PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Czy odczujemy te zmiany?

OPRAC.:
Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
PGNiG na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach
PGNiG na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach fot. Adam Jastrzebowski
PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu" - podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej - dodano.

Jak wyjaśniono w komunikacie, nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w ubiegłym roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. "Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach" - podkreślono.

"PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem" - zapewnił cytowany w komunikacie prezes PGNiG OD Henryk Mucha - Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla klientów biznesowych" - dodał.

Spółka jako przykład podaje okres od lipca do września 2022 r., kiedy giełdowe wyceny gazu osiągały poziom nawet 1500 zł/MWh. Firma podkreśliła, że wówczas nie podwyższono cen dla klientów biznesowych i utrzymano jest na poziomie 793 zł/MWh. "Ponadto cennik ten uwzględnia nie tylko koszty zakupu surowca na giełdzie, ale także ryzyko nagłych wahań cen, czy zachowania klientów związane z elastycznością ich poboru" - dodano.

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu

Firma wskazała, że jej podstawowym zadaniem w obliczu kryzysu energetycznego, było i jest nadal zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu do ponad 7 mln klientów – w tym dla kilkuset tysięcy klientów biznesowych. "Dzięki zabezpieczeniu dostaw, PGNiG OD podjęła decyzję o wprowadzeniu niższej ceny dla klientów rozliczanych w oparciu o cennik Gaz dla Biznesu" - zaznaczono.

Dodano, że należąca do Grupy Orlen PGNiG OD aktywnie reaguje na bieżące zmiany rynkowe, np. poprzez przygotowanie nowej oferty dla ciepłowni, wprowadzonej w pierwszej połowie stycznia 2023 r.

"To rozwiązanie, w 2023 roku zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 złotych za megawatogodzinę za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych" - przypomniano.

Spółka dodała, że oprócz wdrożonej obniżki Orlen przekazuje część swoich zysków do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na poczet rekompensat dla firm handlujących gazem, w wyniku których "7 mln gospodarstw domowych w Polsce oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych – jak szpitale, żłobki czy szkoły – obsługiwanych przez PGNiG OD, mają dziś ochronę taryfową i zamrożone ceny gazu".

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anty obajtek
PGNiG ma ok 30 procent z własnych złóż, nie dość że nie sprzedaje po rynkowych cenach to jeszcze zawyża, a przy takim udziale złóż z Polski to powinien poniżej cen rynkowych sprzedawać bo mówią że k niby nasz , ale nasz czy k tej parti chłopskiej pis ?
B
Bolesław Kowalski
20 stycznia, 2:20, Gość:

K... Pawlak - A co rosyjski gaz się słabo pali w kuchence? Umożenie długów Gazpromu tylko za rudej szmaty. Ile reklamówek z ruskiej biedry?

Wyłącz to tvp, to przestaniesz rusyfikować wszystko wokół i zaczniesz używać własnej głowy.

Polska zakupiła duże ilości gazu w czasie, gdy był bardzo drogi. Trzeba było tak zrobić, bo istniało zagrożenie, że go zabraknie i trzeba będzie zatrzymać część przemysłu. Firmy już w październiku 2021 dostały pisma mówiące o ewentualnej możliwości wstrzymania dostaw (priorytet dla indywidualnych odbiorców), jakby ktoś wiedział, co się święci! PGNiG nie podniosło wtedy cen sprzedaży proporcjonalnie do tego, ile musiało za ten gaz zapłacić, starając się rozłożyć podwyżki w czasie i licząc na to, że ceny zakupu surowca za jakiś czas będą mniejsze, co wyrówna deficyt finansowy. Obecnie ceny giełdowe gazu mocno spadły i PGNiG obniża cenę sprzedaży, ale na tyle, na ile może, bo musi kompensować poniesione wcześniej wydatki. Mniejsi, prywatni dostawcy, nieważne czy polscy, niemieccy, czy skądkolwiek, niestety nie mają takiej poduszki finansowej, jaką dysponuje PGNiG, więc nie mogą stosować tego typu rozwiązań. Dlatego energię należy kupować od stabilnych dostawców państwowych (tak, wiem że to są spółki, ale związane z państwem) i nie łasić się na cenę o parę groszy niższą u prywaciarza, bo gdy cokolwiek złego zadzieje się na rynku, to ten prywaciarz nie mając do tego środków i narzędzi, nie zapewni nam choćby częściowej ochrony.

G
Gość
A indywidualnym obiorcom po zawyżonej cenie! a można obniżyć ale po co, zaraz wymyśli się tarczę na ogrzewanie gazem dla domów jednorodzinnych, że wspaniałomyślny rząd dopłaci do rachunku za nasze pieniądze. haha kpina
G
Gość
19 stycznia, 22:01, Gosc:

Połowę obniża tego co spadło na rynkach, także cieszą się jak zesta głupie ludzie

Łaskawcy mogli podnieść ceny i tłumaczyć się jak pisowscy eksperci w temacie Orlenu: D

G
Gosc
Połowę obniża tego co spadło na rynkach, także cieszą się jak zesta głupie ludzie
G
Gość
A niemiecki GenGaz POdniósł odbiorcom w Polsce o 170%
G
Gość
Łaskawcy:D
Wróć na i.pl Portal i.pl