Pamiętnik Reni Spiegel z Przemyśla, zamordowanej w 1942 r. przez Niemców, stał się sensacją wydawniczą w USA

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pierwsza kartka pamiętnika Reni Spiegel. Do chwili śmierci w 1942 r. dziewczyna zapiała ponad 700 stron. Opisywała swoje przeżycia, ale również dramat wojennego Przemyśla.
Pierwsza kartka pamiętnika Reni Spiegel. Do chwili śmierci w 1942 r. dziewczyna zapiała ponad 700 stron. Opisywała swoje przeżycia, ale również dramat wojennego Przemyśla. Fundacja Reni Spiegel
Renia Spiegel, Żydówka z Przemyśla, tydzień po swoich 18. urodzinach została zastrzelona przez Niemców na ulicy przemyskiego getta. Pamiątką po niej jest niezwykły pamiętnik, który światło dzienne ujrzał dopiero po 70 latach.

Swój pamiętnik Renia zaczęła pisać na początku 1939 r. Zdążyła zapisać aż 700 stron. Po jej śmierci pamiętnik odnalazł i przechował nieznany mężczyzna, który wywiózł go do Nowego Jorku i tam przekazał siostrze i mamie Reni.

Pamiętnik trafił do skrytki, w której przeleżał aż 70 lat. Dopiero w 2012 r. córka Ariany Spiegel-Bellak, młodszej siostry Reni, odnalazła dzieło. Wkrótce pokazała go Tomaszowi Magierskiemu, polskiemu reżyserowi, który mieszka w Nowym Jorku. To on sprawił, że pamiętnik „ożył”.

CZYTAJ TEŻ: Wzruszający list matki z żydowskiego getta w Przemyślu do 17-letniego syna. "Żyj, żyj, żyj". Dzień później kobietę zamordowali Niemcy [FOTO]

Specjaliści są pod wrażeniem talentu Reni Spiegiel. Mówią o niej „polska Anna Frank”. To żydowska dziewczynka, która przed niemieckimi nazistami dwa lata ukrywała się w Amstardamie. Pisała dziennik.

Pamiętnik Reni najpierw został wydany po polsku. Powstał film dokumentalny o Reni oraz spektakl teatralny, przygotowany przez młodych przemyślan, wystawiony m.in. w USA.

ZOBACZ TEŻ: Rodzina stara się o uhonorowanie państwa Solarzów z Gaci, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamiętnik Reni Spiegel z Przemyśla, zamordowanej w 1942 r. przez Niemców, stał się sensacją wydawniczą w USA - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl