Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" -...

  Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" - wystawa z cyklu ,,Rzecz(nie)pospolita"

  Zdjęcie autora materiału
  Janusz Michalczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" - wystawa z cyklu ,,Rzecz(nie)pospolita"
  1/28
  przejdź do galerii
  W ,,Otwartej pracowni” od piątku można oglądać wystawę Pawła Baśnika ,,Duchy polskie”. Młody artysta polemizuje nią z nacjonalistycznymi wątkami w polskiej sztuce i życiu społecznym.
  Obrazy prezentowane na wystawie przywołują m.in. pamięć o Józefie Bemie, bohaterze narodowym, który został muzułmaninem, o ciemnoskórym gen. Władysławie Jabłonowskim – legioniście Dąbrowskiego, a także o rzeźbiarzu Stanisławie Szukalskim inspirującym się słowiańszczyzną. Spojrzenia artysty dopełnia prezentowany w długiej, niewielkiej salce galerii przy ul. Dietla cykl portretów kobiet, które przyczyniły się do odzyskania Niepodległości.

  W wernisażu uczestniczyło wielu młodych ludzi. Do odwiedzenia ,,Otwartej pracowni” skłoniła ich zapewne jej legenda - jako miejsca, gdzie wystawiają swoje prace głównie artyści o prawicowych poglądach.

  Paweł Baśnik, któremu dorabia się twarz artysty diabolicznego, potwierdza raczej swą wystawą niebywałą żywotność i zarazem atrakcyjność polskiej kultury, gdyż zarówno wątki samej wystawy, jak i jej klimat, czerpią właśnie bezpośrednio z kultury narodowej, rozumianej szerzej niż potocznie się uważa. Jej siła prowadziła niegdyś do konwersji duchowych i religijnych nawet w czasach, kiedy Polska nie istniała na mapie. Stąd dziś z takim lękiem niektóre społeczności reagują na wszelkie przejawy polskiej aktywności w różnych dziedzinach (dotyczy to zwłaszcza naszych sąsiadów z terenów, które należały do I i II Rzeczpospolitej).

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chciał sie podlansować to się podlansował ..

  ależ on z-a-s-z-o-k-o-w-a-ł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  brawo , brawo .... b - r - a - w - o

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo