28. gala rozdania Paszportów Polityki była niezwykła także z innego powodu. Nagrody zostały bowiem przyznane wszystkim nominowanym. Tłumaczono to faktem, że 2020 rok był trudny dla wszystkich artystów i wielu z nich znalazło się w bardzo nieciekawej sytuacji finansowej. Dlatego też, decyzją organizatorów i sponsorów, laureaci otrzymali 25 tysięcy złotych, a pozostali nominowani po 15 tysięcy.
Podczas gali Paszportów Polityki 2020 nie zabrakło podtekstów politycznych. Jerzy Baczyński podczas swojej przemowy "uderzył" w rząd (za "nieudolne" wsparcie w postaci Funduszu Wsparcia Kultury), Andrzeja Dudy (pojawiły się uszczypliwości odnośnie udziału prezydenta w Hot16Challenge) oraz TVP (za format wieczoru sylwestrowego.
Film: Piotr Domalewski
"Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji" - wyjaśniono werdykt jury.
Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
"Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym"
Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity
Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznaliśmy w ramach Paszportów POLITYKI po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci.
Kategoria Literatura: Mira Marcinów
"Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego"
Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
"Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów"
Muzyka poważna: Ania Karpowicz
"Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny" - uzasadniono przyznanie Paszportu.
Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa
Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem" - uzasadniono decyzję.
Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
"Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo"
Nagroda dla "Kreatorów kultury": Bożena i Lech Janerkowie
"Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił "lukratywny wieprz" i w której "wszystko było dobrze i wszystko w sam raz" – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem"
Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?