Park Jurajski w Krasnobrodzie otwarty (FOTO)

KAW
W sobotę został otwarty Jurajski Park w Krasnobrodzie. Oglądajcie zdjęcia z pierwszego dnia działalności.

Na blisko 2 hektarowej przestrzeni w Dolinie Św. Rocha otwarto pierwszy na Lubelszczyźnie Park Jurajski. To niecodzienne przedsięwzięcie jest dziełem przedsiębiorcy z Lublina Janusza Sokoła, pedagoga i eksperta Instytutu Konsultantów Europejskich.

Szacuje się, że ten pomysłowo urządzony niecodzienny ośrodek z makietami dinozaurów, w ciągu roku może przyciągnąć nawet pół miliona turystów. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią makiety gadów wykonane z żywicy epoksydowej i wkomponowane w pomysłowo zagospodarowaną przestrzeń lasu. Aktualnie znajduje się tu 17 makiet przedstawiających gady z różnych okresów. Największy dinozaur z okresu jury allosaurus ma 12 metrów długości i ponad 5 metrów wysokości. Imponująco prezentują się również posadowione na przyległej do zagajnika łące gady parasaurolofus oraz triceratops z okresu kredy. Do końca czerwca zainstalowanych zostanie kolejnych 10 makiet ukazujących prahistoryczne gady. Przybędzie między innymi makieta diplodoka mającego 27 metrów długości, jednego z największych dinozaurów roślinożernych z okresu jurajskiego oraz makieta największego mięsożercy z okresu kredy tyrannosaurusa reksa (T-Reksa) o długości 14 metrów.

- Krasnobród nie przypadkowo wybraliśmy na realizacje naszej idei. Jest to bowiem jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, geologicznym i klimatycznym zakątków tej części Polski. Tu niegdyś bowiem w okresie kredy znajdowało się morze o czym świadczą skamieniałości sprzed 65 mln lat jakie można podziwiać dzisiaj w krasnobrodzkich kamieniołomach. Dlatego też między inny chciałem, aby ścieżka edukacyjna jaką otworzyliśmy jeszcze bardziej promowała także to miejsce - mówi Janusz Sokół , prezes centrum Edukacji i Rekreacji Nobilis z siedzibą w Lublinie.

Podkreśla jednocześnie, że misja jaka sobie wyznaczyli wspólnie z żoną Emilią jest możliwa do realizacji dzięki przychylności samorządu miasta i gminy Krasnobród, który wyraził zgodę na dzierżawę blisko 2 hektarowej działki i realizację tego zadania. - To przedsięwzięci jest dodatkowym elementem promocji naszego miasta i gminy. Jestem przekonany, że ścieżka edukacyjna określana często parkiem jurajskim przyciągnie turystów i przyczyni się do popularyzacji niezwykłych walorów klimatycznych i krajobrazowych Krasnobrodu i jego okolic - mówi Wiesław Chmielowiec, burmistrz Krasnobrodu.

Ścieżka edukacyjna w Parku Jurajskim w Krasnobrodzie jest tak pomyślana, że można ją zwiedzać nawet bez przewodnika. Na trasie zwiedzania są bowiem zainstalowane tablice informacyjne przedstawiające w bardzo przystępny sposób prezentowane makiety dinozaurów ideę ośrodka. Realizacja tego przedsięwzięcia pochłonęła ponad 1 mln złotych. I na tym nie koniec . Właściciele mają bowiem plany rozwoju tego niezwykłego miejsca na Roztoczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Park Jurajski w Krasnobrodzie otwarty (FOTO) - Kurier Lubelski

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bronisław
Marny park zanidbany trawnik mało atrakcji w stosunku do ceny sklepik za czsów głębokiej komuny OBSŁUGA KATASTROFA niesympatyczny facet z bródką jest panem i władcą zniechęca do wejścia albo jest pracownikiem albo nadętym właścicielem.bardzo zniesmaczony turysta
B
Bolek
Ten park to jest wielkie nieporozumienie kto z władz Krasnobrodu godzi się na takie kicze.
K
Ktoś.
Do Turysta.A ty sądzisz , że ile kosztować ma bilet?Właściciel musiał włożyć w to dużo kasy i jakoś musi przecież mu się to zwrócić ?Nie zgadzam się z tobą, no właśnie trawa ma taka być , ponieważ dodaje to uroku, przy dinozaurach, ale co ona ci przeszkadza ?Przecież jest wyznaczona SZEROKA ścieżka dla zwiedzających, a tak nie ma wcale trawy, więc idzie się dobrze.
T
Turysta
Byłem kilka dni temu w Jurajskim Parku w Krasnobrodzie i żałuję. Po pierwsze odstrasza cena 12 złotych za osobę (w 15 minut można przejść cały "Park") po drugie trawa po pas, nie wykoszona sprawia wrażenie braku gospodarza który dba o swoją posiadłość i chce przyciągnąć turystów, po trzecie "wspaniałe" sztuczne palmy lub coś na ich kształt w samym środku łąki do niczego nie pasujące. Gratuluję takiej promocji miasta.
Może właściciele powinni zobaczyć jak wyglądają parki jurajskie z prawdziwego zdarzenia a potem dopiero powinni zabrać się do realizacji pomysłu, który faktycznie promowałby miasto a nie odstraszał.
Zawiedziony turysta.
s
s
ogrodzenie jest dla takich durni jak Ty.... żeby nie łaziły po makietach... widze że do ogrodzenia potrzebna zawieszka z informacją bo nie każdy ogarnia...
s
s
chała to jestes Ty. ciągle tylko narzekacie że nic sie nie dzieje a kiedy już coś CIEKAWEGO i EDUKUJĄCEGO (przede wszystkim) powstaje to nie podoba się wam... co wy chcecie?! żeby w całym powiecie jedyną atrakcją był zamek w tomaszowie i zaszczany zalew w krasnobrodzie? daj swój pomysł, chętnie przeczytam ...
y
yannis
Odnośnie kilku stwierdzeń: 1. Bardzo cieszy, że dzieci potrafią wymienić nazwy dinozaurów i rozpoznać - świadczy, że posiadają wiekszą wiedzę niż dorośli (wiedzę z zakresu: paleontologii, geologii i geologii historycznej, co jest jednym z przedmiotów dla studentów geografii). Czy "ja" może powiedzieć coś więcej na temat powstania ziemi? Jak i kiedy doszło do tego, że mamy zwierzęta domowe współcześnie nam żyjące? Czy "mądra Ja" wie, że jednymi z najstarszych roślin na ziemi są nagonasienne? Czy wie coś więcej, niż jak wygląda kura, ale nie ta z europejskiego hipermarketu w folii? Amerykanizacja? Powiem więcej: również mongolizacja, ba więcej promocja kultury: chińskiej, portugalskiej, afrykańskiej, meksykańskiej - gdyż tam żyły w Mezozoiku - dinozaury (Mezozoik - okres przed "trzeciorzędem", ale chyba "Ja" było na wagarach - lekcje geografii). W Polsce mamy tylko jednego dinozaura z Triasu. Jaki zapytaj pierwszoklasistę - on wie, i chce się uczyć.
r
riposta
Co się tak oburzasz? - pewnie jesteś mieszkańcem sąsiadującej z "Parkiem Jurajskim" wioski, słuchasz disco polo, jeździsz maluchem z naklejką Pionieer i dostałeś robotę przy sprzątaniu spod dinozaurów. A może twoje myślenie i krytykowanie innych wywołuje brak tlenu w przebraniu pterodktyla ;p
Z
ZTS
...ameryka dla ubogich, być może, ale gdyby ciebie tam postawić-byłby niesamowicie ciekawy widok, XXI wiek ale okaz ze średniowiecza...
n
ninka
Ale chała :)
j
ja
Natura, zieleń, miejsca kultu....a tu nagle plastik fantastik - park jurajski. Jaka miejscowość taki disneyland...Kto to badziewie tam postawił? No cóż trochę dziwna sprawa, ale jak wiadomo pierwszoklasista potrafi więcej naz dinozaurów wymienić niż zwierząt domowych...postępująca amerykanizacja kultury. Może się sprzeda.
k
kuracjusz
Ja Krasnobród znam i pamiętam sprzed powiedzmy 40 laty to piękne miejsce i tak je zapamiętałem niewątpliwie wybiorę się tam w podróż sentymentalną i bynajmniej nie dla paru sztucznych tworów (gadów) a dla specyfiki tamtego klimatu którego zapach lasu- żywicy czuję do dziś Sanatorium na Podzamczu to przepiękne i bardzo urokliwe miejsce i tylko nie wiem może się rozczaruję ale w tym sanatorium jako kuracjusz zostawiłem troszkę swego dzieciństwa i zapamiętałem tą miejscowość jako bardzo urokliwą a że droga tam może być wyboista no cóż mimo tego uważam że warto tam pojechać bo na osiedlach czy w większych aglomeracjach wcale lepszych nie mamy może temat wróci kiedyś wtedy opisze czy się zawiodłem choć jestem przekonany że ja się nie zawiodę tam było i myślę że nadal jest PIĘKNIE !
M
Mario
Jak "wygląda"droga z Zamościa do Krasnobrodu ? Byłem dawno i jak pamiętam to jazda po większośći odcinków tej drogi (nr 849) groziła uszkodzeniem zawieszenia samochodu (osobowego).
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Park Jurajski w Krasnobrodzie otwarty (FOTO)
a
andrzej
Kiedyś pewnie będzie warto , na razie zdecydowanie lepiej wybrać się do Bałtowa- wprawdzie bilety tam mają droższe o 5 zł ale nie da się porównać standartu.
Moim zdaniem otwarcie przedwczesne- widać braki w "dinozaurach"- puste stanowiska. Całość można obejść w 10 minut. Bilet dorosły 12 zł dziecięcy 8.
Oczywiście każdy ma prawo do swojej opinii , moim zdaniem nie warto- ale byłem:). Uwaga - kompletny brak oznaczeń typu "jak dojechać" na terenie Krasnobrodu , brak parkingu- samochody zostawiamy na dziurawej drodze polnej (prowadzącej do dużo ciekawszej kaplicy zresztą).
Wróć na i.pl Portal i.pl