Państwo Islamskie: Zidentyfikowano egzekutora z ISIS....

  Państwo Islamskie: Zidentyfikowano egzekutora z ISIS. "Jihadi John" to Mohammed Emwazi [VIDEO]

  Kazimierz Sikorski, CNN Newsource/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  "Jihadi John" czyli Mohammed Emwazi
  1/2
  przejdź do galerii

  "Jihadi John" czyli Mohammed Emwazi ©Uncredited

  Mężczyzna, który publicznie ogłaszał egzekucje Państwa Islamskiego, to wychowany w dobrej rodzinie w Londynie Muhammed Emwazi.
  Najbardziej okrutny dżihadysta Państwa Islamskiego, który zasłynął z publicznych egzekucji między innymi obywateli krajów zachodnich, to Muhammed Emwazi. Do tej pory świat znał go jedynie jako "Johna Dżihadystę". Teraz grupa CAGE, zajmująca się m.in. monitorowaniem sytuacji w Syrii, twierdzi, że chodzi o mieszkańca zachodniej części Londynu, który wychowywał się w dobrej rodzinie, skończył studia programowania.

  "Jihadi John", zabójca z ISIS, nazywa się Mohammed Emwazi
  Asim Qureshi, szef grupy badawczej CAGE, jest przekonany, a opiera swoją wiedzę na relacjach ludzi, którzy znali "Johna Dżihadystę", że najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie to właśnie Emwazi.

  Podejrzewa się, że mężczyzna w roku 2012 miał pojechać do Syrii, przyłączył się szybko do miejscowych bojówek i zamaskowany pojawiał się na nagraniu wideo, tłumacząc kolejną egzekucję.

  Już wcześniej mówili o tym właśnie mężczyźnie przedstawiciele zachodnich służb specjalnych, którzy - używając najnowocześniejszych technik badawczych - sugerowali, iż poszukiwany za nieludzkie egzekucje to Emwazi. Tak sugerował pod koniec ubiegłego roku między innymi dyrektor FBI James B. Comey.

  Ta wiedza na pewno pozwoli zachodnim służbom specjalnym na lepsze i bardziej skuteczne tropienie dżihadysty. Wiadomo, że urodzony w Kuwejcie Emwazi zaczął się radykalizować już na Wyspach Brytyjskich.

  PAŃSTWO ISLAMSKIE | DŻIHADYŚCI ZNISZCZYLI BEZCENNĄ IRACKĄ KOLEKCJĘ RZEŹB SPRZED TYSIĘCY LAT


  Wcześniej jednak był nieśmiałym chłopakiem, który wychowywał się w Greenwich. Wszystko miało się zmienić po jego pobycie na safari w Zanzibarze kilka lat temu.

  Dokładne jednak okoliczności jego wejścia w związki ze środowiskiem islamskim są do tej pory bardzo niejasne. Mówi się o jego kontaktach z dwoma mężczyznami, Omarem - Niemcem, który przeszedł na islam - oraz Abu Talibem.

  Emwazi mówił przed laty, iż usiłował go zwerbować brytyjski wywiad. Ludzie, którzy znali go z późniejszego okresu, mówili o jego ogromnej fascynacji brutalną somalijską organizacją islamistyczną Al-Shabab, która uważana jest za skrzydło Al-Kaidy.

  Wiadomo też, że Emwazi odbywał wiele podróży po Europie, jednak zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie służby nie ujawniają, czy obserwowały go wtedy, czy nie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo