"Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej

Monika Jankowska AIP
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Więcej godzin historii, geografii, biologii, chemii i fizyki, a filozofia, plastyka i muzyka do wyboru - tak będzie wyglądała nauka w liceach, technikach i szkołach branżowych II stopnia. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podpisała nową podstawę programową. Założono w niej m.in., że uczniowie "będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

Nowa podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020 w klasie pierwszej 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 2–letniej branżowej szkoły II stopnia.

W liceach ogólnokształcących i technikach zwiększy się liczba godzin historii (z 2 do 8) oraz geografii, biologii, chemii i fizyki (z 1 do 4) realizowanych w zakresie podstawowym. Natomiast, jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone, uczniowie nie będą mieli obowiązku realizowania jednego z dotychczasowych przedmiotów uzupełniających (przyroda lub historia i społeczeństwo) realizowanych w wymiarze czterech godzin tygodniowo.

W liceum ogólnokształcącym uczniowie będą mogli wybrać od dwóch do trzech przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Dyrektorzy liceów i techników będą ustalać jeden przedmiot spośród filozofii, plastyki i muzyki, które będą realizowane obowiązkowo przez uczniów w klasie pierwszej.

Przedmioty uzupełniające, tak jak dotychczas, będzie ustalał dyrektor liceum ogólnokształcącego lub technikum, po zasięgnięciu opinii uczniów. Mogą to być różnorodne zajęcia, np. zajęcia artystyczne, prawnicze, ekonomiczne.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że w nowej podstawie programowej położono większy nacisk na kształcenie kluczowych kompetencji oraz na "wzmocnienie efektywności nauczania języka ojczystego przez wprowadzanie uczniów w tradycję kulturowo-literacką, która ma służyć zakorzenieniu w przeszłości, wykształceniu poczucia tożsamości i ciągłości kultury". MEN chce również rozwijać wśród uczniów kreatywność oraz kształtować umiejętności sprawnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Dzięki lekcjom polskiego uczeń ma pojmować historię literatury i kultury jako proces, znać wybrane utwory z literatury polskiej i światowej, wykorzystywać kompetencje językowe i komunikacyjne czy wreszcie wyrobić nawyk systematycznej lektury.

A skoro o czytaniu mowa, to młodzież będzie się zmagać z takimi dziełami, jak Biblia (we fragmentach), „Pieśni” Jana Kochanowskiego, „Makbet” Szekspira, ballady Mickiewicza, „Gloria victis” Orzeszkowej, „Potop” Sienkiewicza, a z nowszych utworów: „Madame” Antoniego Libery czy „Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego.

Co ze zwiększoną liczbą godzin z historii? W nowej podstawie zaakcentowano, że edukacja historyczna pełni ważne cele wychowawcze, a nauka historii „wzmocni poczucie miłości do Ojczyzny i ukształtuje więzi z krajem ojczystym”.

W osobnym akapicie zaznaczono, że uczniowie - dzięki poznawaniu wydarzeń dotyczących tragicznych losów represjonowanych żołnierzy i osób cywilnych podziemia czasów II wojny i lat powojennych - będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

Zmiana podstawy programowej to skutek reform edukacji. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie. W 2019 r. naukę w liceum i technikum rozpoczną dwa roczniki: jeden, który skończył gimnazjum, i drugi, który ukończył już 8-letnią szkołę podstawową. Tylko że jeden będzie się uczył w trybie 3-letnim w liceum i 4-letnim w technikum, a drugiemu nauka w liceum zajmie 4 lata lub 5 lat, jeśli wybierze technikum.

Zobacz też: A. Zalewska po reportażu o neonazistach: Jesteśmy jednym z niewielu krajów, które w podstawie programowej ma Holokaust

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl