Perspektywy Women in Tech Summit. Konferencja (nie) tylko...

  Perspektywy Women in Tech Summit. Konferencja (nie) tylko dla kobiet

  AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O zbliżającej się konferencji Perspektywy Women in Tech Summit rozmawiamy z dr Bianką Siwińską, dyrektor zarządzającą Fundacją Perspektywy.
  Czym będzie konferencja Perspektywy Women in Tech Summit?

  "Perspektywy Women in Tech Summit" to będzie największą w naszej części świata konferencja dla kobiet planujących karierę i pracujących w IT i nowych technologiach.To będzie takie kobiece, techowe Davos. Będziemy rozmawiać o mądrym rozwoju technologicz-nym i roli, jaką mają w nim do odegrania kobiety. Do Warszawy przyjedzie 1000 utalentowanych kobiet w IT i Tech, a wśród nich liderki trzydziestu największych firm high tech na świecie - jak np.
  Sara Clatterbuck, szefowa inżynierów You Tube z Montain View. Gościem specjalnym będzie: Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego i polityk, niezwykle od-dana sprawom wspierania kobiet w IT. W sumie gościć będzie 100 mówców z całego świata i zorganizujemy 50 praktycznych warsztatów w ramach których będzie można swoją wiedzę branżową przenieść na nowy poziom.

  Kto powinien wziąć w niej udział?

  Do wzięcia udziału w konferencji zachęcamy i młode dziewczyny, zainteresowane karierą w nowych technologiach, ale też doświadczone ekspertki, profesjonalistki, które są już w trakcie kariery i same decydują o dużej części zagadnień technologicznych na świecie. Myślę, że te dwie grupy będą wzajemnie się od siebie uczyć i wymieniać doświadczeniami. Dzięki stypendiom przyjadą do nas również utalentowane informatyczki z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii, Kazachstanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Oczywiście zapraszamy również panów. To będzie nowa przestrzeń do wyeksponowania wielkiego potencjału kobiet w technologiach, święto inspiracji, networkingu, ale też miejsce, w którym można będzie nadać swojej karierze w branży technologicznej prawdziwego impetu

  Czy kobiety są niedoceniane w branży IT?

  Kobiety są bardzo doceniane, zwłaszcza, że jest ich tak mało. Dlaczego jest ich mało? Bo świat, społeczeństwo, edukacja działają wciąż tak, że dziewczynki, które mają potencjał w kierunkach technicznych i ścisłych, nie zawsze go realizują. Nie zachęcamy młodych kobiet, by interesowały się kierunkami technicznymi i nie do końca pokazujemy im wzorce kobiet, które w tym obszarze dużo dokonały. Dla chłopaka jest dość oczywiste, że idzie na politechnikę. Dla dziewczyny wybór jest trudniejszy, wymaga odwagi, inspiracji i precyzyjnej wizji siebie. W tym momencie na kierunkach informatycznych w Polsce studiuje 14 proc. kobiet. Ale ta liczba dynamicznie wzrasta. "Women in Tech Summit" ma te dziewczyny pokazać i zainspirować do sięgania wyżej.

  Skąd pomysł na Summit?

  To wynik pasji i działania w długiej perspektywie:) Fundacja "Perspektywy" od dekady wspiera i inspiruje kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Jeszcze na studiach, zainspirowana tym, co zobaczyłam w Niemczech, stworzyłam akcję "Dziewczyny na politechniki!". Zyskała ona wielka popularność i zmieniła rzeczywistość polskich uczelni technicznych. Nasz program dla najzdolniejszych studentek informatyki - IT for SHE został nagrodzony przez Komisję Europejską za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w UE. To dodało nam skrzydeł i zachęciło do wypłynięcia na szerokie wody. Chcemy wykreować Warszawę jako miejsce spotkań kobiecych talentów w IT i Tech z całego, niezwykle ciekawego regionu jakim jest Europa Środkowo-Wschodnia i Azja Centralna.

  Dlaczego to takie ważne aby podkreślać i celebrować wkład kobiety w rozwój nowych technologii?

  Światem nie rządzą już podziały polityczne, lecz właśnie potęga technologiczna. Kobiety są mądre, kreatywne i odpowiedzialne. Dlatego bardzo potrzebujemy przywódczyń biegłych w obszarze high-tech, które będą współdecydować o tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, Nie w opozycji do mężczyzn, ale wspólnie z nimi, z równym prawem głosu.

  "Perspektywy Women in Tech" odbędzie się 27-28 listopada w Warszawie. Szczegóły na: www.womenintechsummit.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo