PGNiG. Zrównoważony rozwój daje dobre wyniki finansowe i służy transformacji energetycznej

Materiał informacyjny PGNiG
Udostępnij:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) wyszło obronną ręką z kryzysu, jaki na gospodarkę globalną i polską sprowadził COVID-19 i związane z nim ograniczenia. Pokazują to dane zawarte w opublikowanym w połowie września Raporcie Zintegrowanym Grupy Kapitałowej PGNiG za 2020 r., wyniki pierwszego półrocza oraz prognozy na pozostałe miesiące bieżącego roku. Co ważne, firma osiąga te wyniki w ramach zrównoważonego rozwoju, w czym ważną rolę odgrywają działania na rzecz środowiska, społeczeństwa oraz wysokiej jakości zarządzanie. To z kolei potwierdzają liczne nagrody za wysoki standard raportowania.

PGNiG to jedno z największych polskich przedsiębiorstw, kluczowy dostawca energii dla tysięcy firm oraz milionów polskich gospodarstw.

Zintegrowany raport za 2020 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 15 września opublikowało Raport Zintegrowany Grupy Kapitałowej za 2020 rok. Dokument kładzie nacisk na kwestie związane z ładem korporacyjnym oraz aspektami środowiskowymi i społecznymi (ESG).

Raport zintegrowany tym różni się od klasycznych raportów i sprawozdań z działalności firmy, że nie koncentruje się wyłącznie na wynikach finansowych, ale przedstawia dane o wszystkich obszarach działalności firmy, której dotyczy.

W czasach pandemii COVID-19 raportowanie z wykorzystaniem podejścia zintegrowanego i ESG odgrywa rolę, jakiej nie pełniło jeszcze nigdy wcześniej. Dlatego rozbudowa sekcji dotyczących kwestii środowiskowych i społecznych nie ogranicza, ale wzmacnia wartość raportu dla akcjonariuszy i innych uczestników rynku kapitałowego.

Oczywiście mimo silnego nacisku położonego na kwestie związane z ESG, osią narracyjną Raportu Zintegrowanego GK PGNiG pozostają model biznesowy wraz z modelem tworzenia wartości, a więc zasady, na jakich firma dąży do zwiększania zysków, konkurowania na rynku z innymi firmami, a tym samym zwiększa wartość firmy, co istotne jest zwłaszcza dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy, w tym inwestujących w niewielkie ilości akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Od strony finansowej raport potwierdza publikowane wcześniej rekordowe wyniki finansowe Grupy za 2020 r. To z kolei dowodzi skuteczności przyjętego przez Grupę modelu biznesowego oraz unikalnego modelu tworzenia wartości i rokuje, że będą one gwarancją sukcesywnego wzrostu także w przyszłości.

Cyfrowa forma sprawozdania ułatwia wyszukiwanie informacji na temat parametrów finansowych i operacyjnych PGNiG w 2020 roku. Część dotycząca ESG ma charakter multimedialny, co pozwoliło wzmocnić wartość edukacyjną raportowania zintegrowanego.

Pomimo niejasnych perspektyw makroekonomicznych wywołanych pandemią, PGNiG stara się utrzymywać wysoki stopień szczegółowości sekcji raportu, poświęconych szansom i zagrożeniom dla rozwoju firmy w bliższej i bardziej odległej przyszłości. Grupa dostrzega szanse rynkowe w zielonych technologiach. W raporcie opisano, między innymi, rosnące zaangażowanie w wykorzystanie paliwa przyszłości, jakim jest wodór. Tego rodzaju projekty wpisują się w realizację celów zrównoważonego rozwoju Agendy ONZ 2030.

Zrównoważony rozwój zmierzony ESG

Zintegrowany raport Grupy za 2020 r. potwierdza, że ważną rolę w planach rozwojowych Firmy, także dla budowania jej wartości – co ważne jest nie tylko dla akcjonariuszy – stanowią działania na rzecz środowiska, społeczeństwa oraz jakość zarządzania (ESG). Mają one na celu wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju. W przypadku PGNiG polega to na łączeniu ciągłości i stabilności dostaw gazu z rozwijaniem niskoemisyjnej energetyki, stanowiącej ekologiczną alternatywę dla aktywów wykorzystujących węgiel. Gaz umożliwia dynamiczny rozwój zielonych źródeł energii oraz tworzone są fundamenty do wykorzystania technologii wodorowych w energetyce w całej polskiej gospodarce.

PGNiG jako firma sama włączyła się w proces budowania zielonej energetyki w Polsce, bazującej na odnawialnych źródłach energii (OZE), co ułatwia wymianę kopciuchów w polskich domach na ekologiczne nośniki ciepła, a średnia emisja jest ograniczana: dziś dzięki autobusom i innym pojazdom napędzanym gazem LNG, a w przyszłości – przez upowszechnienie się napędów opartych na paliwie wodorowym. Paliwo to umożliwi także wkład Spółki w zieloną transformację transportu morskiego.

W działaniach z zakresu odpowiedzialności społecznej (CSR) kluczową rolę odgrywa zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Firma daje całej polskiej gospodarce energię do rozwoju, dostarczając gaz z bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł; w ostatnich latach znacząco został ograniczony import gazu z kierunków wschodnich, a wzrasta z przewidywalnych politycznie i stabilnych cenowo, Norwegii i USA. Z kolei rozwój sieci dystrybucyjnej ułatwia rozwój gmin, które wcześniej nie miały dostępu do taniego i czystego paliwa.

Ponadto Spółka jako jeden z największych krajowych pracodawców gwarantuje stabilne miejsca pracy ponad 24 tys. pracowników.

Natomiast projekty społeczne PGNiG w 2020 r. skoncentrowane były na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom oraz wspieraniu społeczności w trudnych warunkach pandemii.

- W tym wyjątkowym roku szczególnie ważna była dla nas również działalność prospołeczna. Od marca 2020 roku, kiedy tylko pandemia COVID-19 dotarła do Polski, PGNiG przeznaczyło blisko 50 mln zł na wsparcie walki ze skutkami wirusa (to wartość pomocy udzielonej na zewnątrz oraz koszt zabezpieczenia pracowników w spółkach Grupy Kapitałowej i utrzymania ciągłości pracy zakładów). Wsparcie materialne i finansowe trafiło w większości do placówek zdrowotnych, ale także instytucji opiekuńczych. Beneficjentami były szpitale, przychodnie, domy pomocy społecznej, hospicja oraz organizacje wspierające kombatantów - napisał prezes Paweł Majewski w liście do akcjonariuszy, klientów i kontrahentów, komentującym raport zintegrowany za 2020 r.

Z kolei podejście do sfery zarządzania wyróżnia poszukiwanie równowagi pomiędzy naciskiem na realizację celów biznesowych oraz działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Rekordowe obroty w 2021 roku

O bardzo dobrej kondycji Firmy na etapie wychodzenia z załamania gospodarczego spowodowanego przez COVID-19 świadczą wyniki, jakie PGNiG osiągnęło w I połowie 2021 r. Przy czym wzrost sprzedaży gazu jest efektem zarówno wyraźnego ożywienia polskiej gospodarki począwszy od II kwartału, jak i zwiększonego zużycia gazu do celów grzewczych wskutek mroźnej zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie