reklama

Państwowe mieszkania na wynajem, Warszawa. Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem? Jak z nich skorzystać?

Piotr Momot
Piotr Momot
naszemiasto.pl/archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Na ul. Górczewskiej, w odległości 300 metrów od przyszłej stacji drugiej linii metra przy budynku ratuszu na Bemowie powstanie osiedle zarządzane przez państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie całodobowego hipermarketu Tesco. Wcześniej na tym terenie znajdował się wyburzony w ubiegłym roku Hotel 212. Dalsza część tekstu poniżej.

Fundusz Mieszkań na Wynajem na Bemowie

Wyburzenie Hotelu 212 przy ul. Górczewskiej odbyło się w lutym 2018 roku. Od tego czasu mieszkańcy Bemowa zastanawiali się, co powstanie w miejscu przestarzałego obiektu noclegowego. Jest już pewne, że za kilka lat wyrosną tam nowe bloki, które będą zarządzane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem.

To rządowy program, który ruszył w 2015 roku. Fundusz Mieszkań na Wynajem to państwowa instytucja, która oferuje wynajem mieszkań osobom fizycznym oraz firmom. Ul. Górczewska nie będzie pierwszym miejscem w Warszawie, w którym działa Fundusz. Od jakiegoś czasu takie lokale są dostępne w kilku innych atrakcyjnych oraz dobre skomunikowanych lokalizacjach - ul. Przy Agorze 26 na Bielanach, ul. Powązkowska 13 na Żoliborzu, ul. Samochodowa 2 na Mokotowie, ul. Terespolska 17 na Pradze-Południe oraz Ficowskiego 8 na Żoliborzu. Łącznie Fundusz dysponuje 577 mieszkaniami na terenie Warszawy. Program cieszy się zainteresowanie mieszkańców stolicy, ponieważ aktualnie wolnych lokali pozostaje niespełna 30.

Wynajmujesz? Oto 10 rzeczy, których nie może zrobić właścici...

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe państwowe bloki przy Górczewskiej zostaną oddane do użytku. Można się spodziewać, że ta data zbiegnie się z uruchomieniem końcowych stacji drugiej linii metra i będą to lata 2023-24. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie inwestycja jest w trakcie pozyskiwania niezbędnych zgód administracyjnych. To oznacza, że teren po dawnym hotelu, który stoi bezużytecznie od 18 miesięcy, jeszcze przez pewien czas pozostanie pusty.

Jak otrzymać Mieszkanie na Wynajem?

Fundusz Mieszkań na Wynajem powstał, aby walczyć z wypaczeniami rynku nieruchomości. Wynajmujący otrzymują gwarancję umowy i wysokości stawki opłaty waloryzowanej o wskaźnik inflacji. To oznacza, że właściciela nie zaskoczy nagła zmiana czynszu, czy nagłe skrócenie okresu najmu. Zarządzający Funduszem przekonują, że mieszkanie będzie wynajmowanej od wiarygodnej instytucji, która stawia na przejrzysty system rozliczeń i komfort mieszkańców.

Lokale, którymi dysponuje Fundusz znajdują się niedawno wybudowanych blokach, gdzie jak przekonują, wynajmujący będą mogli cieszyć się przestronnymi wnętrzami oraz w pełni wyposażonymi kuchniami i łazienkami. Trzeba jednak uważać, ponieważ pozostałe pomieszczenia nie będą od razu wyposażone. Może to zrobić Fundusz, jeśli ustali to wcześniej z wynajmującym.

W każdym zarządzanym budynku Fundusz oferuje całodobowy serwis, który ma być gotowy do działania w sytuacjach awaryjnych lub problematycznych. Wynajmujący zawiera z funduszem umowę, która trwa nie krócej, niż 6 miesięcy oraz nie dłużej niż 5 lat. Po upływie czasu umowy, może nastąpić jej przedłużenie. Dotychczasowy lokator ma pierwszeństwo najmu na kolejny czas.

CZYTAJ TAKŻE: Budownictwo mieszkaniowe bije rekordy. Niestety, ceny mieszkań też

Budownictwo mieszkaniowe bije rekordy. Niestety, ceny mieszkań też

Oferta Funduszu pozwala znaleźć mieszkanie na wynajem w trochę niższej cenie, niż na rynku, jednak nie należy nastawiać się na wielkie promocje. Bezdyskusyjną zaletą mieszkań z kolei jest to, że nie wpłacamy kaucji, wprowadzamy się do pachnącego nowością mieszkania w wysokim standardzie. Wynajmując mieszkanie dłużej niż na kilka lat, mamy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, gwarantuje to także ochrona prawna umowy z góry określonym czasem trwania.

Korzystać z Mieszkań na Wynajem mogą osoby pracujące, studenci lub pobierający świadczenia emerytalno-rentowe. Składając do Funduszu wniosek o wynajem mieszkania, należy przedstawić zaświadczenie o uzyskiwanym dochodzie. To w teorii pozwala uniknąć niechcianego sąsiedztwa, a Funduszowi daje gwarancję, że osoba wynajmująca nie będzie zalegać z płatnościami.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Państwowe mieszkania na wynajem, Warszawa. Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem? Jak z nich skorzystać? - Warszawa Nasze Miasto

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam

Kupno mieszkania na wynajem to bardzo dobra inwestycja. Sam mam dwa mieszkania w Warszawie - na Żoliborzu oraz na Mokotowie i je wynajmuję. Co więcej korzystam z profesjonalnej, rodzinnej firmy IMMO4Rent.pl która w moim imieniu kontaktuje sie z najemcami, opłaca rachunki oraz naprawia usterki. No żyć nie umierać a pieniążki na konto wpływają.

W
Wiem, co mówię

Panowie, "Wasz" Fundusz, to żaden fundusz "państwowy". To jedno. Teraz proszę o kalkulację ekonomiczną! Weźcie proszę przestudiujcie statut funduszu. Zerknijcie w KRS BGKN (PFRN) i strategię funduszu, jako asset Menadżera, a przekonacie się, że to jakieś dziwne Wasze opowieści. .... Fundusz, tj. FMnW FIZAN do 2016 roku zakupił ponad 2.500 mieszkań i miał w portfelu zakontraktowanych ok. 4 tys. mieszkań możliwych do nabycia. .... w czerwcu 2016 roku mieliście BEP funduszu, a co się stało przez 4 lata? .... dzisiaj macie 250 mln PLN kapitału zakładowego w spółce BGKN, czyli dopłaty!, ... ergo ... "straciliście" ten kapitał na pensje Zarządu, spólki, doradców, prowizje, dziwne koszty, koszty organizacje funduszu powstania .... 850 mieszkań w ramach "Mieszkanie " ! Co to oznacza? A oznacza, że nabycie 850 mieszkań "funduszu Mieszkanie " kosztowało 294 tys. PLN za każde, jedno mieszkanie !!!!!!! .... Czy to jest normalne, by koszt nabycia mieszkania, był większy od kosztu zbudowania mieszkania ? .... Ciekawe, kiedy się z tego ktoś wytłumaczy ...

G
Gość
27 sierpnia, 17:32, Gość!:

Wynajmujący to właściciel czyli Fundusz a najemca to osoba, która najmu je lokal od właściciela. I kaucja jest obowiązkowa. Polecam sprawdzić najpierw fakty zanim ktoś odważy się pisać takie bzdury. I proszę poprawić słowo właściciel na najemca, bo w którymś zdaniu tworzy się bezsensowny tekst.

*najmuje

G
Gość!

Wynajmujący to właściciel czyli Fundusz a najemca to osoba, która najmu je lokal od właściciela. I kaucja jest obowiązkowa. Polecam sprawdzić najpierw fakty zanim ktoś odważy się pisać takie bzdury. I proszę poprawić słowo właściciel na najemca, bo w którymś zdaniu tworzy się bezsensowny tekst.

G
Gość

Co to za brednie z kaucją. Oczywiście, że trzeba wpacić kaucję. Albo ktoś kłamie, albo ma niesprawdzone informację. Wynajmuje mieszkanie w ramach funduszu już od roku i kaucja była wymagana i jest w umowie

Dodaj ogłoszenie