Państwo Islamskie | Dżihadyści z ISIS zniszczyli część...

  Państwo Islamskie | Dżihadyści z ISIS zniszczyli część starożytnych zabytków Palmiry

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Palmira. Wygląda na to, że terroryści z Państwa Islamskiego zniszczyli kolejne zabytki starożytności. Fotografie, które opublikowało Państwo Islamskie, przedstawiają bojowników niszczących młotami sześć posągów na oczach przypatrującego się tłumu.
  Dżihadyści przyznali, że przechwycili zabytki od przemytników. Jednym z nich był trzymetrowy posąg przedstawiający lwa z Allat o wadze 15 ton. – To najpoważniejsze przestępstwo, jakie popełnili przeciwko dziedzictwu pochodzącemu z Palmiry – powiedział Maamoun Abdelkarim, dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich cytowany przez zagraniczne media. Jak przyznał, posąg został pokryty m.in. metalem, tak aby przetrwał ewentualne walki, jednak „nikt nigdy nie wyobrażał sobie, że Państwo Islamskie wejdzie do miasta, żeby je zniszczyć”.

  OBROŃCY SKARBÓW Z PALMIRY. OCHOTNICY RATUJĄ STAROŻYTNE ZABYTKI PRZED BARBARZYŃCAMI Z ISIS


  Państwo Islamskie przejęło Palmirę z rąk sił rządowych 21 maja, wywołując ogólnoświatowe zaniepokojenie losami zabytków znajdujących się w tym miejscu. Od tej pory dżihadyści wysadzili w powietrze m.in. mauzoleum Mohammada bin Alego oraz pochodzące sprzed pięciuset lat mauzoleum Szkafa. Większa część zabytków muzeum Palmiry została z niej wywieziona przed przybyciem dżihadystów.

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że 20 czerwca członkowie Państwa Islamskiego zaminowali obszar Palmiry.

  Palmira jest starożytnym miastem mieszczącym się w środkowej Syrii. Uznaje się ją za jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miejsc Bliskiego Wschodu. W 1980 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2013 r. figuruje na niej jako obiekt zagrożony. Lew z Allat został w niej odkryty w 1977 r. przez polską misję archeologiczną.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo