Pamiątki po Wisławie Szymborskiej trafiły do Muzeum Nobla w Sztokholmie. Kiedy wystawa w Krakowie?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Pamiątki po Wisławie Szymborskiej Wisławy trafiły do Muzeum Nobla w Sztokholmie
Pamiątki po Wisławie Szymborskiej Wisławy trafiły do Muzeum Nobla w Sztokholmie Jan Hubrich / Polskapresse
Pamiątki po Wisławie Szymborskiej: okulary maskujące, długopis z czarnym atramentem do nanoszenia poprawek na maszynopisach i karta – podziękowanie z autografem noblistki trafiły do Muzeum Nobla w Sztokholmie. Krakowską wystawę pamiątki po noblistce będzie można zobaczyć najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.

Muzeum Nobla w Sztokholmie, zbierające pamiątki po wszystkich noblistach, otrzymało od Fundacji Wisławy Szymborskiej pamiątki po poetce, która 25 lat temu otrzymała Nagrodę Nobla dziedzinie literatury.

- Poproszono nas o przekazanie przedmiotów związanych z laureatką Nagrody Nobla z 1996 roku i przyznaję, że mieliśmy pewien dylemat, ponieważ my raczej gromadzimy przedmioty niż je rozdajemy. Jednak w tym przypadku jest to tak prestiżowe i ważne miejsce, więc stwierdziliśmy, że znalezienie się tych przedmiotów tam będzie rodzajem promocji Szymborskiej

– wyjaśnia Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Do sztokholmskiego muzeum trafiły trzy przedmioty: okulary maskujące, długopis z czarnym atramentem do nanoszenia poprawek na maszynopisach i karta – podziękowanie z autografem noblistki.

- Szukaliśmy takich przedmiotów, które byłyby znaczące. Do muzeum trafiła więc jedna z nielicznych rzeczy, które mamy po angielsku i z podpisem Szymborskiej – kartka z podziękowaniami za gratulacje. Pamiętam, że w `96 roku przychodziło bardzo dużo gratulacji i różnego rodzaju propozycji, więc przygotowaliśmy sztancę podziękowań po polsku i angielsku. Szymborska podpisała kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset takich karteczek, a ja je rozsyłałem. Tych anglojęzycznych jeszcze kilka zostało więc przekazaliśmy jedną z nich

– wyjaśnia Michał Rusinek, który wówczas pełnił funkcję sekretarza noblistki.

Do muzeum trafił także długopis, którym Szymborska, zazwyczaj pisząca na maszynie, nanosiła korekty.

- Pisała i nanosiła na maszynopisach poprawki najzwyklejszym żółtym długopisem BIC. Musiał być jednak z czarnym tuszem, bo nie lubiła niebieskiego – mówi Rusinek.

Trzecim przedmiotem są okulary maskujące, których poetka zazwyczaj… nie nosiła.

- To najbardziej osobisty przedmiot, ale stwierdziliśmy, że okulary powinny się znaleźć w takim muzeum. Szymborska miała krótkowzroczność i nosiła okulary, ale nie pozwalała się w nich fotografować, więc mało kto wiedział, że ona w ogóle nosi okulary. Kiedy przychodziła na własne spotkania autorskie, zdejmowała je, dzięki czemu widziała tylko trzy pierwsze rzędy i zapewne mniej ją przerażały tłumy na spotkaniach – wspomina prezes Fundacji Szymborskiej.

W Krakowie pamiątki po Wisławie Szymborskiej będzie można już wkrótce zobaczyć w Pałacu Potockich, gdzie planowana jest wystawa „Jarmark cudów”.

- Będzie to wystawa, na której za pomocą przedmiotów, którymi otaczała się Szymborska chcemy opowiedzieć o niej i o jej poezji – informuje Michał Rusinek. – Będzie to poszerzona wersja wystawy „Szuflada Szymborskiej” - trochę więcej wiemy, mamy też więcej przedmiotów: fotografii, maszynopisów, rękopisów, więc można opowiedzieć o niej szerzej. Mam nadzieję, że uda się tę wystawę otworzyć w dziesiątą rocznicę śmierci, czyli 1 lutego 2022 roku.

Wcześniej pamiątki po noblistce prezentowane były na wystawie „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Znalazły się na niej meble z saloniku poetki, regały, pudełka, schowki, część jej księgozbioru, bibeloty, a także zaprojektowana przez nią specjalna komoda z 36 szufladami, w której trzymała m.in. pocztówki i wyklejanki (Wisława Szymborska uważała, że szuflada to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości). Przedmioty należące do poetki połączono z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc, tworzącego rodzaj trójwymiarowego kolażu. Wystawa została zamknięta z końcem roku 2020.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pamiątki po Wisławie Szymborskiej trafiły do Muzeum Nobla w Sztokholmie. Kiedy wystawa w Krakowie? - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl