Pakistan: Talibowie zaatakowali szkołę w Peszawarze. Zginęło...

  Pakistan: Talibowie zaatakowali szkołę w Peszawarze. Zginęło co najmniej 141 osób [ZDJĘCIA, VIDEO]

  Sylwia Arlak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  BBC, powołując się na lokalne media, podało, że co najmniej 140 osób, w tym sto dzieci, zostało zabitych we wtorkowym ataku talibów na szkołę w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu. 122 kolejne zostały ranne. Większość z 500 osób przebywających w szkole została bezpiecznie ewakuowana.


  RUPTLY/CNN Newsource/ENEX/x-news


  Pięciu lub sześciu uzbrojonych bojowników samobójców ubranych w mundury bezpieczeństwa wtargnęło o 10 rano do szkoły. W placówce, w której uczą się dzieci wojskowych, przebywało wówczas około 500 osób - uczniów i nauczycieli.

  Zamachowcy mieli wypuścić ze szkoły najmłodszych uczniów, a resztę zabić. Funkcjonariusze policji mówią, że część uczniów wciąż jest przetrzymywana przez talibów. Nie żyje również sześciu terrorystów. Jeden z nich wysadził się w powietrze. W budynku doszło w sumie do trzech eksplozji.

  Miejscowi podali, że w pobliżu szkoły słyszeli krzyki uczniów i nauczycieli. Ambulanse wciąż woziły rannych do pobliskiego szpitala. Władze Pakistanu ściągnęły wojsko, a szkoła została otoczona kordonem.

  Minister zdrowia w Khyber Pakhtunkhwa, niespokojnej północno-zachodniej prowincji, gdzie miał miejsce atak, powiedział, że wśród umarłych jest również dwójka nauczycieli. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie. To pierwszy raz, kiedy dopuścili się oni zamachu na szkołę, w której przebywały dzieci.

  Atak ma być zemstą za śmierć setek ludzi podczas powtarzanych operacji wojskowych w Południowym Waziristanie, Północnym Waziristanie i agencji Khyber - niespokojnych regionach położonych wzdłuż granicy Pakistanu z Afganistanem.

  W ciągu ostatnich kilku miesięcy wojsko Pakistanu prowadzi ofensywę, której celem jest wyczyszczenie tych obszarów z bojowników. Wysiedlono dziesiątki tysięcy ludzi.

  Północno-zachodni Pakistan to luźno regulowane obszary plemienne. Jest to także baza dla zagranicznych bojowników i schronienie dla członków talibów i innych grup bojowych.

  Premier Pakistanu Nawaz Szarif określił całe zdarzenie tragedią narodową. Ogłosił też trzydniową żałobę narodową.

  Talibański ekspert Ahmed Raszid stwierdził w rozmowie z BBC trzy możliwe przyczyny ataku. Są to: demoralizacja wojska, Nagroda Nobla dla Malali Yousafzai oraz opinia, jakoby Peszawar stał się miastem, w którym terroryzm stał się nie do opanowania.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo