Perła Podlasia. Pałac Kuczyńskich w Korczewie

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Pałac w Korczewie (po renowacji, przed pożarem).
Pałac w Korczewie (po renowacji, przed pożarem). Fot. Wikipedia/ LoMit/ CC BY-SA 4.0
Pałac w Korczewie, nazywany perłą Podlasia, to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych zabytków na mapie regionu. To idealne miejsce dla miłośników historii, kultury i przyrody.

Korczew to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim. Wybierając się w te okolice, warto zarezerwować czas na odwiedzenie miejsca niezwykłego - Pałacu z XVIII wieku i otaczającego go zabytkowego parku angielskiego.

Niewątpliwym punktem zwrotnym w historii Korczewa był rok 1712, kiedy wieś weszła w posiadanie kasztelana podlaskiego Wiktoryna Kuczyńskiego. To właśnie on zlecił w 1734 roku budowę murowanego pałacu. Zadanie to powierzył architektowi Konceniemu Boniemu. Wzniesiony wówczas obiekt stoi do dziś, choć od przeszedł liczne przebudowy.

Wielka rozbudowa

Pierwsza udokumentowana nastąpiła w latach 30. XIX wieku. Do jej przeprowadzenia Aleksander Kuczyński zatrudnił uznanego na Podlasiu i Grodzieńszczyźnie architekta Franciszka Jaszczołda. Największe zmiany nie objęły jednak wówczas samego pałacu, a jego otoczenia. Na nowo zaprojektował bowiem okalający budowlę ogród, który urządził w stylu angielskim. Wniesiono wtedy także drugi co do wielkości budynek na terenie obiektu, czyli letnią posiadłość nazywaną Syberią. Na tyłach pałacu Jaszczołd zaprojektował również oranżerię, która dziś jest kaplicą, a nieopodal niej studnię św. Jana Nepomucena.

"Do Pani na Korczewie"

Co ciekawe, to jednak nie Aleksander Kuczyński za sprawą którego kompleks został imponujący rozbudowany to nie on, a jego małżonka bardziej zapisała się w pamięci potomnych. Wszystko za sprawą przyjaźni Joanny z Wulfersów Kuczyńskiej z Cyprianem Kamilem Norwidem. Dowodem tej wyjątkowej relacji była wymieniana przez kilkanaście lat korespondencja, a pamiątką po niej utwór wieszcza: "Do Pani na Korczewie".

Pałac w Korczewie mocno ucierpiał już w czasie I wojny światowej. Kiedy było już to możliwe jego ówczesny właściciel Krystyn Ostrowski i jego małżonka, malarka Wanda Ostrowska podjęli decyzję o przeprowadzeniu generalnego remontu. Projekt fasady wykonał na prośbę Ostrowskiej jej dawny nauczyciel Stanisław Noakowski. Do jest to jedyny zrealizowany projekt Noakowskiego, który był teoretykiem rysunku i co do zasady nie tworzył projektów do realizacji. Remont został ukończony tuż przed wybuchem II wojny światowej. W niej zaś pałac nie ucierpiał znacząco jeśli chodzi o sam budynek, jednak zdecydowanie gorzej było z bezcennym wnętrzem. Niemcy splądrowali większość znajdujących się w nim mebli, a znaczną część biblioteki pałacu spalili. Także okres PRL nie był dla niego łaskawy. W ramach reformy rolnej został upaństwowiony, a z każdym kolejnym rokiem popadał w coraz większą ruinę. W tamtym okresie salę balową pałacu przeznaczono na magazyn nawozów sztucznych.

Przywrócić dawną świetność

Wszystko zmieniło się w roku 1989, kiedy do Polski powróciły córki Krystyna Ostrowskiego, Renata Ostrowska oraz Beata Ostrowska-Harris, które odkupiły pałac i postanowiły przywrócić mu dawną świetność. Przeprowadzając stopniowy remont XVIII wiecznej budowli od samego początku zapraszały do niej turystów.

Prace udało się zakończyć w 2018 roku. Los nie jest jednak łaskawy dla pałacu. Już trzy lata później - 10 listopada 2021 roku - wybuchł w nim potężny pożar. Do tej pory trwa walka z jego skutkami.

Dla turystów

Pałac pozostaje jednak otwarty dla zwiedzających i można go odwiedzać przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Bilet wstępu upoważnia do zwiedzenia całej wyremontowanej części pałacu na która składają się hol, sala balowa i oranżeria.

W okalającym pałac ogrodzie angielskim do którego wstęp jest bezpłatny można zobaczyć m.in. letnią willę Syberię, a także kamień Menhir, będący w przeszłości miejscem pogańskiego kultu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl