1/7
Kto zastąpi Pawła Hreniaka na stanowisku wojewody...
fot. Pawel Relikowski / Polska Press

Kto zajmie fotel wojewody dolnośląskiego po Pawle Hreniaku?

Kto zastąpi Pawła Hreniaka na stanowisku wojewody dolnośląskiego? To pytanie powróciło po wyborczej niedzieli i potwierdzeniu przez Państwową Komisje Wyborczą, że obecny wojewoda zdobył poselski mandat. Przypomnijmy, Paweł Hreniak był dwójką na wrocławskiej liście PiS do sejmu. Poparło go 15 166 wyborców, co jest trzecim wynikiem kandydatów tej partii w naszym okręgu po Mirosławie Stachowiak-Różeckiej i Jacku Świacie.

Zważywszy, że wybory odbyły 13 października, pierwsze posiedzenia Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji odbędą się najpóźniej 12 listopada. Zwołuje je prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Parlamentarzyści złożą wtedy ślubowania.

- Najwcześniej za miesiąc albo nawet na początku grudnia oficjalnie dowiemy się kto zastąpi Pawła Hreniaka na stanowisku wojewody dolnośląskiego – usłyszałem od wrocławskich polityków PiS. Póki co Paweł Hreniak został wezwany do Warszawy. Pojawiły się informacje, że niewykluczone jest, że wojewoda odmówi przyjęcia mandatu posła i pozostanie na swoim stanowisku. Gdyby tak się stało, na Wiejską ponownie trafiłby poseł mijającej kadencji i były wiceminister środowiska - Mariusz Orion-Jędrysek, który zdobywając poparcie 12 857 wyborców nie zapewnił sobie reelekcji, ale jest kolejny po Pawle Hreniaku w kolejce po mandat. Co prawda nikt w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim nie potwierdził nam tych doniesień, ale od wrocławskich polityków usłyszeliśmy, że sprawa właśnie się waży. Za pozostaniem Hreniaka we Wrocławiu przemawia też to, że PiS planuje znacznie poszerzyć kompetencje wojewodów kosztem samorządów. Potrzebuje więc na tym stanowisku wypróbowanych i sprawdzonych ludzi.

Niezależnie od tych spekulacji, na giełdzie z nazwiskami potencjalnych następców Pawła Hreniaka na urząd wojewody znalazło się kilku znanych wrocławskich polityków. Kto? Na kolejnych slajdach prezentujemy sylwetki potencjalnych następców.

2/7
Jarosław Kresa urzęduje w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim...
fot. DUW

Jarosław Kresa – obecny wicewojewoda dolnośląski

Jarosław Kresa urzęduje w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu od początku września. Zastąpił wtedy na tym stanowisku Kamila Zielińskiego, który odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego, objął fotel wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pochodzący z Bielawy Kresa jest samorządowcem i wieloletnim działaczem Prawa i Sprawiedliwości w powiecie dzierżoniowskim. Namaszczony na stanowisko wicewojewody przez szefa KPRM, ministra Michała Dworczyka, wydaje się naturalnym następcą Pawła Hreniaka.

Konikiem Kresy z wykształcenia filologa polskiego jest najnowsza historia Polski. Jest współzałożycielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty, przypominającej historię i tradycje jednostki Wojska Polskiego II RP. Jest też zapalonym kibicem piłkarskim, między innymi autorem książki „Lechia na koniec tysiąclecia” podsumowującej ostatnią dekadę XX wieku w Lechii Dzierżoniów.

3/7
Obecny poseł PiS, do czerwca pełnił funkcję wiceministra...
fot. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Mariusz Orion-Jędrysek

Obecny poseł PiS, do czerwca pełnił funkcję wiceministra środowiska i Głównego Geologa Kraju. Jeżeli nie przejmie mandatu po ewentualnym zrzeczeniu się go przez Pawła Hreniaka, może usłyszeć propozycję objęcia po nim fotela wojewody dolnośląskiego. W tych wyborach nie udało mu się dostać do sejmu, ale we wrocławskim okręgu uzyskał poparcie 12 857 wyborców tuż za Agnieszką Soin, która zdobyła mandat. Za nominacją Mariusza Orion-Jędryska może przemawiać jego duże doświadczenie zarówno urzędnicze jak i poselskie. Na jego niekorzyść może jednak działać, to, że jest postrzegany jako człowiek byłej premier Beaty Szydło, a nie obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

4/7
Reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do senatu we...
fot. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

Marcin Krzyżanowski

Reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do senatu we wrocławskim okręgu nr 7 gdzie rywalizował z prof. Alicją Chybicką z Koalicji Obywatelskiej. Przegrał, ale i tak uzyskał dość imponujące poparcie ponad 50 tysięcy wyborców. Fotel wojewody mógłby być dla niego propozycją na otarcie łez, ale też docenieniem zaangażowania w kilku wcześniejszych kampaniach wyborczych. Krzyżanowski w latach 2014-2018 zasiadał w Radzie Miejskiej Wrocławia, gdzie był przewodniczącym klubu PiS. Teraz Marcin Krzyżanowski pełni funkcję wicemarszałka województwa dolnośląskiego i radnego sejmiku. Dodatkowym autem z pewnością jest jego wcześniejsze doświadczenie jako doradcy i pełnomocnika wojewody dolnośląskiego ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Zobacz również

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!