Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 09godz.
  • 16min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Paulina Nowosielska: Kolejny zły obrońca

Dziennikarka działu opinie "Polski"
W zeszłym roku do rzeczników praw pacjenta działających przy oddziałach NFZ wpłynęło ponad 76 tys. spraw. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o prawach pacjenta i utworzeniu urzędu Rzecznika Praw Pacjenta

Sprawa zapowiadana jest szumnie jako spełnienie obietnic względem obywateli.

Wiara w to, że dzięki przyjęciu kolejnej ustawy i powołaniu centralnego rzecznika będzie mniej lekarskich błędów, mniej łapówkarstwa, mniej sytuacji w szpitalach wołających o pomstę do nieba, to wyraz skrajnej naiwności.

Orędownikiem ustawowego powołania rzecznika było przez lata Stowarzyszenie Pacjentów "Primum Non Nocere". Teraz już zapowiedziało, że zgłosi wiele uwag. Część została wstępnie poparta przez resort zdrowia.

Chodzi w nich m.in. o to, że rzecznik będzie zobowiązany do sporządzenia wykazu placówek medycznych, w których najczęściej dochodzi do błędów lekarskich na podstawie skarg zgłoszonych przez chorych. Ale na jakiej podstawie będzie dokonywana weryfikacja zgłoszeń i jak przełamać zmowę milczenia środowiska lekarskiego? O tym nie ma ani słowa.

Nie wspominając o tym, że do tej pory w Polsce nie funkcjonuje centralny rejestr błędów medycznych. Albo inna kontrowersja: zgodnie z ustawą dla poszczególnych ZOZ-ów rzecznik byłby sędzią i oskarżycielem jednocześnie. Mógłby nakładać kary. Jaka jednak z tego korzyść dla pacjenta, skoro gros polskich placówek ciągle nie jest wypłacalna?

Projekt ustawy o prawach pacjenta to w dużej mierze zbiór przepisów wyrwanych z już istniejących ustaw. Skoro nie działają dobrze teraz, to na jakiej podstawie można sądzić, że wrzucone do jednego worka zaczną funkcjonować lepiej?

Rzecznik dublowałby prace Rzecznika Praw Obywatelskich i rzeczników przy NFZ. Rozpocząłby swoją działalność w 2009 r. Datę warto zapamiętać na wypadek, gdyby któryś z pacjentów nie poczuł różnicy.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kot Filemon

Ten komentarz wisi już od wczoraj. "Polska" jest dziennikiem, w związku z tym jesli portal ma byc komplementarny do gazety warto by był bardziej aktualny od niej. A tu wiocha. Nie trzeba daleko sięga, zobaczcie jak działa dziennik.pl czy portal wyborcza.pl nawet rp.pl jest bardziej aktualny. Potem powiecie, ze spisek bo porjekt sie nie udal. Trzeba sie zastanowic czego sie oczekuje. Byłem ttutaj dzisiaj w nocy komentarz o Pauliny Nowosielskiej wisał, wchdoze po 20 wisi:( Mam poczucie jakbym jadł bułkę z zeschniętym żółtym serem. Ale mało tego, masło w tej kanapce zaczyna byc już zjełczałe.

A
A.Sandauer

Reasumując, taka jest teza autorki:
Poniewaz obecnie, bez większych efektów, problemem błędów lekarskich zajmują się i Rzecznik Praw Obywatelskich i rzecznicy przy NFZ, więc lepiej niczego nie robić bo i tak nie da się niczego zrobić.
.....
Tak autore jak i czytelnikom proponuję zastanowenie się, czy ewentualnie powołany mocą ustawy Rzecznik Praw Pacjenta ma być powołany po to dublować nieskuteczne działania innych instytucji, czy tez po to by mając uprawnienia ustawowe mógł lepiej funkcjonować i wyręczył inne instytucje w sprawach dotyczących osób poszkodowanych prze błędy i wypadki medycznych.

Dodaj ogłoszenie