"Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i...

  "Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  , Monika Jankowska AIP

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  "Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Więcej godzin historii, geografii, biologii, chemii i fizyki, a filozofia, plastyka i muzyka do wyboru - tak będzie wyglądała nauka w liceach, technikach i szkołach branżowych II stopnia. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podpisała nową podstawę programową. Założono w niej m.in., że uczniowie "będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.
  "Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Nowa podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020 w klasie pierwszej 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 2–letniej branżowej szkoły II stopnia.

  W liceach ogólnokształcących i technikach zwiększy się liczba godzin historii (z 2 do 8) oraz geografii, biologii, chemii i fizyki (z 1 do 4) realizowanych w zakresie podstawowym. Natomiast, jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone, uczniowie nie będą mieli obowiązku realizowania jednego z dotychczasowych przedmiotów uzupełniających (przyroda lub historia i społeczeństwo) realizowanych w wymiarze czterech godzin tygodniowo.


  W liceum ogólnokształcącym uczniowie będą mogli wybrać od dwóch do trzech przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Dyrektorzy liceów i techników będą ustalać jeden przedmiot spośród filozofii, plastyki i muzyki, które będą realizowane obowiązkowo przez uczniów w klasie pierwszej.

  Przedmioty uzupełniające, tak jak dotychczas, będzie ustalał dyrektor liceum ogólnokształcącego lub technikum, po zasięgnięciu opinii uczniów. Mogą to być różnorodne zajęcia, np. zajęcia artystyczne, prawnicze, ekonomiczne.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że w nowej podstawie programowej położono większy nacisk na kształcenie kluczowych kompetencji oraz na "wzmocnienie efektywności nauczania języka ojczystego przez wprowadzanie uczniów w tradycję kulturowo-literacką, która ma służyć zakorzenieniu w przeszłości, wykształceniu poczucia tożsamości i ciągłości kultury". MEN chce również rozwijać wśród uczniów kreatywność oraz kształtować umiejętności sprawnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

  Dzięki lekcjom polskiego uczeń ma pojmować historię literatury i kultury jako proces, znać wybrane utwory z literatury polskiej i światowej, wykorzystywać kompetencje językowe i komunikacyjne czy wreszcie wyrobić nawyk systematycznej lektury.

  A skoro o czytaniu mowa, to młodzież będzie się zmagać z takimi dziełami, jak Biblia (we fragmentach), „Pieśni” Jana Kochanowskiego, „Makbet” Szekspira, ballady Mickiewicza, „Gloria victis” Orzeszkowej, „Potop” Sienkiewicza, a z nowszych utworów: „Madame” Antoniego Libery czy „Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego.

  Co ze zwiększoną liczbą godzin z historii? W nowej podstawie zaakcentowano, że edukacja historyczna pełni ważne cele wychowawcze, a nauka historii „wzmocni poczucie miłości do Ojczyzny i ukształtuje więzi z krajem ojczystym”.

  W osobnym akapicie zaznaczono, że uczniowie - dzięki poznawaniu wydarzeń dotyczących tragicznych losów represjonowanych żołnierzy i osób cywilnych podziemia czasów II wojny i lat powojennych - będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

  Zmiana podstawy programowej to skutek reform edukacji. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie. W 2019 r. naukę w liceum i technikum rozpoczną dwa roczniki: jeden, który skończył gimnazjum, i drugi, który ukończył już 8-letnią szkołę podstawową. Tylko że jeden będzie się uczył w trybie 3-letnim w liceum i 4-letnim w technikum, a drugiemu nauka w liceum zajmie 4 lata lub 5 lat, jeśli wybierze technikum.

  Zobacz też: A. Zalewska po reportażu o neonazistach: Jesteśmy jednym z niewielu krajów, które w podstawie programowej ma Holokaust

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (89)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  kkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Bedzie coś o zbrodni w Zaleszanach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzieła Kaczyńskiego soon

  Harman25uk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Słońca Narodu dzieła i myśli. Wkrotce dla wszystkich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  German Death Camps

  echo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  https://www.youtube.com/watch?v=SztV961KKhA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam tym z lewa i z prawa aby przeczytali

  zibi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  LUDWIKA STOMMY POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE. Tysiąc lat historii OJCZYZNY nic nas nie nauczyło to może po przeczytaniu tej książki spokorniejemy i zastanowimy nad samym sobą


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobra książka

  :-/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Niestety chwalcy żołdaków wyklętych nic z niej nie zrozumieją.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pamiętajmy o prawdziwych wyzwolicielach, pogromcach hitlersynów i ich polpleczników

  Czarna Wołga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

  Chwała żołnierzom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszom Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego za wyłapywanie z lasów bandytów przeklętych, którzy terroryzowali okoliczną ludność....rozwiń całość

  Chwała żołnierzom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszom Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego za wyłapywanie z lasów bandytów przeklętych, którzy terroryzowali okoliczną ludność. To oni pilnowali państwa przed zachodnią agenturą i polskimi sprzedawczykami, którzy za amerykańskie tenisówki byli gotowi oddać własną matkę, a dzieci dorzucić za dwa klepnięcia po ramieniu. Nikt za darmo nie był poddawany śledztwom, a jakieś tortury to w sporym stopniu późniejsze wymysły. Ubecy wiedzieli co i jak robić ze zdrajcami, nawet jeżeli czasem pomęczyli troszkę jakiś leśnych bandytów, upowców czy tych z werwolfu, to bardzo dobrze i ja wcale im się nie dziwię.
  Wtedy każdy kto strzelał do żołnierza Wojska Polskiego i Armii Czerwonej wspomagał hitlerowców, każdy kto po wojnie mordował urzędników, działaczy, milicjantów, nauczycieli, czy zwykłych ludzi, był takim samym oprawcą jak hitlerowiec podczas wojny, a nawet gorszym, bo rodzimym, czyli pospolitym zdrajcą.
  W tamtych latach prawdziwi patrioci odbudowywali gołymi rękoma zrujnowany kraj, wracali z wojennej tułaczki ze wschodu i z zachodu, szukali cudem ocalałych krewnych i sąsiadów, przygarniali osierocone dzieci, chcieli tylko pokoju i spokoju. W tym samym czasie ci, którzy przedekowali gdzieś na spokojnie IIWŚ, zazwyczaj u rodziny na wsi, których ominął front, bombardowania, ostrzały, nawet na roboty się nie załapali, bo to jakieś takie cherlawe było i do niczego się nie nadawało, już PO zakończeniu wojny ubzdurali sobie coś i rozkręcili własną wojenkę. Ci nie byli żadnymi patriotami, tylko zwykłymi bandytami, a ich miejsce jest w bezimiennych dołach. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty czerwony zpluty karle

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  przeczytałem twój cały wpis i nie wierzę własnym oczom. Wy wszyscy, którzy zgadzacie się z opinią tego gnoja musicie być dziećmi pieprzonych komuchów albo sami nimi jesteście.
  Wiecie ilu "troszkę...rozwiń całość

  przeczytałem twój cały wpis i nie wierzę własnym oczom. Wy wszyscy, którzy zgadzacie się z opinią tego gnoja musicie być dziećmi pieprzonych komuchów albo sami nimi jesteście.
  Wiecie ilu "troszkę męczonych" Polaków walczących z okupantem, którym była ZSRR straciło życie w więzieniach w wyniku "jakichś wymyślonych tortur" i wyroków śmierci.
  Trzeba gratulować tym, którzy potrafili postawić się najeźdźcą i piętnowali "urzędników, działaczy, milicjantów, nauczycieli, czy zwykłych ludzi", którzy kolaborowali z naszym "wybawcą".
  W jednym się z tobą zgodzę - "prawdziwi patrioci odbudowywali gołymi rękoma zrujnowany kraj" i walczyli z okupantem. Natomiast ci "prawdziwi patrioci", o których piszesz starali się przypodobać naszemu zaborcy w celu zagarniania czego się da dla siebie nie dbając o dobro Ojczyzny.
  Życzę ci żebyś zdychał w samotności tak jak umierali Ci, którzy walczyli o to żeby Polska była wolnym krajem i żebyś został zakopany w bezimiennym dole, bo tylko na to zasługujesz. Bez pozdrowień i wyrazów szacunku czerwony matole. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propaganda!

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 9

  Zamiast faktycznie DOBRYCH (jak było zapowiadane) zmian, serwują nam, a właściwie naszym dzieciom, porcję propagandy. Wywrócenie do góry nogami całego dotychczasowego systemu nauczania, budowanego...rozwiń całość

  Zamiast faktycznie DOBRYCH (jak było zapowiadane) zmian, serwują nam, a właściwie naszym dzieciom, porcję propagandy. Wywrócenie do góry nogami całego dotychczasowego systemu nauczania, budowanego mozolnie z dobrym skutkiem przez ostatnie dziesięciolecie to nawet nie głupota, tylko gwałt na polskiej oświacie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasza edukacja wymaga rewolucyjnej reformy.

  666 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 22

  Przez ostatnie dziesięciolecia propaganda komunistyczna zakłamała historie. Potrzebna jest dekomunizacja w oświacie bo bez tego nic się nie zmieni. Trzeba w końcu wytępić lewactwo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ma większego lewactwa niż pisiorstwo!!!

  asdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

  !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co dalej

  rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Może w końcu ktoś z tego ministerstwa Mądrości Narodowej odpowie na pytanie jak będzie wyglądał nabór do szkół średnich za rok, kiedy pojawiają się naraz absolwenci 8-mej podstawówki i 3-ciej...rozwiń całość

  Może w końcu ktoś z tego ministerstwa Mądrości Narodowej odpowie na pytanie jak będzie wyglądał nabór do szkół średnich za rok, kiedy pojawiają się naraz absolwenci 8-mej podstawówki i 3-ciej gimnazjum.
  Czy nagle podwoi się liczba nauczycieli fachowców, którzy z pasją będą uczyć nasze dzieci w wymarzonych przez nich szkołach ?
  Większość zakładów pracy też nie jest raczej przygotowana na przyjęcie dwukrotnie większej liczby praktykantów.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie podejrzewaj

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

  tam kogoś o racjonalne myślenie i logikę - obowiązująca wykładnia "jakoś to będzie" - sprawdzimy co się będzie działo jak raz pójdzie podwójny rocznik , a raz pusty , a potem sprawdzimy co się...rozwiń całość

  tam kogoś o racjonalne myślenie i logikę - obowiązująca wykładnia "jakoś to będzie" - sprawdzimy co się będzie działo jak raz pójdzie podwójny rocznik , a raz pusty , a potem sprawdzimy co się będzie działo jak nagle pojawi się rocznik specjalistów od historii (w państwowej wersji) i religii ( teorii kościelnego pomagiera). Różnica jest taka, że człowiek myślący wie jakie mogą być skutki, a narodowy eksperymentator musi to sprawdzić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pięknie cenzura działa...

  Angela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 17

  Gratuluję Trybunie Robotniczej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na Śląsku

  enter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

  powinno się nauczać historii Śląska, kawałka jego niepodległości, a szczególnie jak był on i jest rżnięty na kasę przez wszystkich do których należał. No i o wszystkich próbach wymazywania z...rozwiń całość

  powinno się nauczać historii Śląska, kawałka jego niepodległości, a szczególnie jak był on i jest rżnięty na kasę przez wszystkich do których należał. No i o wszystkich próbach wymazywania z historii niewygodnych faktów w tym np. zmiany historycznej nazwy Placu Czerwonego ustanowionej na pamiątkę grabieży wywożonej i przeładowywanej tam cegły na solidarności - w d...pę z taką zakłamaną solidarnością.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Moskwie już północ

  Eustachy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 23

  a troll dalej pracuje... A o czym mają si uczyć? O braterstwie z armią czerwoną? O "wolności" przyniesionej na czerwonych bagnetach? O "zaszczytnej" służbie w UB, SB, KBW, MO, WSI? O "demokracji" w...rozwiń całość

  a troll dalej pracuje... A o czym mają si uczyć? O braterstwie z armią czerwoną? O "wolności" przyniesionej na czerwonych bagnetach? O "zaszczytnej" służbie w UB, SB, KBW, MO, WSI? O "demokracji" w PRL? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, dokładnie o tym

  :-/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  O likwidacji analfabetyzmu, o nauczeniu ludzi higieny, o industrializacji kraju zaludnionego przed wojną przez wiejską biedotę...
  Wiem, to odrażające dla patridiotów, ale taka jest prawda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powiedz mi skąd takich kretynów biora?

  aqq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Werbują na wa[felkowych imprezach w lesie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  jest częścią historii i w odróżnieniu od obecnej narracji był Polską czy się to komuś podoba czy nie. A co do 3-go zdania - warto abyś sobie przypomniał , że Polska powstała na nowo dopiero w...rozwiń całość

  jest częścią historii i w odróżnieniu od obecnej narracji był Polską czy się to komuś podoba czy nie. A co do 3-go zdania - warto abyś sobie przypomniał , że Polska powstała na nowo dopiero w Jałcie, a co do północy w Moskwie - skoro w czasie wojny nie było fizycznie państwowości to wojna zakończyła się tutaj wg czasu fizycznie obowiązującego (moskiewskiego) czyli 9 maja.
  Ale zaściankowa narodowa wersja nie może nawet tego przełknąć przez swoje mocno ograniczone gardło.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL

  Anulka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

  Jest czymś o czym powinniśmy zapomnieć. Nie o naszych rodzicach, ich życiu i młodości. O tym co czcił, kogo zamordował i o kim kazał zapomnieć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL to nasi rodzice

  :-/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  I żeby się prawaki pos*ały, to właśnie dzięki PRL-owi w ogóle są w stanie pisać pierdoły na forum, bo bez edukacji wprowadzonej dopiero przez PRL siedzieliby gdzieś pod Kielcami i pilnowali krów,...rozwiń całość

  I żeby się prawaki pos*ały, to właśnie dzięki PRL-owi w ogóle są w stanie pisać pierdoły na forum, bo bez edukacji wprowadzonej dopiero przez PRL siedzieliby gdzieś pod Kielcami i pilnowali krów, dziwując się, co to za takie długie, cienkie, proste chmury na niebie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może tak

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Jak pewien koscielny pomagoer wyrwać 20 lat z życia największego proroka i zspomniec - typowe dla ograniczonej społeczności - zapomnijmy o PRL i wymówmy ze to były krasnoludki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo