Parafie z Łódzkiego nie są gotowe na przyjęcie uchodźców:...

  Parafie z Łódzkiego nie są gotowe na przyjęcie uchodźców: "Czekamy na wytyczne"

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Papież Franciszek wezwał parafie, klasztory i sanktuaria do przyjęcia po jednej rodzinie uchodźców. Jednak księża i parafie z regionu łódzkiego nie mają pojęcia, jak się za to zabrać. Czekają na rady lub wytyczne.

  Franciszek wystosował swój apel w niedzielę. Jak zapowiedział, w watykańskich parafiach opiekę znajdą wkrótce dwie rodziny. Podobne słowa do polskich katolików skierował abp Stanisław Gądecki.


  - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani - mówił podczas mszy w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

  Apel dla parafii w regionie był dużym zaskoczeniem. Na razie nie planują wprowadzać go w życie.

  Proboszcz skierniewickiej parafii Miłosierdzia Bożego Jan Rawa nie ma żadnych skonkretyzowanych planów, jak przyjąć uchodźców. - Spokojnie, na razie nie ma takiej potrzeby - mówi. - Jeśli taka nadejdzie, będziemy zachęcać parafian do przyjmowania uchodźców do swoich domów - dodaje.


  Także w bełchatowskich parafiach żadnych działań związanych z apelem papieża jeszcze nie podjęto. - Czekamy na wytyczne, aby wiedzieć na jakich warunkach ta pomoc miałaby się odbywać - mówi ks. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii Narodzenia NMP.

  Także ks. dziekan Bogumił Karp z Rawy Mazowieckiej jest ostrożny. - Nie możemy podejmować jakichkolwiek decyzji w tej sprawie bez uzgodnień z władzami kraju - tłumaczy. - Wspomniany apel bardziej widzę jako gest oznaczający gotowość do niesienia pomocy uchodźcom - ocenia.

  Ojciec Cecylian Szczepanik z klasztoru Ojców Bernardynów w Warcie: - Przyjąć rodzinę to nie jest takie proste. Trzeba im za-gwarantować lokum, ale co dalej? Łatwiej zrobić wśród parafian zbiórkę pieniędzy i przekazać choćby Caritasowi - mówi.

  Ale nie wszystkie parafie są ostrożne. - Jesteśmy za tym, aby każda parafia przyjęła jedną rodzinę - przyznaje ks. Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii św. Floriana w Uniejowie. Apel chce umieścić na parafialnym profilu na Facebooku.

  Pomoc chce zaoferować Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Już w poniedziałek, 7 września, w organizacji prowadzona była na ten temat dyskusja.

  - Na pewno w jakiś sposób chcemy włączyć się w pomoc uchodźcom - mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

  Jego zdaniem, przyjęciem uchodźców mogłyby zająć się parafie, jednak pomoc ta musiałaby być odpowiednio zorganizowana. - Pomoc musi być długofalowa, a status uchodźców formalnie uregulowany - tłumaczy Kopytowski. - Bez tego nie otrzymają pomocy medycznej, a ich dzieci nie pójdą do szkoły - wyjaśnia.

  Jak tłumaczy Tomasz Kopytowski, apel Franciszka nie oznacza, że parafie mają utrzymywać uchodźców.

  - Nie chodzi o to, by żywić ich przez lata. Raczej trzeba im pomóc w znalezieniu pracy, nauce języka i rozpoczęciu samodzielnego życia - tłumaczy.

  Jednak prawdopodobnie ciężar utrzymania uchodźców na parafie w regionie nie spadnie. O przysłaniu ich decyduje ogólnopolski Urząd do spraw Cudzoziemców. Jak podkreśla Ewa Piechota, rzeczniczka urzędu, uchodźcy do województwa łódzkiego w najbliższym czasie trafią. Ale będzie ich niewielu i zostaną umieszczeni w ośrodku w Ustroniu koło Grotnik.

  - Będzie to pięć, może siedem osób. Uchodźcy trafiają do ośrodka od dawna, dla mieszkańców regionu nic się nie zmieni - wyjaśnia.

  Jak tłumaczy Urząd do spraw Cudzoziemców, nie planuje korzystać z apelu Franciszka i wysyłać uchodźców do parafii. - Na razie radzimy sobie instytucjonalnie. W przypadku większej liczby uchodźców mamy też plan awaryjny, przygotowany, gdy spodziewaliśmy się uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia Ewa Piechota.

  Jej zdaniem, pomoc parafii dla przybyszy może być przydatna później, gdy otrzymają już status uchodźców i będą organizować sobie życie w Polsce.

  - Niektórym udaje się znaleźć pracę i mieszkanie, inni mają z tym problemy - przyznaje Ewa Piechota.

  wsp.: GREG, AK, MD, RB, RYB, DP, KK

  Ośrodek koło Grotnik

  Ośrodek w Ustroniu jest jedną z kilku takich placówek w kraju.

  Województwo łódzkie jest jednym z pięciu w kraju, do którego trafiają cudzoziemcy ubiegający się o status uchodźcy lub o azyl. W Ustroniu koło Grotnik od pięciu lat działa ośrodek dla takich osób. Obecnie mieszka w nim 71 uchodźców . Połowa to obywatele Rosji (Czeczeni). Mieszkają tam również Ukraińcy, Gruzini, obywatele Białorusi, Jordanii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Iraku. Wśród uchodźców jest 24 dzieci, z tego 14 chodzi już do szkoły, m.in. do publicznej placówki w Grotnikach.


  Zobacz też:

  Polscy wierni chcą pomagać uchodźcom. Źródło: TVN24/X-news

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchodźcy

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szlaki które przebyli uchodźcy, obozowiska na których koczowali, zasłane śmieciami, mimo
  ustawionych kontenerów śmieciowych które wyglądały na puste a gdyby nawet były wypełnione to winni byli...rozwiń całość

  Szlaki które przebyli uchodźcy, obozowiska na których koczowali, zasłane śmieciami, mimo
  ustawionych kontenerów śmieciowych które wyglądały na puste a gdyby nawet były wypełnione to winni byli śmieci składować koło niego. Moja empatia dla uchodźców znacznie zmalała, bo czy mamy mało własnego motłochu?.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Franka

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Franka to posrało do reszty. Przyjmować terrorystów pod dach i do kraju. Samych mężczyzn, bo te rodziny tylko z nich się składają. Chyba, że to na rękę księżą młodych facetów na plebanię przyjąć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniecznie obejrzyjcie...islam w pigułce

  tutaj nie ma zartów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  http://m.cda.pl/video/87534fd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  imigracyjne nakazy

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Papież, ONZ i inne cwaniaczki - wy**** ! ONZ od lat kosi kasę i przygląda się, wręcz pozwala największym bawić się innymi narodami, wszczynać tam wojenki o strefy wpływów ! Pomagać, ale nie...rozwiń całość

  Papież, ONZ i inne cwaniaczki - wy**** ! ONZ od lat kosi kasę i przygląda się, wręcz pozwala największym bawić się innymi narodami, wszczynać tam wojenki o strefy wpływów ! Pomagać, ale nie zasiedlać ! Nie mam ochoty na muzułmańsko-afrykanerską EUROPĘ ! Szlag trafia, jak słyszy się o kilkuzłotowych podwyżkach dla ludzi, naszych ludzi, bo na wiecej nie stać, ale na kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy uchodźców to stać !
  Kochasie imigrantów niech pooglądają, poczytają sobie, o zachowaniu się tzw. uchodźców wobec siebie, innych "innowierców" i tuziemców, to może zaczną ... myśleć !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekają Polacy z Kazachstanu - no, ale o nich nie wie Franciszek.

  dr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Czekają Polacy z Kazachstanu - no, ale o nich nie wie Franciszek.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taaa.

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To już nie Polacy. Ilu z nich mówi po polsku. Mogli wyjechać, nie chcieli. Jak się zepsuło tam to nagle Polacy. Czy Paliaki?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bon na paliwo za darmo

  Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Łapcie sępy. Można dostać dla każdego do 200 zł na paliwo. Ja niestety wylosowałam tylko 10 zł i to na statoil , tylko że w Łowiczu tej stacji nie ma http://fly-url.ga/bonnapaliwo2000


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzieki

  Andrzej Kaliński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  dzieki to mało powiedziane, 50 zł za free przytuliłem, nie wiem czy to powinno być dostepne na forum, bedą ludzie tego nadużywać z różnych numerów telefonu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nadzieja... i troska

  janek z fabryki szklanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Im wcale nie zależy na osiedleniu się w Polsce ,na Węgrzech ,na Słowacji ... Ich zadanie na teraz to opanować Niemcy i Szwecję . Niestety , gdy zostaną do nas skierowani " z nakazu UE " będą robić...rozwiń całość

  Im wcale nie zależy na osiedleniu się w Polsce ,na Węgrzech ,na Słowacji ... Ich zadanie na teraz to opanować Niemcy i Szwecję . Niestety , gdy zostaną do nas skierowani " z nakazu UE " będą robić rozpierduchę i uciekać stąd za wszelką (!) cenę .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co oni tutaj sie pchają.

  qwerty2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Po co sie oni tutaj pchają? Czy zamierzają pracować na rzeczy UE, czy tez leżec na du... i żądać zapomogi?
  W Polsce zima się zbliża, mam nadzieje, że taka z -30 stopniami i sami uświadomią sobie,...rozwiń całość

  Po co sie oni tutaj pchają? Czy zamierzają pracować na rzeczy UE, czy tez leżec na du... i żądać zapomogi?
  W Polsce zima się zbliża, mam nadzieje, że taka z -30 stopniami i sami uświadomią sobie, że nie tędy droga do raju.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niedpoweidzialne głupole zniszczą Europę

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Mówię tu o politykach i innych zwolennikach przyjmowania tzw. imigrantów. To towarzystwo się nie asymiluje, nie toleruje zasad, obyczajów innych niż ich własne. Wytłumaczcie mi proszę jak to jest...rozwiń całość

  Mówię tu o politykach i innych zwolennikach przyjmowania tzw. imigrantów. To towarzystwo się nie asymiluje, nie toleruje zasad, obyczajów innych niż ich własne. Wytłumaczcie mi proszę jak to jest że tzw. Europa krytykuje Polskę, że nie chce przyjąć tego tałatajstwa, a w tym samym czasie Niemcy, Holandia, Francja i jeszcze jakieś tam inne przydupasy podpisują kontrakt na dostawy gazu budowanym gazociągiem północnym, uzależniając tym samym Polskę od dostaw z Rosji, bez jakichkolwiek rozmów z naszym dupowatym rządem. Druga sprawa: Jak to jest że Niemcy po wejściu Polski do Unii ograniczali dostęp do tamtejszego rynku pracy dla Polaków, a tu z otwartymi rękami przyjmują ciapatych. Wniosek jest jeden: wszyscy mają nas w nosie i wykorzystują do swoich interesów, a sprzedawczyki jakimi są nasi politycy pogrążają nasz naród powoli w ekonomicznym i społecznym haosie. Na koniec to co się dzieje z imigrantami to przejmowanie terytorium poprzez zasiedlenie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strach kościoła

  gorzki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Po apelu papieża strach ogarnął polski kościół. Kler nie wie co czynić. Czekanie na wytyczne przypomina schyłkowy PRL, kiedy to teren czekał na decyzje KC. Dobrze, że pierwsi chrześcijanie nie...rozwiń całość

  Po apelu papieża strach ogarnął polski kościół. Kler nie wie co czynić. Czekanie na wytyczne przypomina schyłkowy PRL, kiedy to teren czekał na decyzje KC. Dobrze, że pierwsi chrześcijanie nie czekali na wytyczne, bo nigdy by nie zaistnieli jako wspólnota. Co za skostniała biurokratyczna struktura!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo