Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. polskiego KPO. Ostra krytyka Komisji Europejskiej

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Rezolucja "zdecydowanie" wzywa Radę Unii Europejską do "powstrzymania się od zatwierdzania KPO Polski do czasu, gdy będzie on w pełni zgodny z wymogami rozporządzenia (o Funduszu Odbudowy)"
Rezolucja "zdecydowanie" wzywa Radę Unii Europejską do "powstrzymania się od zatwierdzania KPO Polski do czasu, gdy będzie on w pełni zgodny z wymogami rozporządzenia (o Funduszu Odbudowy)" Fot. Flickr/ European Parliament/ CC BY 2.0
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wymierzoną przeciwko Polsce. Eurodeputowani wyrażają w niej "głębokie" i "poważne" zaniepokojenie w związku z decyzją Komisji Europejskiej o zaakceptowaniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Przekonują, że Polsce nie można wypłacić żadnych środków do czasu pełnego wdrożenia wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Za przyjęciem rezolucji ws. polskiego KPO opowiedziało się w czwartek 411 europosłów, przeciwko było 129. 31 deputowanych wstrzymało się od głosu.

PE wzywa Radę UE do "surowej weryfikacji" zobowiązań Polski

Treść rezolucji dotyczącej Polski została uzgodniona przez frakcje socjaldemokratów, chadeków liberałów, Zielonych i lewicy. Europosłowie wyrazili w niej "głębokie poważne zaniepokojenie w związku z pozytywną oceną przez Komisję planu odbudowy i zwiększenia odporności Polski z dnia 1 czerwca 2022 roku". W ocenie autorów dokumentu, do czasu wypełnienia wszystkich wyroków Trybunały Sprawiedliwości UE i Europejskiej Trybunału Praw Człowieka nie można dokonywać na rzecz Polski żadnych płatności.

Eurodeputowani podkreślają ponadto, że kamienie milowe nie zakładają natychmiastowego przywrócenia wszystkich sędziów, którzy zostali "bezprawnie" zawieszeni.

Rezolucja "zdecydowanie" wzywa Radę Unii Europejską do "powstrzymania się od zatwierdzania KPO Polski do czasu, gdy będzie on w pełni zgodny z wymogami rozporządzenia (o Funduszu Odbudowy)". Eurodeputowani domagają się również "surowej" weryfikacji zobowiązań, a także zastosowania wszystkich procedur dot. praworządności, w tym mechanizmu praworządności.

Zielone światło Komisji Europejskiej dla polskiego KPO

Decyzję o akceptacji polskiego KPO Komisja Europejska podjęła 1 czerwca. Dzień później ogłosiła ją oficjalnie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w czasie wizyty w Warszawie. Aby środki z Funduszu Odbudowy zostały Polsce wypłacone, konieczna jest zgoda państw członkowskich w ramach Rady UE. Prawdopodobnie nastąpi to 17 czerwca podczas spotkania ministrów finansów UE w Luksemburgu. Polska ma otrzymać łącznie 36 miliardów euro, z czego ok. 24 mld będzie w formie dotacji, zaś pozostałe 12 mld euro w formie bardzo tanich pożyczek.

Twitter, rmf24.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl