Palikot chce być bardziej liberalny. "Lewicowy był na potrzeby wyborów"

Dorota Kowalska
"Palikot odejdzie od swojej lewicowości" - gruchnęło kilka dni temu w mediach. - Palikot przegrał z Millerem walkę o lewicowość - mówi wprost prof. Kazimierz Kik i dodaje, że polityk stał się lewicowy wyłącznie na potrzeby wyborów, bo wiedział, że na takie właśnie poglądy jest zapotrzebowanie. A dowody na zmianę tendencji są przynajmniej dwa.

Pierwszy dowód to deklaracje złożone na łamach "Rzeczpospolitej" przez Piotra Ikonowicza, twórcę lewicowego programu RP, doradcę ds. społecznych Janusza Palikota. Ikonowicz zdradza dziennikarzom gazety, że Palikot upatruje przyczyn spadku poparcia dla Ruchu w pójściu na lewo. On sam zaś wiąże taki stan rzeczy z poparciem rządowych planów podwyższenia wieku emerytalnego. Jak relacjonuje, sympatycy i działacze RP byli temu przeciwni, ale Palikot narzucił im swoją wolę w tej sprawie. Według Ikonowicza działacze terenowi ugrupowania mają poglądy lewicowe i skręt w kierunku liberalnym będzie błędem. "Ale jeżeli Janusz postanowi pójść w kierunku liberalnym, a tym samym utopić partię, to ja nie zamierzam pójść z nim na dno" - mówi.

Dowodem drugim ma być ukłon polityków Ruchu w stronę przedsiębiorców, bo oto Łukasz Gibała, kiedyś polityk Platformy, obecnie Ruchu Palikota, przygotowuje projekty ustaw, które mają ułatwić im życie. - Rzeczywiście, chcemy jesienią przedstawić kilkanaście projektów ustaw ułatwiających działalność małych i średnich firm - przyznaje w rozmowie z "Polską" Andrzej Rozenek, rzecznik prasowy Ruchu. - Ale to wcale nie oznacza zmiany oblicza ideowego partii, zawsze byliśmy po stronie przedsiębiorców, tak jak byliśmy po stronie ludzie wykluczonych - dodaje nasz rozmówca.

Jakkolwiek by było, Janusz Palikot ma problem i chyba sam go już dostrzega. - Owszem, ma problem z punktu widzenia strategii, bo nic nie wskazuje na to, aby pojawiła się dla niego fala wznosząca - zauważa dr Jarosław Flis, politolog. I dodaje, że Palikot miał swoje pięć minut, kiedy Grzegorz Napieralski podarował mu sukces w wyborach parlamentarnych, ale nie przejął, jak zamierzał, wyborców Sojuszu, koniunktura też powoli siada.

- Palikot przegrał z Millerem walkę o lewicowość - mówi wprost prof. Kazimierz Kik, politolog, zaznaczając od razu, że Palikot był liberałem, konserwatywnym katolikiem, ale nigdy nie był lewicowy. - Stał się taki wyłącznie na potrzeby wyborów, bo wiedział, że na takie właśnie poglądy jest zapotrzebowanie - dodaje. Zdaniem profesora Palikot walkę przegrał z dwóch powodów: Sojusz Lewicy Demokratycznej jest bardziej przekonywający i to w jego żagle będzie dmuchał wiatr zapotrzebowania na lewicę, który wieje już w Europie Zachodniej.

- Poza tym, proszę spojrzeć, kto jest wokół Palikota. Wszyscy obserwatorzy podkreślają, że to raczej drobnomieszczaństwo zbliżone do radykalnej części Platformy Obywatelskiej niż lewicy - zauważa profesor. I podkreśla, że Palikot został przez wyborcę zakodowany jako polityk niekonwencjonalny, mogący sporo namieszać, ale nic zbudować. Dlatego wyborca odda swój głos na bardziej "ułożony" Sojusz.

"Palikot nigdy nie był lewicowy, a jego Ruch jest partią jednego sezonu " - uważa prof. Kik

Wydaje się, że samemu Palikotowi też brak pomysłu na siebie. Organizowane przez niego happeningi powszednieją, zgodnie zresztą z zasadą, że terapia szokowa stosowana przez długi okres przestaje być szokowa. Ostatni, związany w teatralnym wystąpieniem z kościoła, nie przyciągnął tylu widzów, ilu zapewne życzyłby sobie sam zainteresowany. Coraz częściej też pojawiają się głosy, że Ruch Palikota to partia jednej kadencji Sejmu, a sam Palikot najchętniej do kogoś by się przytulił, aby tę kadencję przetrwać. - Ale Platforma broni się przed porozumieniem z Ruchem Palikota, wierząc, że niedługo ten zniknie ze sceny politycznej - uważa dr Jarosław Flis.

Czy Palikot ustępuje pola Millerowi, czy rzeczywiście ruszy w stronę centrum? Cokolwiek by zrobił, najważniejsze - jak mówią nasi rozmówcy - by wreszcie przestał się miotać.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzyhoo1
Wyjrzyj za okno - słonko, aż gały wypala, choć zimnawo. Weź psa na spacer, kup dzieciakom bułeczki i świeże truskawki od babiny na rogu. A jak nie masz dzieci, to pocznij sobie z jedno-dwa, bo nie ma nic wspanialszego na świecie od wychowywania potomków, a rankiem podobno jest najpewniej. A potem zrób żonie kawkę, powiedz jej, że pięknie wygląda i przypomnij, że dzisiaj ma po południu i wieczorem wolne (może np. odwiedzić mamusię), bo o 17-tej w PolsatSport jest transmisja z PŚ w siatkówce Polska-Finlandia, a o 20-tej w TVP z meczu Polska-Andora. Świat jest zbyt piękny, by od rana szczuć jednego na drugiego i zajmować się ćwokami z "Warto bredzić" czy "Kropka pod okiem"
k
kaktusnadłoni
Oni traktują PO-lskę jako PO-laskę.
Wycyckać i wydupcyć.
Ale nie tylko towarzysze z PO, PSL i RP. PiS i SLD też przebiera nóżkami by się tam dostać i swoje wyssać.

To przykre, ale jako świadomy (mam nadzieję) obywatel, od czasów po AWSowskich nie oddaję głosu ważnego w wyborach na listach partyjnych. Najgorsze jest to, że ci co zawładnęli Polską, tak skonstruowali prawo, że frekwencja może być nawet pięcioprocentowa, wybory są ważne. Tyle to stanowią oni, ich rodziny i ci co mają z tego zysk.
G
Gość
Palikot wróci do PO, swoje zrobił w czasie wyborów. Oczadził wyborców - takie było jego zadanie nakreslone w gabinecie Tuska.

Prezydent Kaczyński nigdy by nie podpisał ustawy 67!

O co chodzi z ustawą emerytalną? "Prasa zachodnia pisze, że rząd zapewni spłatę długu nawet za cenę zagłodzenia własnego społeczeństwa" wPolityce.pl
J
Janusz
Przekaz dnia nr 2012 / 06 / 01 - 002

Dzisiejszy przekaz dnia:

Z przykrością muszę stwierdzić, że coraz więcej dziennikarzy zaczyna się wymykać spod naszej kontroli, co bardzo utrudnia nam pracę nad urabianiem opinii publicznej za pomocą głównych mediów. Staramy się w tej sprawie coś robić. Na szczęście niewielu ludzi jak na razie szuka informacji w internecie. W tej sprawie też coś robimy, ale jak widzicie, nie jest łatwo, bo przedwcześnie sypnęło się z projektem ACTA.

Prawdziwe sondaże pokazują, że coraz mniej ludzi chce na nas głosować (15,8 %) oraz, że rośnie liczba niezdecydowanych, którzy rozważają głosowanie na PiS.

Platforma tonie, ponieważ nasz elektorat zaczyna się orientować, że myśmy ich z tą zieloną wyspą oszukali. W tej krytycznej sytuacji trzeba maksymalnie forować Ruch Palikota jako "alternatywę" dla PO !!!

Pamiętajcie: ewentualny przyszły rząd pisowski z całą pewnością nie tylko zreaktywizuje, ale i wzmocni CBA -- i wtedy już nie będzie tak łatwo robić interesy.

Zróbcie coś, mobilizujcie wszystkie media, piszcie na wszystkich forach, bo TONIEMY, a razem z nami mogą zatonąć WASZE posady i WASZE interesy!

Powtarzać w kółko, że według wszystkich sondaży PiS nie ma szans, ponieważ prawie połowa ankietowanych chce głosować na nas lub na Palikota.

Dalej na forach wyśmiewać na wszelkie sposoby wszystkie wrogie media, w szczególności "Gazetę Polską", Radio Maryja, TV Trwam, "Nasz Dziennik" oraz "Uważam Rze".

Unikać tematu długu publicznego! To samo dotyczy podatku katastralnego, likwidacji szkół oraz wzrostu ludzi zatrudnionych w administracji państwowej. W żadnym wypadku nie posługiwać się określeniem "terapii szokowej"! Na forach bezwzględnie usuwać terminy "meksykanizacja" oraz "liberofaszyzm".

Uwaga: nieustannie wyśmiewać jakiekolwiek stwierdzenia odnoszące się do istnienia organizacji masońskich, zwłaszcza w Polsce.

Rozmawiając o gazie łupkowym, starannie unikać tematu ustawy o koncesjach. Niestety to było nasze niedopatrzenie. W miarę możliwości nie dopuszczać ekspertów PiSu do głosu w tej sprawie.

Wmawiać ludziom, że klapa autostradowa, klapa stadionowa, klapa służby zdrowia, klapa emerytalna, klapa informatyzacyjna oraz drożyzna są skutkami celowych działań i zaniedbań opozycji, czyli PiSu.

UWAGA: w mediach nie wolno atakować SLD, bo to nasz cichy sojusznik. Rozmowy idą w dobrym kierunku.

NASZYM JEDYNYM PRZECIWNIKIEM JEST PiS.

RZECZ JASNA, NIE REAGOWAĆ NA UPOZOROWANĄ KRYTYKĘ ZE STRONY RUCHU PALIKOTA!

Tak naprawdę liczą się fakty. W ważnych sprawach RP ZAWSZE będzie głosować razem z nami.

Pamiętajcie: RP to nasza wspólna szalupa ratunkowa, czyli nowa Platforma przyszłości!
P
Pstrowski
######
KRÓTKO !
######

Zwolennikami wydłużenia okresu pracy przed emeryturą byli wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO i PSL. Wyjątkiem był poseł ludowców Eugeniusz Kłopotek, który jako jedyny z biorących udział w głosowaniu członków rządzącej koalicji nie opowiedział się za podniesieniem wieku emerytalnego (głosował przeciw).

Rzecz jasna, DO RZĄDZĄCEJ KOALICJI W GŁOSOWANIU NAD USTAWĄ EMERYTALNĄ DOŁĄCZYŁ
*** RUCH PALIKOTA ***

Jednomyślnie PRZECIW podniesieniu wieku emerytalnego zagłosowali posłowie PIS, Solidarnej Polski i SLD.

Kluby, które wczoraj zagłosowały PRZECIW podniesieniu wieku emerytalnego: PiS, SLD i SP, jednoznacznie podtrzymywały swoje zdanie, iż koncepcja rządu Tuska o przesunięciu wieku emerytalnego będzie "ustawą epizodyczną" do czasu zakończenia kadencji rządów Platformy, zaznaczając, iż po zmianie władzy nowelizację cofną.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtórzył wczoraj, iż jego partia doprowadzi do skierowania wniosku o zbadanie ustawy emerytalnej przez Trybunał Konstytucyjny.
N
NorvidNH
Nabrał studentów na zioła i luz, Dobił emerytów pluje na biednych i podpisuje na nich wyrok śmierci i życie za najniższą emeryturę we wszechświecie Tuska! Teraz okradnie paru frajerów biznesu!
N
NorvidNH
Nabrał studentów na zioła i luz, Dobił emerytów pluje na biednych i podpisuje na nich wyrok śmierci i życie za najniższą emeryturę we wszechświecie Tuska! Teraz okradnie paru frajerów biznesu!
o
ozon
Dla mnie Palikot to CHAM i TĘCZOWA PROSTYTUTKA.
o
ozon
Co za kanalia ten CHAM Palikot.W audycji"Tak jest"Morozowskiego w dn.30 maja br. przy recenzowaniu skandalicznej wypowiedzi Obamy ,Palikot powiedział:" torturowaliśmy ludzi na prośbę Amerykanów". To hańba,żeby poseł na Sejm RP szkalował w ten sposób Polaków. Czy nikt nie może temu BYDLAKOWI utrzec nosa ?
o
ozon
Co za kanalia ten CHAM Palikot.W audycji"Tak jest"Morozowskiego w dn.30 maja br. przy recenzowaniu skandalicznej wypowiedzi Obamy ,Palikot powiedział:" torturowaliśmy ludzi na prośbę Amerykanów". To hańba,żeby poseł na Sejm RP szkalował w ten sposób Polaków. Czy nikt nie może temu BYDLAKOWI utrzec nosa ?
o
ozon
"Najwybitniejszy" poseł obecnej kadencji J.Palikot w 2010 r.został skazany za urządzenie libacji alkoholowej na lubelskim rynku. W mojej miejscowości takich ludzi nazywają MENELAMI. Pytanie,czy MENEL musi być w polskim Sejmie ?
s
szbada
głosował za praca dla robola do 67-lat,to POlityczna prostytutka,która wspiera rzadzacą mafie
Dodaj ogłoszenie