Paweł Siennicki: Nadchodzi Budapeszt w Warszawie

Paweł SiennickiZaktualizowano 
Bartek Syta/Polska Press
Od poniedziałku, w reakcji na ostateczny wynik wyborów, wzrósł w naszym kraju niesamowicie poziom pokory. Pocieszające.

Owszem, są jeszcze sympatycy opozycji, którzy zdążyli obrazić głosujących na PiS. Tak jak były prezydent Bronisław Komorowski, który chyba nie wyszedł jeszcze z traumy po przegranych wyborach prezydenckich i powiedział, że PiS wygrywało w tych kręgach wyborczych, które nie płacą podatków. Albo wybitna aktorka Krystyna Janda, która opublikowała niezwykle głupią grafikę, przedstawiającą mężczyznę ubranego w garnitur, który trzyma banknot nad klęczącą przed nim kobietą. Mężczyzna zwraca się do kobiety: „Daj głos”. Były jeszcze utrzymane w tym klimacie okładki, że „Zachód przegrywa ze Wschodem” czy bon moty niezawodnego Macieja Stuhra. Chciałoby się powiedzieć: nikt tak ciężko nie pracuje na sukces PiS jak opisywani wyżej oświeceni ludzie.

Ale jest również bardzo dużo głosów domagających się od warszawskich elit refleksji. Że nie można zarzucać z jednej strony obozowi władzy pogardy i jednocześnie mówić językiem pogardy. To właśnie pocieszający wzrost pokory.

Otóż, patrząc na to, co stało się w niedzielę wyborczą, wniosek jest oczywisty. To już nie jest podział Polski na Zachód, który przegrywa ze Wschodem. Dlatego nie jest to pęknięcie Polski na pół, bo PiS zdobyło dużą część klasy średniej, nie tylko wygrało na wsi. To fundamentalna zmiana, bo tak właśnie w drobny mak rozbił się szklany sufit, który miał wisieć nad ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego. Sufit, który miał nie pozwolić wyjść PiS poza elektorat tradycjonalistyczny. PiS, przy niższej frekwencji niż w wyborach parlamentarnych, zdobyło pół miliona nowych wyborców.

Nowi europosłowie 2019. Kto zdobył mandaty do europarlamentu...

Dlaczego tak się stało? Na poziomie bardzo prostych wniosków można powtórzyć: „nikt z opozycji nie sformułował kontroferty wobec PiS”. Zamyka się w tym też to wszystko, co było kampanią Koalicji Europejskiej. Drętwą i niemrawą, z dala od ludzi i ich codziennych problemów. Jedynym pozytywnym przykładem w całej kampanii Koalicji Europejskiej była próba wprowadzenia dyskursu o potrzebie naprawy polskiej służby zdrowia. Ale skoro w tych wyborach pole gry zostało wyrysowane na sprawach krajowych, nie europejskich, to można było, skądinąd słusznie, oczekiwać, że przynajmniej liderzy Platformy Obywatelskiej wyjmą z szuflad propozycje, które przygotowywali przez cztery lata w opozycji. Ale szuflady okazały się być puste. Nie ma się więc co obrażać, że Polacy wybrali twarde konkrety zaproponowane przez PiS. A jeszcze do tego PiS przez ostatnie cztery lata udowodniło, że jak obiecało, tak zrobi.

Te wybory pokazały, że PiS znalazło swój kluczyk do duszy Polaków. Nawet jeśli to nie subtelny kluczyk, a wytrych, bo nie sposób przejść po prostu obok tak skandalicznych i topornych rzeczy, jakie wyczynia telewizja publiczna. Wreszcie to wybory pokazują dość istotną prawdę nie tylko o wyborach politycznych Polaków, ale też o wyborach światopoglądowych. Większość nie akceptuje skrętu w lewo właśnie w sprawach światopoglądowych.

Jeden z polityków obozu władzy powiedział po wyborach szczerze: do jesieni to nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie zdążymy się skompromitować. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi Budapeszt w Warszawie.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
SOLIDARNA ZDRADA

tak jest ! kluczyk rządzi a właściwie wytrych bo to bandyckie narzędzie i akurat w bandyckiej melinie jaką z Polski zrobili solidarni swoimi każdymi rządami pasuje. TO OD 30 LAT NIE SĄ RZĄDY, TO JEST KORYTO. DLA POLITYCZNYCH KACYKÓW I CWANIAKÓW, DLA BANDYTÓW I WSZELKICH SZUMOWIN KTÓRZY DZIĘKI BANDYCKIEMU USTROJOWI I GRABIEŻCZEJ GANGSTERSKIEJ SOLIDARNEJ TRANSFORMACJI MAJĄ NA BUDOWY ZAMKÓW A RESZTA LUDZI TAK OGŁUPIAŁYCH ŻE CIESZĄCYCH SIĘ IŻ STAĆ ICH NA WYPOŻYCZENIE HULAJNOGI, HARUJĄCYCH NA MAJĄTKI CAŁEGO TEGO SOLIDARNEGO SYNDYKATU ZBRODNI. KIEDY NARÓD DOSTANIE TO CO WYPRACOWAŁ W PRL OWE PO 100 MILIONÓW A CO ZOSTAŁO ROZDANE WYTRYCHOM ? KIEDY PONIOSĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ CI CO DO TEGO DOPROWADZILI ? KIEDY KLUCZYKI- WYTRYCHY Z PRZEPADKIEM MIENIA TRAFIĄ DO OBOZÓW PRACY I DO KOŃCA ŻYCIA ZA DARMO TYRAĆ BĘDĄ BY ODPRACOWAĆ TO CO ROZKRADLI?

MAM W D... 100, 200, 300, 500, 1000 PLUS. ZA PRACĘ CHCĘ WYNAGRODZENIE NIE JAŁMUŻNĘ, CHCĘ SPRAWIEDLIWEGO PODZIAŁU ZYSKÓW, CHCĘ NORMALNEGO ŻYCIA W NORMALNYM KRAJU NIE NIEWOLNICTWA W BANDYCKIEJ MELINIE .

APARTAMENT BUDOWANY PAŃSTWOWO W TAKIM SAMYM STANDARDZIE TO 2700-3000 ZA M2 DEWELOPERSKIE COŚ CO PÓŹNIEJ OKAZUJE SIĘ GNIOTEM 6000 - 10000 ( W TEJ KATEGORII DLA NIEWOLNICZEGO PLEBSU) ZA 100 MILIONÓW MOŻNA SOBIE WYBUDOWAĆ 3 ŚREDNIEJ KLASY APARTAMENTOWCE LICZĄC PO CENIE ZBYTU (100 MIESZKAŃ PO ŚREDNIO 300 TYS). ALE WYBUDUJE SOBIE TYLKO TEN CO MA WIEDZĘ I ZAGRABIONY TRANSFORMACJĄ NARODOWY MAJĄTEK ( KASĘ I FIRMY) NA START. RESZTA DALEJ NIE WIE GDZIE IŚĆ ŻEBY SIĘ DOWIEDZIEĆ GDZIE IŚĆ ŻEBY SIĘ DOWIEDZIEĆ ....A MIAŁYBY BYĆ RÓWNE SZANSE TAK TO OKREŚLIŁ PRZED POPRZEDNIMI POLSKIMI WYBORAMI WODZU TEJ PARTII. I NIC. TAK SAMO JAK ZWROT MAJĄTKU JAK ROZLICZENIE AFERZYSTÓW (AFERZYSTÓW NIE SŁUPÓW) W TYM POLITYKÓW I SAMORZĄDOWCÓW KTÓRZY WBREW TEMU CO OPOWIADA PREZYDENT NIE SĄ WSPANIAŁYMI WOLNYMI A W SPOREJ CZĘŚCI TO ZWYKLI MAFIOZI ROBIĄCY INTERESY. MASZ ZNAJOMOŚCI,RODZINĘ W "MAGISTRATACH" JESTEŚ USTAWIONY, JESTEŚ MILIONEREM. TAK WYGLĄDA SOLIDARNA POLSKA I ANI NA MILIMETR, UŁAMEK MILIMETRA W SWOIM SEDNO SIĘ NIE ZMIENIA. JEDYNIE OPAKOWANIE ZA KTÓRE TRZEBA ZAPŁACIĆ JAK ZA FOLIÓWKĘ CORAZ BARDZIEJ WABI CORAZ GLUPSZY NARÓD. JAK LEP NA MUCHY.

Dodaj ogłoszenie