Pakistański miliarder chce kupić stadion Wembley. Shahid Khan oferuje FA 900 milionów funtów za obiekt

Filip Bares
Filip Bares
Shahid Khan ma ambitne plany dla swoich drużyn
Shahid Khan ma ambitne plany dla swoich drużyn Photoshot/REPORTER
Ile może kosztować najsłynniejszy stadion piłkarski w Wielkiej Brytanii – londyńskie Wembley? Zdaniem miliardera Shahida Khana 900 milionów funtów.

Shahid Khan jest właścicielem nie jednej, a dwóch drużyn sportowych. Na Wyspach Brytyjskich jest znany jako właściciel klubu piłkarskiego Fulham, który obecnie gra w Championship i walczy o awans do Premier League. Za oceanem Khan jest kojarzony natomiast z Jackosnville Jaguars – zespołem NFL, który również jest w posiadaniu Pakistańczyka.

Khan znalazł się w ostatnich dniach na ustach wszystkich fanów futbolu – zarówno tego „światowego” bądź „europejskiego” jak i „amerykańskiego”, w którym nawet piłka ma inny kształt. Miliarder złożył bowiem ofertę Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA), opiewająca na 900 milionów funtów za ... Wembley. Tak chodzi o stadion piłkarski, wizytówkę Londynu, scenę wielu historycznych wydarzeń sportowych, zarówno w tej nowej wersji jak i w tej nie istniejącej już starszej. Jak chociażby pamiętny dla Polaków mecz, w którym Jan Tomaszewski zatrzymał Anglię.

Khan ma bardzo ambitne plany. Ludzie od razu pomyśleli, że Wembley dla Fulham to jakiś żart, skoro ich obecny stadion Craven Cottage jest ponad trzykrotnie mniejszy, a nie zawsze jest pełny. Miliarder jednak celuje dużo wyżej. Khan chce przenieść Jaguars do Londynu, co byłoby pierwszym przypadkiem w historii czterech głównych lig w USA (NFL, NBA, MLB, NHL), w którym zespół grałby na innym kontynencie. Do tej pory w w trzech z czterech lig znajdują się drużyny z Kanady. Oprócz właśnie NFL, gdzie wszystkie 32 zespoły są ze Stanów Zjednoczonych.

Ligi NBA i NFL od kilku lat promują swój sport globalnie. Pierwsza z nich rozgrywa co roku specjalny mecz w Londynie, podobnie jak druga, która w zeszłym sezonie zagrała również w Meksyku. Plany co do dalszej ekspansji lig już się pojawiały, ale nigdy jeszcze nie były tak poważne.

Według BBC FA ma od ośmiu do dwunastu tygodni by przekazać ostateczną decyzję Khanowi, a w przypadku zgody 600 milionów funtów (z proponowanych 900) do FA. 300 mln dostaną natomiast firmy, które obecnie mają swoje siedziby w budynku stadionu.

– Czuję się pewny swego, dlatego ryzykuje moje nazwisko i reputację by dobić targu – powiedział Khan.

– Zamierzamy zostawić tradycję stadionu. Nie zmienimy nazwy, a reprezentacja Anglii wciąż będzie mogła rozgrywać swoje mecze na Wembley – dodał Pakistańczyk.

Kupienie Wembley nie oznacza jednak, że Khan będzie mógł przenieść bez problemu drużynę do Londynu. Zgodę na taką przeprowadzkę musi wyrazić liga NFL. Komisarz Roger Goodell nie skomentował jeszcze całej sytuacji z powodu trwającego draftu. Decyzja będzie podjęta przez głosowanie, w którym udział wezmą wszyscy właściciele klubów NFL.
– Na razie jest za wcześnie, żeby o tym myśleć. Na Florydzie nie mamy po prostu aż tylu fanów przez obecność Tampa Bay Buccaneers i Miami Dolphins. Według badań jesteśmy piątą najpopularniejszą drużyną poza Ameryką Północną i Wembley byłoby krokiem w stronę tych kibiców – tłumaczy Khan.

Jaguars przez wiele lat byli pośmiewiskiem ligi co rzeczywiście odbiło się na ich popularności. W 2010 roku Khan próbował kupić St. Louis Rams (teraz już Los Angeles Rams), ale przegrał ze Stanem Kroenkiem, który ma więcej klubów niż Pakistańczyk. Kroenke jest bowiem właścicielem nie tylko Rams, ale również Colorado Mammoth, Colorado Avalanche i Arsenalu, a Denver Nuggets przekazał swojemu synowi.

Kroenke nie jest jedynym „mutiwłaścicielem”. Bardzo popularnym w tej kwestii jest również John Henry, który zarządza zarówno Boston Red Sox jak i Liverpoolem.

W Anglii z kolei coraz więcej klubów jest kupowane przez zagranicznych rekinów finansowych. Przed przyjściem do Chelsea Romana Abramowicza w 2003 roku wszystkie kluby Premier League były w posiadaniu Anglików. Teraz Tottenham jest jedyną drużyną z TOP 6, która ma rodzimego właściciela. Manchester United jest własnością amerykańskiej rodziny Glazerów, a Manchester City jest „zabawką” Szejka Mansoura.
Obecnie aż 15 zespołów z najwyższej klasy rozgrywkowej należy od zagranicznych inwestorów. Według wielu to oni są odpowiedzialni za wzrost kwot wydawanych na transfery.

W ciągu ostatnich 18. miesięcy The Citizens wydali więcej na wzmocnienie swojej obrony (Kyle Walker, Benjamin Mendy, Danilo, John Stones, Antonio LaPorte) niż Bośnia i Hercogowina na armię i obronę własnego kraju. Podobnie jest w Championship, gdzie obecnie gra Fulham Khana. Na 24 zespoły w drugiej klasie rozgrywkowej w Anglii, 11 należy do obcokrajowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl