Pawlak: Propozycja ministerstwa finansów to kosmetyka

  Pawlak: Propozycja ministerstwa finansów to kosmetyka

  Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W listopadzie 2018 r. ministerstwo finansów zaproponowało zmianę w stawkach VAT. Nektary i napoje owocowe miały zostać opodatkowane 23% podatkiem. Teraz ministerstwo chce rozdzielić te dwie kategorie, nektary mają być objęte VAT-em 8%. Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, uważa, że nowelizacja matrycy podatkowej dalej oznacza problemy dla producentów, konsumentów i sadowników.
  Pawlak: Propozycja ministerstwa finansów to kosmetyka
  Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków: Nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu.
  Po pierwsze - nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12%), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50%, więc propozycja 8% VAT dla nektarów i 23% VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa (co odbije się negatywnie na polskich sadownikach), czy obciążenia konsumentów, którzy za wysokiej jakości napoje owocowe będą musieli zapłacić znacznie więcej.
  Po drugie - celem Ministerstwa Finansów miało być uproszczenie stawek – a obecnie zamiast jednej stawki VAT, która obowiązywała dla soków, nektarów i napojów owocowych w wysokości 5% - wprowadza się trzy stawki – 5% (soki), 8% (nektary), 23% (napoje). A więc o jakim uproszczeniu tu mówimy.
  Myślę, że celem wprowadzenia tak drastycznie wysokiej stawki VAT na napoje z dodatkiem soku owocowego, jest nic innego, jak pokrycie niedoboru w budżecie z powodu obniżenia stawki VAT dla wielu innych kategorii produktów. Przecież ktoś za to musi zapłacić? Pytanie dlaczego mają to zrobić polscy rolnicy, sadownicy i polskie firmy. Dlaczego ta, tak ściśle związana z polską gospodarką branża, ma sfinansować ulgi dla innych? Mam nadzieję, że ta propozycja zostanie przemyślana i zweryfikowana, ponieważ mocno uderza w interesy polskiego sadownictwa, polskich producentów i konsumentów.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żarty się skończą, jak pod Ministerswo Finansów przyjadą polscy rolnicy...

  Wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  I zaczną palić opony i rzucać w urzędników nie skupionymi przez producentów soków owocami i zgniłymi warzywami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żartownisie z Ministerstwa Finansów.

  Zdziwiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ten projekt podwyżki VAT owocowe i warzywne napoje, to jakiś żart...
  Kto by pomyślał, ze z pani minister Czerwibskiej jest taka dowcipna osoba!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie żarty, tylko próba pisania prawa pod amerykańskie koncerny.

  Julian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zagraniczna konkurencja rękami polskich urzędników próbuje wykosić z rynku konkurencje polskich producentów nektarów i tradycyjnych polskich napojów sokowych. To niestety nie żart, tylko atak w...rozwiń całość

  Zagraniczna konkurencja rękami polskich urzędników próbuje wykosić z rynku konkurencje polskich producentów nektarów i tradycyjnych polskich napojów sokowych. To niestety nie żart, tylko atak w polskich rolników i sadowników.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo