Paweł Kukiz nie zamierza zakładać partii. "To kwestia naszej...

  Paweł Kukiz nie zamierza zakładać partii. "To kwestia naszej wiarygodności"

  Marcin Dobski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Paweł Kukiz zrezygnuje z ogromnych pieniędzy, które by dostał z budżetu państwa, gdyby jego partia zdobyła odpowiednią liczbę głosów w wyborach parlamentarnych. Zamiast partii komitet wyborczy poprowadzi do wyborów ruch obywatelski.
  Paweł Kukiz

  Paweł Kukiz ©Piotr Krzyżanowski

  Gdyby taka formacja powtórzyła wynik Kukiza z wyborów prezydenckich (20,8 proc.), to dobrowolnie zrzekłby się - uwaga - ponad 7 milionów złotych! - Nie chcemy tych pieniędzy, bo to jest kwestia naszej wiarygodności - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Patryk Hałaczkiewicz, szef sztabu Kukiza.

  Nie ma pewności, czy ruch Kukiza uzyskałby aż tak wysokie poparcie, ale stawki są następujące: poparcie do 5 proc. - 5,77 zł za jeden głos, od 5 do 10 proc. - 4,61 zł, od 10 do 20 proc. - 4,04 zł., 20 do 30 proc. - 2,31 zł, powyżej 30 proc. - 0,87 zł. W wyborach prezydenckich Kukiz uzbierał dokładnie 3,099079 głosów poparcia.

  - Będziemy budować ruch obywatelski, a potem założymy komitet wyborczy.
  Musimy spotkać się niebawem z Pawłem i to omówić. Będzie to ruch zmiany, nie radykalny, raczej centrowy. Nie będziemy budowali partii politycznej, nie chcemy tych pieniędzy, bo to jest kwestia naszej wiarygodności - wyjaśnia Hałaczkiewicz, który wspólnie z Miłoszem Lodowskim odpowiada za kampanię wyborczą Kukiza.

  - Działając w takich warunkach w jakich działaliśmy do tej pory, bez pieniędzy, struktur, w specyficznych warunkach, nasz sztab nie działał tak efektywnie na szczeblu centralnym jak sztaby kandydatów partii politycznych. Paradoksalnie ma to jednak pozytywny wymiar, bo pobudziło wyborców. Ludzie nie dostawali ulotek, bo nie było na to pieniędzy, albo było zbyt mało wolontariuszy, więc sami je drukowali i zajmowali się ich rozprowadzaniem - mówi AIP "czarny koń" wyborów prezydenckich Paweł Kukiz. - Bez możliwości, które mieli inni kandydaci, nasza kampania to mistrzostwo świata - chwali swój sztab Kukiz.

  Skąd takie zachwyty? Do tej pory sztab wydał na kampanię 600 tys. zł, które wpłynęły od darczyńców, podczas gdy kampania prezydenta Bronisława Komorowskiego pochłonęła kilkanaście milionów. Trzeba zauważyć, że kampanie kandydatów, za którymi stoją partie, są finansowane z budżetu państwa, czyli tym samym z podatków, które płacą obywatele. - Wczoraj przeprowadziłem wyliczenia ile kosztował - w cudzysłowie oczywiście - jeden głos na Pawła Kukiza, to jest 17 groszy brutto. Dla porównania: Janusz Palikot na swój jeden głos wydał 4,5 zł brutto, a Bronisław Komorowski 2 zł brutto. My wydawaliśmy pieniądze darczyńców, więc w takiej sytuacji każda złotówka musi być obejrzana z każdej strony - mówi AIP Miłosz Lodowski, który sugeruje, że to może być ewenement na skalę światową. - Kampania nie jest wtórna, nie jest wzorowana na innych takich działaniach. To nasze autorskie rozwiązania - dodaje Lodowski.

  Pieniądze to nie jedyny problem, który napotkał na swojej drodze do sukcesu sztab Kukiza, inne wynikały z braku kasy. - Początki były trudne, bo w sztabie było nas ledwie kilka osób, które musiały skupiać się na pracy: pakowaniu i wysyłaniu paczek np. z ulotkami, przez co nie mogły siedzieć cały dzień i odbierać telefonów, a to utrudniało kontakt z wolontariuszami. Na samym początku było nas tylko dwóch. Nie mieliśmy tyle pieniędzy co partie, które podczas kampanii mogą zatrudnić wiele osób. Nasze biuro mieściło się na 13 metrach kwadratowych - mówi Hałaczkiewicz.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapis do ruchu "Kukiz 15".

  Jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szukam, a dalej nie wiem, jak to zrobić. Poprę Cię, Paweł, bo jesteś świeżym powiewem w tym, a raczej tej, zatęchłej piwnicy zwanej sejmem!
  Prawie 30 lat te same gęby, zmieniające tylko partyjne...rozwiń całość

  Szukam, a dalej nie wiem, jak to zrobić. Poprę Cię, Paweł, bo jesteś świeżym powiewem w tym, a raczej tej, zatęchłej piwnicy zwanej sejmem!
  Prawie 30 lat te same gęby, zmieniające tylko partyjne barwy, ale by brać tysiące poselskich diet! Przykład: pan od muszek owocówek, Niesiołem zwany!
  Napiszcie mi, Wy, bywalcy forum lub Ty, Sz. P. Redakcjo, bo naprawdę znaleźć nie mogę. Może jakaś blokada, ponieważ mieszkam w UK. Mój mail to: swietymikolaj54@gmail.com
  Dalej róbcie dobrą robotę! Wszyscy.
  Pozdrawiamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cd.

  Jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A propos Twojego przyjazdu do Anglii.
  Wstąp do Portsmouth!
  Pozdrawiam
  Jolanta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pon kukiz

  tyszko12@op.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Panie Kukiz KIEDY BENDE MÓGŁ WYRŻNĄĆ TYCH SKURWYS NÓW PSL OWCÓW

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak trzymaj!

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak trzymaj Pawel! To mnie przekonuje.
  I nie idz na zadne ustepstwa, nie wchodz w uklady ani w koalicje!
  Mam nadzieje, ze uda sie z tym ruchem obywatelskim.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zastanów się

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak ma nie wchodzić w koalicje? Większości mieć nie będzie ani swojego Prezydenta nie ma, PIS ma swój stały elektorat od wielu lat. Kukiz bez koalicji nic nie zrobi. Myśl trochę człowieku....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kukiz

  polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  same brednie przecież sam Kukiz mówił ze nie będzie pieniędzy na partie jak wygra to czemu się boi założyć partie i duża ilością wejść do sejmu i pokazać jak się połudzi ustawy aby naród na dole...rozwiń całość

  same brednie przecież sam Kukiz mówił ze nie będzie pieniędzy na partie jak wygra to czemu się boi założyć partie i duża ilością wejść do sejmu i pokazać jak się połudzi ustawy aby naród na dole był zadowolony - momentami zachowuje się jak butony z partii które zasiadają w sejmie PANIE KUKIZ JAK SIĘ POWIEDZIAŁO A TO TRZEBA POWIEDZIEĆ B inaczej się nie da i czas najwyższy to publicznie ogłosić a nie chować głowę w piasekzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotr Biliński mówił w imieniu Kukiza w Łodzi, że teraz rozpocznie się budowa struktur

  bystry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to jak to ma być i co za struktury ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Wynik będzie jeszcze lepszy niż był. Teraz zabrakło trochę czasu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo