Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę po Ameryce Południowej. Zaczął do Ekwadoru [VIDEO]

Aleksandra Gersz (AIP)/CNN Newsource/X-News
Papież Franciszek z prezydentem Ekwadoru
Papież Franciszek z prezydentem Ekwadoru L'Osservatore Romano
Papież Franciszek rozpoczął w Ekwadorze swoją drugą podróż do Ameryki Południowej. W ciągu najbliższych siedmiu dni Franciszek odwiedzi także Boliwię i Paragwaj. Pielgrzymka określana jest jako "powrót do domu" pochodzącego z Argentyny papieża.

CNN Newsource/X-News

W poniedziałek papież Franciszek wylądował na lotnisku w stolicy Ekwadoru Quito, gdzie został powitany przez prezydenta Rafaela Correę. Lewicowy, ale wyznający religię katolicką polityk, skrytykował w rozmowie z papieżem politykę migracyjną najzamożniejszych krajów.

- Dzisiejszy świat jest nie tylko niesprawiedliwy, ale niemoralny - powiedział Correa. Prezydent nawiązał w ten sposób do kwestii ubóstwa i nierówności społecznej, które mają być najważniejszymi tematami podróży argentyńskiego papieża do Ameryki Południowej. Jak podaje BBC, głowa Kościoła katolickiego z tego powodu odwiedzi trzy najuboższe państwa kontynentu: Ekwador, Boliwię i Paragwaj, a ominie swoją ojczystą, zamożniejszą Argentynę.

Podczas krótkiej przemowy na lotnisku papież Franciszek stwierdził, że "trzeba zacząć zwracać uwagę na najbardziej bezbronnych i potrzebujących". - Nigdy nie przestańcie chronić tego, co małe i proste, opiekujcie się dziećmi i najstarszymi ludźmi, nie traćcie wiary w młodych. Bądźcie nieustannie zachwyceni szlachetnością swoich rodaków oraz wyjątkowym pięknem swojego kraju - mówił Franciszek w Quito.

W poniedziałek Franciszek odprawi uroczystą mszę w mieście Guayaquil w zachodnim Ekwadorze, a następnie wróci do stolicy kraju, gdzie ponownie spotka się z prezydentem - podaje Reuters. We wtorek Franciszek będzie przewodniczył mszy w parku Bicentenario, w którym już koczują oczekujący go wierni.

Podczas dalszych dni podróży do ojczystej Ameryki Południowej, papież Franciszek odwiedzi dwa inne katolickie kraje - Boliwię i Paragwaj. W środę Argentyńczyk uda się do Boliwii, w której m.in odwiedzi więzienie w Palmasoli, znane ze stosowanej tam przemocy.

Jak informuje BBC, Franciszek ma także spróbować tysiącletniej lokalnej tradycji i żuć liście koki. Ostatnim przystankiem podczas pielgrzymki papieża ma być Paragwaj, którego władze toczą ostrą walkę z przemytnikami. Franciszek ma spotkać się tam z grupami socjalnych aktywistów.

Franciszek to pierwszy papież, który pochodzi z Ameryki Południowej. W 2013 roku, krótko po objęciu pontyfikatu, papież pojechał do Brazylii, gdzie w Rio de Janeiro uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuku

Jusz te malupy cyrkowe sie koncza z tymi bajeczkami religijnymi ich glupota ich zniszczy

Dodaj ogłoszenie