgodnie z „ustaleniami partyjnymi" i poprze nowelę w takiej formie, w jakiej wyszła z Sejmu.

Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na jednego z senatorów PiS, pisze, że w partii Jarosława Kaczyńskiego nie ma jednomyślności w tej sprawie . - Jeśli opozycja będzie miała jednolite stanowisko, nasze działania i tak nie będą miały znaczenia. Jeśli jednolitego stanowiska nie będzie, cały bój rozegra się o poprawki dotyczące uboju rytualnego, wykreślenia tzw. ORMO zwierzęcego wchodzącego na prywatne posesje oraz kwestii hodowli zwierząt futerkowych – mówi dziennikowi senator PiS.

Minister rolnictwa: Vacatio legis jest zapewnione w ustawie

Nowy minister rolnictwa Grzegorz Puda, odnosząc się do procedowanej ustawy i związanych z nią protestów rolników, stwierdził, że „rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych”. - Rozumiem, że ta branża jest obecnie w protestach bardzo aktywna. Temat rolnictwa i leśnictwa w Polsce jest tak szeroki, że ta mała grupa osób, hodowców zwierząt futerkowych nie może zdominować działań całego ministerstwa rolnictwa czy całego rządu. Rolnicy od wieków żyją w symbiozie przyrodą. To nie jest tak, że całe środowisko rolnicze jest niezadowolone – mówił w Polskim Radiu.

Jak dodał szef resortu, rolnicy dostaną czas, aby przygotować się do nadchodzących zmian w przepisach. - Jeżeli chodzi o vacatio legis, to przecież jest ono zapewnione w ustawie. Trwa dyskusja na ten temat. Byłem podczas prac komisji senackiej, przysłuchiwałem się różnym argumentom – mówił minister. - Zobaczymy, co stanie się podczas końcowego sprawozdania senatorów. To vacatio legis jest zapewnione. Rekompensaty – poprawką, którą złożyło PiS – zostały wprowadzone. Zobaczymy, jak do zapisów odniesie się Senat – dodał Puda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl