Pedro Pablo Kuczynski wygrał wybory prezydenckie w Peru....

  Pedro Pablo Kuczynski wygrał wybory prezydenckie w Peru. Pokonał Keiko Fujimori o 0,24 pkt proc.

  Aleksandra Gersz (AIP), Janusz Szmit

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pedro Pablo Kuczynski, biznesmen polskiego pochodzenia i były premier, wygrał wybory prezydenckie w w Peru. Konserwatywny polityk nieznacznie pokonał Keiko Fujimori, córkę byłego peruwiańskiego dyktatora, także potomkinię imigrantów.

  Wybory prezydenckie w Peru | Pedro Pablo Kuczynski prezydentem Peru

  Źródło: RUPTLY/x-news


  Oboje polityków ma konserwatywne poglądy - 77-letni Kuczynski reprezentuje centro-prawicową partię Peruwiańczycy na rzecz Zmiany (Peruanos Por el Kambio, PPK), z kolei 41-letnia Keiko Fujimori to przedstawicielka prawicowo-populistycznej Siły Ludowej (Fuerza Popular, FP).
  Polityczka wygrała pierwszą turę wyborów w kwietniu. Otrzymała ona blisko 40 proc. głosów, a Kuczynski - który jeśli zwycięży, będzie najstarszym prezydentem Peru w historii - o ok. 20 proc. mniej.

  Pedro Pablo Kuczynski jest wnukiem polskich Żydów pochodzących z Wielkopolski. Jego dziadkowie przenieśli się spod Poznania do Berlina na krótko przed narodzinami ojca polityka, Maxa Hansa Kuczynskiego - znanego lekarza, bakteriologa i filozofa. Naukowiec wyjechał z Niemiec do Peru po objęciu władzy przez nazistów. To w tym południowoamerykańskim kraju urodził się w 1938 r. Pedro Pablo Kuczynski. Polityk, który ma zarówno peruwiańskie i amerykańskie obywatelstwo, jest z zawodu ekonomistą i był finansistą na Wall Street. Pracował także w międzynarodowym korporacjach, jest autorem ekonomicznych podręczników i, jak podaje BBC, ma poparcie peruwiańskiej elity finansowej.

  CZYTAJ TEŻ | SŁOŃCE PERU. TAM, GDZIE KOCHAJĄ POLSKĘ


  Zarówno Kuczynski, jak i Keiko Fujimori nie są debiutantami w świecie wielkiej polityki. Peruwiańczyk o polskich korzeniach pełnił urząd premiera w latach 2005-2006, kandydował też na prezydenta w 2011 r., jednak zajął dopiero trzecie miejsce z 18.5 proc. głosów. Drugie miejsce, za obecnym lewicowym prezydentem Ollantą Humalą, zajęła wlaśnie Fujimori, której poparcie wyniosło 23,6 proc. 41-latka, która od 2006 r. zasiada także w Kongresie Republiki Peru, jest córką byłego prezydenta Alberta Fujimori i mimo młodego wieku musiała w 1994 r. przejąć obowiązki pierwszej damy.

  Alberto Fujimori, syn japońskich imigrantów, który był prezydentem w latach 1990-2000, obecnie odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości. Przywódca został skazany za morderstwa kilkudziesięciu opozycjonistów oraz lewicowych partyzantów. Były peruwiański dyktator zorganizował także w kraju szwadrony śmierci i był oskarżony o korupcję. Tysiące Peruwiańczyków w ostatni wtorek protestowało w Limie przeciwko kandydaturze Keiko Fujimori, twierdząc, że nigdy nie poprą oni córki brutalnego kryminalisty. Inicjatywa „Nie dla Keiko” organizowała też demonstracje przed pierwszą turą wyborów. Wtedy na ulice wyszło nawet 50 tys. osób.

  Oboje kandydatów za główny punkt swoich kampanii wyborczych obrało walkę z przestępczością, z którą boryka się Peru. Południowoamerykańskie państwo, jedno z największych światowych producentów miedzi, ma także inne palące problemy: pogarszający się stan gospodarki, zwiększające się ubóstwo czy społeczne konflikty. Kuczynski zapewnił także, że jako prezydent będzie dążył do porozumienia między politykami z różnych opcji politycznych. - Zbudujemy rząd oparty na konsensusie. Nie będzie więcej porażek i walk - mówił były premier.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DRUGIE

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  SŁOŃce PRu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to ten polski zyd

  mara ślonsko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  pomoze polsce zeby byc Japonia hehe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kuczynski family...

  babcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Syn lekarza Maxa Hansa Kuczynskiego, niemieckojęzycznego emigranta pochodzenia żydowskiego z Wielkopolski. Pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Jest autorem kilku...rozwiń całość

  Syn lekarza Maxa Hansa Kuczynskiego, niemieckojęzycznego emigranta pochodzenia żydowskiego z Wielkopolski. Pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Jest autorem kilku książek o gospodarce Ameryki Łacińskiej.
  Jest poliglotą, gra w squasha, muzykuje na flecie i lubi książki z historii wojskowości.
  Max Hans Kuczynski, Máxime Kuczynski (ur. 2 lutego 1890 w Berlinie, zm. 1967 w Limie) – niemiecko-peruwiański lekarz chorób tropikalnych i bakteriolog. Autor koncepcji „etnopatologii”. Jego synem jest Pedro Pablo Kuczynski.

  Max Hans Kuczynski pochodził z podpoznańskiej rodziny żydowskiej. Jego rodzice przenieśli się do Berlina na krótko przed jego narodzinami. Studiował medycynę i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie i Uniwersytecie w Rostocku. W 1913 roku został doktorem filozofii, w 1919 doktorem medycyny. Podczas I wojny światowej walczył w armii niemieckiej biorąc udział w kampanii bałkańskiej. W 1922 habilitował się w dziedzinie patologii doświadczalnej. W 1924 mianowany profesorem nadzwyczajnym. Po dojściu nazistów do władzy opuścił Niemcy i w 1936 roku osiadł w Peru.
  Prowadził badania antropologiczne w środkowej Azji (1924-26) i Peru (1938-48). Pozostawił cenny zbiór fotografii medycznych...

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  echhhhh

  echhhhh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Jaki z niego Polak, jeśli to żyd?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matka Keiko Fujimori zyje

  hiena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Lol niedouczone gryzipiorki. Matka Keiko Fujimori zyje. Poklocila sie z Alberto, dlatego zostala pozbawiona tytulu pierwszej damy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo