Papież Franciszek w Chile: Płakał papież Franciszek, płakały...

  Papież Franciszek w Chile: Płakał papież Franciszek, płakały też ofiary księży pedofilów

  Kazimierz Sikorski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Płakał papież Franciszek i płakały ofiary seksualnej przemocy księży w Chile. - Franciszek słuchał ich tragedii, modlił się z nimi i płakał razem z nimi - mówił o spotkaniu Ojca Świętego w budynku nuncjatury watykańskiej w stolicy Chile rzecznik Watykanu Greg Burke, który nie chciał ujawnić więcej szczegółów.
  Był to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów wizyty, którą papież składa w tym południowoamerykańskim kraju. Wizyta papieża w Chile spotkała się z dużą niechęcią, wręcz nawet wrogością miejscowej ludniosci. W reakcji na skandale seksualne z udziałem duchownych podpalono kilka kościołów w położonej na południu kraju Araucanii, regionie w którym Ojciec Święty odprawił w w środę mszę świętą. Wcześniej policja musiała użyć gazu łzawiącego oraz armatek wodnych do rozpędzenia antypapieskich manifestantów w stolicy kraju.

  Papież kilka razy wypowiadał się o pedofilii, który dotknął także Kościół w Chile.
  Przed spotkaniem w nuncjaturze apostolskiej w przemówieniu do władz kraju w Pałacu Prezydenckim mówił o bólu i wstydzie, który odczuwa w obliczu szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła. - Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło - mówił.

  CZYTAJ TAKŻE: Pielgrzymka papieża Franciszka do Peru i Chile budzi duże obawy o bezpieczeństwo

  Franciszek nie wymienił jednak z nazwiska księdza Fernando Karadima, który za swoje pedofilskie przewiny został w roku 2011 odsunięty od posług kapłańskich, nie padło też nazwisko emerytowanego arcybiskupa Santiago, byłego czołowego doradcy papieskiego, który wiedział o oskarżeniach wysuwanych przeciwko Karadimie, a mimo to nie usunął go z urzędu. Karadima miał liczne polityczne koneksje, to prawdopodobnie też chroniło go przed oskarżeniami o pedofilię. Skandal związany z osobą Karadimy odbił się bardzo niekorzystnie na kondycji chilijskiego kościoła. Spadła liczba wiernych, wzrosła niechęć do Kościoła.

  O pedofilii wśród duchownych mówił też w emocjonalnym wystąpieniu Franciszek w czasie spotkania z duchownymi w stołecznej katedrze. Zapewnił, że zna ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i uczyni wszystko, bo takie przypadki nie były ukrywane, by nie dochodziło do nich w przyszłości.

  Mimo tej trudnej sytuacji, papież stara się podczas swojej wizyty wlać nową energię miejscowemu kościołowi, stąd zaplanowane spotkaania z migrantami, z autochtoniczną grupą Mapuche oraz ofiarami wojskowej dyktatury, która panowała w tym kraju w latach 1973-1990.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem!

  Stefan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wszystkich pedofili bez względu na "mundur", czy to sutanna czy dżalabija - DO PIERDLA!!! I to na długie lata. Tam tylko czekają na takich zboczeńców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taka robota! wzruszająca

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  czyli, krótko po męsku! współczuł im?
  a tu niedługo niedziela i znów będzie musiał modlić się o pokój na świecie.. i to całym...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cuda

  franjiu z pipi kupki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Bez zadnego chonoru ambicji szczlis go w morde to ci podzekuje cham gdzie sa nazwiska tych 56 ksiedzy pedofilow z polski jusz ich wyslani na misjie chrzescijanskie do innych krajow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A-LLELUJA

  krakus od wiekow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Wypasionym badz chudym koscielnym buhajom bzykac sie chcialo, chce i-chciec bedzie ,tak bozia dol.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O qurwa

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Chyba i ja porycze...hi hi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo