Palikot poświęcił rewolucję dla "starszej panny po przejściach". Co teraz?

Redakcja
Temperatura wokół ugrupowania gwałtownie spadła po tym, jak Palikot zanotował klęskę w walce o zdjęcie krzyża z sali sejmowej. Światopoglądowa rewolucja się nie powiodła? - pisze Joanna Miziołek.

Marihuana jednorazowo nie jest szkodliwa, ale jej nadużywanie demotywuje do działania. I właśnie brak motywacji dotyka teraz Janusza Palikota - mówi "Polsce" Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego. W ostatnim czasie z partii posła z Biłgoraja jakby uleciało powietrze. Zostało więcej dymu niż ognia. Co zobrazowała niedawna sytuacja w Sejmie podczas konferencji prasowej, na której zapowiadał, że zapali marihuanę. Tymczasem odpalił kadzidełko. Ten akt sprawił, że po raz kolejny stracił wiarygodność u swojego elektoratu. Kolejny, bo pierwsza i decydująca dla niego była próba zdjęcia krzyża z sali sejmowej.

Czytaj także: Palikot zapalił w Sejmie kadzidełko zamiast jointa (ZDJĘCIA)

- Temperatura wokół ugrupowania gwałtownie spadła po tym, jak Palikot zanotował klęskę w walce przeciw krucyfiksowi. Miał wprowadzić świeckie państwo, ale okazało się, że jest za słaby, by to zrobić - mówi politolog Wojciech Jabłoński. Jego zdaniem kontrowersyjny polityk opracował na chłodno program Ruchu tylko na zwycięstwo w wyborach. Zabrakło natomiast dalekosiężnej strategii. Co można dostrzec chociażby po braku szybkości reakcji na wydarzenia związane z ACTA. A przecież internauci, młodzi ludzie, to elektorat, który głosował na Janusza Palikota. W momencie walki o ich zdaniem obronę wolności w sieci polityk zawiódł. Nie zorganizował żadnej akcji. Ba, de facto poza małą uszczypliwością w stosunku do premiera nie zabrał nawet głosu.

- Zostawcie strony rządowe. Ja bym zachęcał tych animatorów i raczej dokuczał prywatnie. Tusk ma swego Facebooka, Platforma ma swoją stronę internetową. Dokuczać nie państwu, dając argument w sprawie bezpieczeństwa czy niebezpieczeństwa, ale dokuczać tym ludziom, żeby odczuwali presję z tym związaną - wysilił się jedynie na tak mało rozsądną radę Palikot. Później w dniu podpisania ACTA przyszła spóźniona reakcja. Poseł zorganizował dzień maski używanej przez grupę Anonymous w Sejmie. Palikot zadeklarował, że nie jest zwolennikiem umowy ACTA, ale z innych powodów niż internauci, którzy zwracają uwagę na możliwość ograniczenia przez umowę swobód obywatelskich. Według Palikota w krajach takich jak Polska, gdzie jest średnie zaawansowanie technologiczne, zbyt sztywne regulacje dotyczące własności intelektualnej nie są dla nas dobrym rozwiązaniem.

Czytaj także: RP do Rostowskiego: To zbójowanie, za to się należy "madejowe łoże"

- Te zapisy w sposób jednoznaczny nie otwierają drogi do cenzury - powiedział Janusz Palikot, jednocześnie przyznając, że pewne ryzyko jest. - Uważam, że z punku widzenia naszego kraju nie ma korzyści, żeby to podpisywać. To element budowania reputacji międzynarodowej - uważa Palikot. - Rząd się skusił na to. To nam buduje wizerunkową pozycję - przyznał, ale dodał, że "warto, żeby Polska się za bardzo nie śpieszyła".

Ale te słowa w nieznacznym stopniu trafiają do młodych ludzi. W wyborach co czwarty przedstawiciel tej grupy oddał głos na ich partię. Teraz Janusz Palikot najwyraźniej odczuwa, że młody elektorat zaczyna topnieć i w tym celu postanowił stworzyć młodzieżówkę partii. Pierwsze polityczne Forum Młodych Ruchu Palikota odbyło się w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim.

Czytaj także: Macierewicz nie chce w zespole ds. Smoleńska archeologa z Ruchu Palikota. "Fikcyjne gremium"

- Będą następne - zapowiada Andrzej Rozenek, rzecznik klubu RP. - Posłowie z okręgów będą je organizować na swoich terenach. Terminów jeszcze nie mamy, ale spotkania będą organizowane w najbliższym czasie. Takie spraszanie młodzieży może być wynikiem tego, że hasła, które głosi Palikot, przestały się już do niej przebijać.

Zresztą osiągnięcia Ruchu, jeśli chodzi o zgłaszanie projektów ustaw, nie są imponujące. Bo do 20 stycznia partia złożyła 4 projekty ustaw, o co rozgorzał spór z Kancelarią Sejmu. Ta bowiem chce ukarania Palikota za oskarżenia o kłamstwo. W zeszłym tygodniu lider Ruchu informował, że do ubiegłego piątku jego klub złożył w Sejmie 14 projektów ustaw. Chwilę później Kancelaria poinformowała, że złożył tylko cztery projekty. Po tym komunikacie Ruch Palikota natychmiast dostarczył 11 projektów ustaw, a kilka dni później Janusz Palikot zaatakował Kancelarię. Obecnie w sumie Ruch złożył 16 projektów ustaw. Ale żaden z nich nie odbił się głośnym echem. Pytani przez nas politolodzy nie wiedzieli, czego dotyczą rozwiązania zgłaszane przez partię Janusza Palikota.
Co dziwi, bo przecież do tej pory na konferencjach ogłaszał rewolucję światopoglądową. - Wszystko okazało się dmuchanym balonem, który teraz z hukiem pękł. Zamiast marihuany wyborcy dostali kadzidełko, zamiast in vitro projekt przygotowany w tamtej kadencji z drobnymi korektami. Symboliczna walka o krzyż też nic nie przyniosła. Ludzie, którzy na niego głosowali, już na początku kadencji mogą się czuć oszukani - mówi Maliszewski.

Czytaj także: Palikot zapalił w Sejmie kadzidełko zamiast jointa (ZDJĘCIA)

Ruch Palikota ma problem nie tylko z projektami ustaw, ale też ze sposobem punktowania rządu, a dokładniej z coraz mniejszym zaangażowaniem w krytykę gabinetu Tuska. Szczególnie że okazji do oceniania były polityk Platformy miał ostatnio mnóstwo. Poczynając od problemu służby zdrowia, kończąc na zamieszaniu z internautami. Jeden z blogerów otwarcie wzywa polityka do krytykowania rządu.

"Dlatego Panie Januszu, wzywam Pana (!), aby kontynuował Pan wypełnianie swej roli, aby był Pan »głosem wołającego na puszczy«, często ignorowanym, obśmiewanym, jednakże przynoszącym we właściwym czasie odpowiednie rezultaty. Dlaczego akurat zwracam się do Pana? Gdyż to Pan zapewniał o swojej postawie antyestablishmentowej! Czy chodzi mi o występowanie (dla występowania) przeciw klasie politycznej, podobnie jak kontrkultura lat 60. XX w. Nie do końca" - pisze internauta. I ciągnie daje: "Niech Pan PUNKTUJE rządzących, niech Pan przypomina rządzącym, że REPREZENTUJĄ społeczeństwo, a nie własne interesy; że REPREZENUJĄ obywateli (WSZYSTKICH!!!), a nie interesy silnych i wpływowych grup i korporacji (choć również, lecz jako rządzący nie są "maszynką do spełniania życzeń", lecz mediatorem negocjującym warunki, które jest w stanie zaakceptować jak największa liczba ze stron/podmiotów)" - kończy G.K.Wiktor.

Czytaj także: RP do Rostowskiego: To zbójowanie, za to się należy "madejowe łoże"

Polityk z Biłgoraja zapowiadał również zmianę nazwy, ale nawet to się nie udało. Niefortunnie dla partii dwóch ekspertów uznało, że zmiana nazwy może oznaczać utratę subwencji z budżetu państwa. Czyli aż 11 milionów złotych. Każda kolejna inicjatywa Ruchu Palikota zderza się z rzeczywistością, a co za tym idzie, kończy się niepowodzeniem.

Czemu Janusz Palikot przestał walczyć? Jedna z sejmowych plotek głosi, że były polityk Platformy liczył na duże zbliżenie z SLD i pomoc ze strony byłego prezydenta w przechwyceniu rządu lewicowych dusz. - Palikot ramię w ramię z Kwaśniewskim chciał przekonać do siebie starszą pannę po przejściach - SLD - twierdzi Norbert Maliszewski.

Czytaj także: Macierewicz nie chce w zespole ds. Smoleńska archeologa z Ruchu Palikota. "Fikcyjne gremium"

Przejęcie władzy w Sojuszu przez Leszka Millera skutecznie pokrzyżowało te plany. Bo sam Palikot zapewne już zrozumiał, że po wszystkich przemianach ideowych nie jest w stanie zdobyć wiarygodności wśród elektoratu lewicy. Obecnie popełnia błąd strategiczny polegający na tym, że nie jest w stanie zająć pozycji na scenie politycznej. Nie klasyfikuje się ani zdecydowanie na lewo, ani na prawo, ani w centrum. Ostał się na bezludnej wyspie lewicy.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Frauffpruff
Milano, 20 set. (Adnkronos Salvezza) * E' Web la 'palestra sessuale' dei nativi digitali. Parecchi della mezzo degli adolescenti italiani suppos que affolla in Recinzione non single for each adempiere le leading stranezza intime, mother quandanche per allenarsi any allettare mostrandosi senza veli a within cause ammiccanti. Any pubblicizzare l'allarme sul boom andel 'sexting' e della caccia ai siti difficult sono we pediatri della Simpef (Sindacato medici pediatri proveniente da familiari), noto delete esse secondo Conferenza statale in progetto illinois 21 years old electronic illinois 25 settembre any Baveno, inside circoscrizione tra Verbania. "Il 74% degli adolescenti maschi electronic celui-ci 37% delle femmine ricorre al world wide web for every ticket sesso, percepire sesso, sapersela cavare ogni sul sesso to cercare united nations partner", avverte celui-ci sessuologo Maurizio Bini, rettore del Nocciolo procreazione at the delete Cuore dell'Osservatorio nazionale sull'identità che mercanzia (Onig) dell'ospedale Niguarda che Milano. Tra ragazzi e ragazze, allora, suppos que parla ancora di n't kid su due. "Un dato che colpisce electronic gna tanto spesso my spouse and i padre e madre sottovalutano". Anche sul resoconto entro we nuovi adolescenti at the celui-ci sesso suppos que confronteranno venerdì e sabato i pediatri di familiari. N't tema in quale misura giammai presente, sottolinea Bini, interrogativo "l'anticipo dei tempi proveniente da maturazione fisica at the illinois lentezza proveniente da acquisizione andel senso di emancipazione e responsabilità hanno prolungato chicago zona passeggero dell'adolescenza. Se fino a new raro speed fa supposrr que stimava nel 60% chicago percentuale che giovani i quali praticavano chicago prima sessualità di doppione inside maturità adolescenziale, questo eroismo haya subito significativi incrementi. Per di più : aggiunge celui-ci sessuologo -- la sovvertimento informatica lol arduo le averi perché haya permesso nuovi percorsi, pieno incomprensibili for every le generazioni precedenti, every chicago soddisfazione sessuale individuale". Elizabeth in questo modo, notano i pediatri, "emergono prepotentemente fenomeni occur celui-ci sexting, not neologismo che indica l'invio proveniente da immagini sessualmente esplicite e di testi inerenti 's sesso trasversalmente we averi informatici". Suppos que tratta di "una tirocinio che segue n't di lui solito benjamin rigoroso: il fotografarsi nudi e inside create provocanti, il farlo evidentemente di nascosto dai genitori, l'inviare le immagini for every mms a e-mail", spiega Bini. "Secondo una recente indagine, il 20% degli adolescenti lol inviato queste immagini at the illinois 40% le lol ricevute. Celui-ci gna significa che non esiste solitary illinois sexting vivace, mum anche quegli remissivo, no artificioso, ma altrettanto arrischiato every lo sviluppo dell'identità sessuale del vivo. Oltre a questo, il 25% degli adolescenti che tirocinio sexting invia ce proprie immagini low single 's spouse e all'amico a amica in cui ripone ingrossamento fiducia, mum any più persone". Esponendosi in tal modo a new seri pericoli, privo di zanne nella piazza virtuale. N't alieno fatto within crescita entro my spouse and i giovanissimi è los angeles investigazione che visibile sessualmente chiaramente espresso sul world wide web. "Esistono per quanto riguarda Two miliardi che siti pornografici", osserva Bini. "Una capacità che vaglio infinita di immagini, gna può sollecitare nel giovane evidenti ripercussioni sulla sessualità electronic throughout singolare sul resoconto che costanza 's lover. In realtà, giusto for every quest'ampia sensibilità, in caso contrario nrrr come avveniva ai nostri tempi : analizza celui-ci sessuologo milanese : cuando crea un resoconto minus le immagini e l'immaginazione mutevole: no suppos que è fedeli ing partner 'fantasma', egli cuando sar
K
Karolina
Tyle że te maski które ubiera Palikot to podobizna Guido Fawkesa który przeszedł na katolicyzm i walczył przeciw ateistom angielskim i holenderskim. Czy ta maska Palikota nie parzy? Przecież Palikot walczy właśnie z kościołem, ale co tam zrobi wszystko by być popularnym, nawet pocałuje pantofelki Papieża hi hi hi
K
Karolina
Tyle że te maski które ubiera Palikot to podobizna Guido Fawkesa który przeszedł na katolicyzm i walczył przeciw ateistom angielskim i holenderskim. Czy ta maska Palikota nie parzy? Przecież Palikot walczy właśnie z kościołem, ale co tam zrobi wszystko by być popularnym, nawet pocałuje pantofelki Papieża hi hi hi
B
BRIX
nie będę komentował tego co widzę , lecz tupet i globalne kurestwo tych ludzi którzy ignorują prawa autorskie przekracza wszelkie granice , większość z nich nawet nie ma pojęcia co bojkotuje

z ostrej bezpośrednio w ryj i basta !!!!
z
zgaga
Tylko idiota moze pomyslec, ze Palikot przeprowadzi swoje idee w obecnej kadencji Sejmu, kiedy ma zaledwie 40 poslow. Kazdy drugo klasista umie chybie liczyc do 500 i pozbawiony jest iluzji. Niezwykle wazny jest fakt, ze do Sejmu weszlo ugrupowanie, ktore ma wogole odwage podejmowac tematy uwazane wczesniej za tabu. Dlatego Palikot ma przed soba swietlana przyszlosc. Jesli nie zawiedzie swych zwolennikow jakims szokujacym i niespojnym dzialaniem, moze liczyc na sukces w nastepnych wyborach. Daj mu bozia zdrowie.
M
Misiek
PO - Polski okupant!!! Kiedyś był HITLER teraz jest DONALD STOP ACTA
P
POdode
Wulgarny język i bardzo nerwowa reakcja na prawdę są dowodami na odziedziczenie choroby po takim tatusiu. Idź do Kopacz!
A
As
Powiedz, że tak głupio nie myślałaś !
n
normalna
ACTA nikomu nie odbierze internetu ani wolności słowa, skąd macie takie wiadomości? zacofanie czy jak? chodzi o coś zupełnie innego, np.walka z piractwem. jak czytam niektóre opinie, to zastanawiam się czy to XXI wiek czy średniowiecze i "ciemnogród".
n
normalny
Człowieku coś ty za człowiek ?? gdzie ta szlachetność -gdzie ta prawość czy ty jesteś ślepy
głuchy ?? To są Fakty debilu To są stwierdzenia samego Kaczyńskiego !!! Albo mówił ,! albo rzeczywiście był (ty też ) na haju

~POdode~ jak widzę Kaczyński na sra ci na głowę a ty stwierdzisz że to maseczka upiększająca
Trudno na debilizm nie ma lekarstwa !!!
T
Tavi
www.wykop.pl/ramka/1023573/wlasnosc-intelektualna-nie-tylko-internet/
P
POdode
do prawych i szlachetnych ludzi jak J.Kaczyński. Rządząca mafia boi się Kaczyńskiego jak ognia, dlatego wyszydza Jego wszelkie działania lub milczy na temat programu PiS. Palikot wręcz przeciwnie - z byle medialnym wygłupem jest lansowany jako "zbawca ludzkości", a potem wychodzi z tego naga prawda, czyli 0. Nie wierzę, że aż tak dałeś się ogłupić propagandzie Grasia,Lisa, GW i TVN.
A
Ali
mówić dużo może i Palikot.Szkoda,że tylko mówić.Liczyłam,że pociągnie za sobą tłumy-przeliczyłam się,a on ugiął.
T
Tomasz Żuchowski
Przepraszam, ale jesteście poye bani..
Jeden człowiek nic nie zmieni, ale naświetla problem i to mocno. Odkrywa przed opinią publiczną rzeczy, o których dotychczasowi politycy milczą, a robi to w sposób skrajny żeby zainteresować takich baranów jak wy, żeby o nim mówić i dalej za tym idąc zwiększyć jego popularność! W UK zdepenalizowano do 100g!! i 2 krzaki marychy. Nikt o tym nie mówi, że cywilizowane kraje wychodzą do obywateli.
Potraficie tylko krytykować przeciwników zamiast robić coś pożytecznego.
Dziękuję i pozdrawiam
o
obywatel
Palikot okazuje się takim samym politykiem jak Kaczyński za wszelką cenę dorwać się do władzy !!
Palikot -od zagorzałego katolika doszedł do zagorzałego komunisty
Kaczyński od zagorzałego prawicowca do podziwiania Gierka i zaakceptowania lewicy ( Oleksy)!!!
Ci politycy są bez zasad moralnych koniec o czym tu gadać !!!???
Dodaj ogłoszenie