Pajączki na nogach: poznaj ich przyczyny, metody leczenia i usuwania. Domowe sposoby oraz zabiegi na pękające i poszerzone naczynka

Paulina Dragan
Problem pajączków widocznych na nogach warto skonsultować z flebologiem, lekarzem zajmującym się diagnostyką naczyń żylnych.
Problem pajączków widocznych na nogach warto skonsultować z flebologiem, lekarzem zajmującym się diagnostyką naczyń żylnych. dimid_86 /Getty Images
Pajączki na nogach to widoczne przez skórę poszerzone naczynka krwionośne. Choć wydają się być niegroźnymi zmianami, w rzeczywistości mogą być oznaką problemów zdrowotnych, które należy szybko rozpoznać i wyleczyć. Dopiero wtedy można rozważyć usuwanie pajączków naczyniowych za pomocą nowoczesnych metod. Zobacz, jak ograniczyć ich powstawanie i poznaj domowe sposoby na pajączki na nogach.

Spis treści

Czym są pajączki na nogach? Przyczyny ich powstawania

Pajączki naczyniowe lub popękane naczynka krwionośne to potoczne określenia rozszerzonych żyłek, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry. Nazywane też teleangiektazjami, rozszerzenia żylakowate charakteryzują się bardzo drobnymi, poszerzonymi splotami naczyń żylnych.

Tego rodzaju żylaki zwykle przypominają cieniutkie nitki, które mogą przybierać niebieską lub czerwoną barwę. Mają także różnorodne formy – mogą być siateczkowe, liniowe czy wachlarzowate.

U większości pacjentów pajączki uwidaczniają się przede wszystkim na udach, podudziach, w okolicach podkolanowych i w obrębie kostki przyśrodkowej.

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, zwykle przypominają cienkie nitki i są ułożone w sposób siateczkowy, liniowy lub wachlarzowaty. Aby rozpocząć
Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, zwykle przypominają cienkie nitki i są ułożone w sposób siateczkowy, liniowy lub wachlarzowaty. Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, trzeba ustalić, dlaczego naczynka na nogach pękają. Często źródłem problemu są skłonności genetyczne. Wówczas płytkie ułożenie naczyń jest dziedziczną cechą anatomiczną. Nini00/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Powstawanie pajączków jest następstwem nieprawidłowego krążenia krwi w obrębie układu żylnego nóg. Wśród bezpośrednich powodów takich zaburzeń należy wymienić m.in.:

  • upośledzenie mechanizmu kurczenia i rozkurczania się naczyń krwionośnych,
  • niewydolność zastawek żylnych i związaną z nią kruchość,
  • mniejszą elastyczność ścian naczyń.

Wszystkie te problemy sprawiają, że dochodzi do deformacji takich naczyń oraz pękania ich delikatnych ścianek.

Czytaj także: Nalewka z forsycji na wzmocnienie organizmu i zdrowe serce. Zrób sobie wiosenny detoks. Wypróbuj przepis na nalewkę z pierwszych kwiatów

Przyczyny pękających naczynek mogą być samoistne (pierwotne) – zmiany pojawiają się na skutek predyspozycji genetycznych i zespołów wrodzonych, co dotyczy zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, a także nabyte (wtórne), czemu sprzyja styl życia. Wpływ na powstawanie pajączków mają też takie czynniki, jak:

  • niewystarczająca aktywność fizyczna,
  • wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej,
  • długotrwałe treningi biegowe,
  • niewydolność żylna nóg,
  • uboga odżywczo dieta,
  • zbyt intensywna ekspozycja słoneczna,
  • spożywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • przyjmowanie preparatów sterydowych,
  • przegrzewanie nóg, np. w saunie,
  • noszenie strojów, które uciskają naczynia krwionośne,
  • okres ciąży,
  • nadwaga i otyłość.
  • niektóre choroby skóry i schorzenia ogólnoustrojowe.

Zobacz także: To zwiastun matur i skuteczny lek na reumatyzm, żylaki i trawienie. Wspomaga leczenie dny moczanowej. Zrób nalewkę z kwiatów kasztanowca

Pękanie naczynek krwionośnych może być też efektem zabiegów kosmetyczno-estetycznych, takich jak masaż bańką chińską, mezoterapia czy depilacja woskiem. Jeżeli występuje stwierdzona skłonność do powstawania takich zmian, na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem przyjmować suplement diety z rutyną, która uszczelnia naczynia krwionośne i pomaga zapobiegać ich pękaniu.

Pękające naczynka na nogach, jako objaw zaburzeń krążenia

Z pajączkami na nogach zmagają się osoby w różnym wieku, choć częściej są to kobiety. Ponieważ są skutkiem zaburzeń krążeniowych, warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą im inne objawy, zwiastujące przyszłe problemy zdrowotne, m.in.:

  • kurcze i ból mięśni łydek (zwłaszcza wieczorem i w nocy),
  • uczucie ciężkości nóg niezwiązane ze wzmożonym wysiłkiem,
  • puchnięcie kostek,
  • szybkie męczenie się nóg,
  • uczucie mrowienia, pieczenia i pulsowania w nogach.

Gdy występują takie symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Pękające naczynka w wielu przypadkach są pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej, a jej powikłaniem jest zakrzepowe zapalenie żył, które zagraża życiu pacjenta.

Pajączki na nogach – do jakiego iść lekarza?

Gdy na nogach pojawiają się pajączki, w pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli uzna on, że stan żył jest niepokojący, może kierować na konsultację z flebologiem, czyli specjalistą zajmującym się chorobami żył. Warto jednak wiedzieć, że lekarz ten nie zajmuje się medycyną estetyczną, a zabiegi usuwania pajączków nie są refundowane.

W przypadku chorób układu żylnego podstawowym badaniem diagnostycznym jest ultrasonografia dopplerowska żył (USG Doppler), a leczenie dobiera się do przyczyny powstawania pajączków.

Pajączki na nogach – jak się ich pozbyć?

Osoby decydujące się na usuwanie popękanych naczynek mają do wyboru kilka metod. To, która z nich będzie najlepsza, zależy od umiejscowienia zmian, ich rodzaju i nasilenia.

Skuteczne metody usuwania popękanych naczynek to m.in.:

  • Skleroterapia – zabieg polega na wstrzyknięciu do światła uszkodzonego naczynia specjalistycznego leku, który sprawia, że ścianki naczynia się zrastają i zostaje ono wyłączone z układu żylnego. Coraz częściej stosuje się piankę Tessariego, która pozwala na bardziej precyzyjne zamknięcie naczynia we wskazanym miejscu.
  • Laseroterapia – laserowe zamykanie naczynek na nogach jest bardzo popularnym zabiegiem, w którym korzysta się z laserów wysokoenergetycznych. W tym przypadku światło uszkodzonego naczynia jest zamykane przez koagulację termiczną.
  • Kriochirurgia – zamykanie naczynek na nogach można również przeprowadzić podczas zabiegu w ramach kriochirurgii. Wówczas światło naczynia jest zamykane przy pomocy podtlenku azotu lub ciekłego azotu.
  • Zabiegi w gabinetach kosmetycznych – w przypadku mało zaawansowanych zmian, pajączki na nogach można również usunąć przy pomocy zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne lub dermatologiczne.

Domowe sposoby na pajączki. Istotna jest dieta

O dobrą kondycję naszych naczyń krwionośnych możemy zadbać w domu. Wystarczy tylko nieco konsekwencji, aby nie tylko zminimalizować ilość pękających naczynek na nogach, ale także zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Polecane są przede wszystkim:

  • Krem na pękające naczynka na nogach – firmy kosmetyczne oferują nam dzisiaj szeroki wybór najróżniejszych preparatów do pielęgnacji skóry u osób zmagających się z rozszerzonymi naczynkami. Może to być zarówno krem, jak i maść na żylaki. Stosując je systematycznie wzmocnimy kruche ściany naczyń krwionośny i zmniejszymy istniejące już zmiany.
  • Odpowiednia dieta – jeśli zauważymy u siebie objawy problemów z krążeniem żylnym, w postaci na przykład pajączków, powinniśmy zadbać o zmianę naszych nawyków żywieniowych. Należy zrezygnować z alkoholu, tytoniu, słodyczy, nadmiaru sodu i ostrych dań.
  • Suplementy diety – dostarczając organizmowi właściwych składników aktywnych, możemy wzmocnić naczynia krwionośne nóg i usprawnić krążenie krwi. Warto sięgnąć po suplementy diety z zawartością składników, takich jak: witamina C (stymuluje regenerację naczyń krwionośnych, uszczelnia i uelastycznia je), witamina E (rozrzedza krew i poprawia jej krążenie, zmniejsza obrzęki i stany zapalne żył), niacyna (inaczej wit. PP lub B3, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie), krzem, hesperydyna, rutyna czy diosmina.
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aneta

Pękające naczynka warto mimo wszystko skonsultować z lekarzem, który powinien pomóc nam dobrać odpowiednie metody leczenia. Jasne, że domowe sposoby również są pomocne, ale mimo wszystko warto rozważyć również profesjonalne zabiegi. Ja na przykład usuwałam swoje naczynka laserowo w SCM clinic w Krakowie u dr Marioli Cieśli-Dul i jestem bardzo zadowolona z efektów. Stan moich nóg zdecydowanie się poprawił, a ja nabrałam dzięki temu większej pewności siebie. Pozdrawiam :).

d
dami
14 stycznia, 10:35, AM:

A w Trójmieście jest opcja by zrobić sobie zabiegi zamykania naczynek?

Chodzi mi o naczynka w okolicach nosa i policzkach?

Wiecie coś może?

widzę, ze quadrostar jest w clinica cosmetologica i podają na stronie że to też na różne części ciała, więęęęęc no...

A
AM

A w Trójmieście jest opcja by zrobić sobie zabiegi zamykania naczynek?

Chodzi mi o naczynka w okolicach nosa i policzkach?

Wiecie coś może?

k
kolix
22 listopada 2020, 17:02, Edison:

Na pewno ma się też zmniejszony stres oksydacyjny na skutek tego zabiegu w komorze normobarycznej co niweluje tego typu objawy. Tam w piasecznie jest super, naprawdę warto się przejechać chociaż raz na coś takiego.

byliśmy ostatnio z tatą. Dzięki bogu że lockdown ich nie zamknął. Takie wyjścia dla Nas to jak zbawienie...

K
Katarzyna Jancewicz

Pajączki na twarzy towarzyszyły mi od wielu lat. U mnie to chyba też trochę kwestia genów - moja mama ma cerę naczynkową i siostra też. Wiem, że o taką cerę trzeba bardzo dbać i cały czas wzmacniać naczynka. W pozbyciu się ich pomógł mi zabieg ipl w estetica w Krakowie. Teraz dbam o to, by nie powróciły:)

E
Edison

Na pewno ma się też zmniejszony stres oksydacyjny na skutek tego zabiegu w komorze normobarycznej co niweluje tego typu objawy. Tam w piasecznie jest super, naprawdę warto się przejechać chociaż raz na coś takiego.

e
edsoln
4 listopada, 22:31, michal byczi:

a może komory normobaryczne? ostatnio są dosyć popularne. Ja u siebie w Piasecznie w normobarii płacę 120zł za jedno wejście i raz na dwa tygodnie starcza. Polecam poczytać co to robi bo działa cuda. Tak, na naczynka także :D

słyszałem o wszechstronności takich komór. Mieszkam w Piasecznie a nie słyszałem o tym. To jakaś nowość u Nas? Muszę podpytać mojego kardiologa czy nie ma przeciwwskazań do przebywania tam. Poszedłbym na zabiegi dotleniające...

m
michal byczi

a może komory normobaryczne? ostatnio są dosyć popularne. Ja u siebie w Piasecznie w normobarii płacę 120zł za jedno wejście i raz na dwa tygodnie starcza. Polecam poczytać co to robi bo działa cuda. Tak, na naczynka także :D

K
Kurlow

Dieta ma dużo do powiedzenia, ale w moim przypadku pomogła normobaria, nie wiem czemu tak szczerze, ale pajączki zniknęły po 1,5 tygodnia.

P
Pioter

w moim przypadku pomogły tabletki bo pajaczki były bardzo swieze tak mi sie zdaje , wziałem maxi3vene przez 2 miesiace i sie wchłoneły

o
oPyrzanka

Odpowiednia dieta, dbanie o siebie, ćwiczenia i krem jest ważny (chociaż akurat kosmetykiem z ruszczykiem, bluszczem, algami i rutyną kupiłam dopiero jako zabezpieczenie później. Cały czas tak powinno się robić i dbac o siebie. U mnie stan był taki że zdecydowałam się na zabieg quadrostar pro, bo różne inne sposoby mi jakoś bardzo nie pomagały. Poszłam 4 razy i mam w sumie z głowy problem, ale jednak mimo wszystko nadal będę się smarowała tym kremem, żeby zabezpieczać naczynka w każdy mozliwy sposób, zeby problem ponownie się nie pojawił.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia