Państwa świata pomagają Ukrainie. Które kraje dają najwięcej i co oferują w ramach pomocy? Polska na drugim miejscu

Justyna Madan
Justyna Madan
Polska nie tylko przyjmuje uchodźców z Ukrainy ale pomaga sąsiadowi ze wschodu na inne sposoby
Polska nie tylko przyjmuje uchodźców z Ukrainy ale pomaga sąsiadowi ze wschodu na inne sposoby Szymon Starnawski/Polska Press
Jak wskazują najnowsze dane, państwa położone blisko Ukrainy wydały więcej pieniędzy na wspieranie rozdartego wojną kraju niż USA, Wielka Brytania czy największe gospodarki Unii Europejskiej. Polska w tym rankingu zajmuje drugie miejsce z wkładem w wysokości niemal miliarda euro. Jak pomagamy Ukrainie?

Z informacji podanych przez Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, ukraińsko-polską granicę przekroczyło 2,86 miliona uchodźców. Są to głównie kobiety i dzieci. ONZ podaje, że do tej pory Ukrainę opuściło łącznie już ponad 4,5 miliona osób.

Kraje, które wspierają Ukrainę w czasie wojny

Według Ukraine Support Tracker z Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, który wymienia i określa ilościowo obietnice pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi równowartość 7,6 mld euro w ciągu czterech tygodni od rozpoczęcia inwazji Rosji. To największy wkład ze wszystkich państw.

Polska zajmuje drugie miejsce ze wsparciem (zarówno tym przekazanym jak i tym, które dopiero przekazane zostanie) w wysokości niemal 1 miliarda euro. Za nią znajdują się Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Państwa członkowskie UE wniosły łącznie 2,9 miliarda euro, dodatkowe 1,4 miliarda pochodziło z instytucji UE i 2 miliardy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„To niezwykłe, że same Stany Zjednoczone dają znacznie więcej niż cała UE, w której bezpośrednim sąsiedztwie szaleje wojna” – informuje w oświadczeniu Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w Instytucie w Kilonii i główny twórca raportu.

Jak to wygląda z gospodarczego punktu widzenia?

Okazuje się jednak, że jeśli porównamy udzieloną pomoc w stosunku do wielkości gospodarki danego kraju, to Stany Zjednoczone spadają wówczas na 6 miejsce, a na prowadzenie wysuwa się Estonia. Wkład Tallina, stolicy i największego miasta Estonii w pomoc Ukrainie w pierwszych kilku tygodniach wojny wyniósł prawie 0,8% jego produkcji gospodarczej.

Według danych Banku Światowego, to małe państwo bałtyckie, liczące 1,3 miliona mieszkańców, miało PKB w wysokości około 30,65 miliarda dolarów w 2020 roku.

Polska po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu z poparciem dla Ukrainy równym prawie 0,18% jej PKB, a pierwszą piątkę zajmują również Litwa, Słowacja i Szwecja. W międzyczasie wkład USA wyniósł nieco poniżej 0,4% PKB, który w 2020 r. osiągnął 84,75 biliona dolarów.

„Geograficzna bliskość Ukrainy wydaje się odgrywać główną rolę w zaangażowaniu krajów Europy Wschodniej” – powiedział Trebesch.

Twórca raportu zaznacza jednak, że dane nie są do końca kompletne. – Nie można zapewnić pełnego obrazu, ponieważ pomoc wojskowa, w szczególności dla Ukrainy, nie zawsze jest przejrzysta – podkreślił Trebesch.

Raport nie obejmuje innych rodzajów wsparcia, w tym kosztów pomocy uchodźcom czy darowizn prywatnych. Stworzony przez naukowców z Instytutu Gospodarki w Kilonii Ukraine Support Tracker rejestruje i szacuje pomoc wojskową, finansową i humanitarną obiecaną Ukrainie od 24 lutego do 27 marca 2022 r.

Jak pomagamy Ukrainie?

W Polsce pomaga się uchodźcom z Ukrainy na wiele sposobów. Jest to nie tylko pomoc w transporcie i znalezieniu miejsca do życia. Zajmują się tym tysiące wolontariuszy. W internecie znaleźć można wiele zbiórek na różne cele związane z pomocą naszym sąsiadom ze wschodu.

Ukraińcy, którzy zdecydowali się zostać w Polsce, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, a wraz z nim o pracę. Uchodźcy mogą liczyć na darmowe przejazdy pociągami, ubiegać się o świadczenie 500 +, które będzie wypłacane w maju, a 20 kwietnia ruszyły zapisy do programu, w ramach którego uchodźcy dostaną pieniądze na zakup leków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Państwa świata pomagają Ukrainie. Które kraje dają najwięcej i co oferują w ramach pomocy? Polska na drugim miejscu - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl