1/8
6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte...

Otwierają baseny. Oto zasady. Co z maseczkami?

6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny - zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Rząd nie ogłosił jednak dotąd wytycznych w tym zakresie. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnego opracowania zasad, jakie mają obowiązywać na basenach po ich otwarciu. Jak będzie wyglądało korzystanie z pływalni? Czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa? Ile osób będzie mogło być jednocześnie w basenie? Czy z basenów będą mogli korzystać seniorzy? I przede wszystkim - czy w wodzie wirus może się rozprzestrzeniać?

Zobacz na kolejnych slajdach szczegóły z przygotowanego na zlecenie ministerstwa zdrowia specjalnego opracowania dotyczącego działalności basenów w czasie epidemii. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.



[b]Polecamy także:

Przymusowe urlopy, niższe pensje - nowa tarcza dotknie zwłaszcza pracowników

2/8
Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i...

Podstawowe zasady na basenie

Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Z wytycznych wynika, że liczba osób korzystających z basenu w jednym czasie musi być na tyle mała, by możliwe było utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 metry, także podczas pływania w basenie. W praktyce wynika z tego, że z jednego toru pływackiego będzie mogła korzystać tylko jedna osoba. - Pożądane jest, aby rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej było w miarę równomierne. W dużych obiektach, jeśli jest to trudne do osiągnięcia, można rozważyć podział powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty - czytamy.

- Konieczność przestrzegania zasady zachowywania tej minimalnej odległości dotyczy całego obiektu - nie tylko niecki basenowej, ale także jej otoczenia: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika. Szczególnej uwagi wymagają szatnie i przebieralnie, będące z reguły stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami, w których często przebywa jednocześnie spora liczba osób i panuje tłok. Umożliwienie utrzymania powyższej odległości między wszystkimi użytkownikami obiektu oraz członkami personelu przez cały czas korzystania z obiektu jest podstawą dla określenia liczby osób, jaka w obecnych warunkach może w nim przebywać. Można to osiągnąć poprzez kontrolę przy kasie, działania zastosowane w strefie przebieralni oraz odpowiedni nadzór.

Czy na basenie będą obowiązkowe maseczki? Co z zajęciami grupowymi? Czy w wodzie można się zarazić? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.


Polecamy również:
KIedy koniec maseczek? Ministerstwo podaje szczegóły

3/8
Kąpiel i pływanie w basenie nie są możliwe w maseczce –...

Pływanie w maseczce? Nie! Zostaje w szatni!

Kąpiel i pływanie w basenie nie są możliwe w maseczce – powinna być ona zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć maseczkę w pomieszczeniu przebieralni.
Zaleca się, aby pobyt w obiekcie ograniczyć do czasu kąpieli w basenie i po jej zakończeniu i przebraniu się nie przedłużać czasu spędzonego na pływalni.
Na pływalniach nie powinny być obecnie organizowane różnego rodzaju imprezy, gromadzące większą liczbę uczestników oraz widzów, jak gry zespołowe, zawody i pokazy.

Przy wejściu na teren obiektu powinna być zamieszczona czytelna informacja, zwracająca uwagę użytkowników na:
niekorzystanie z pływalni w razie objawów ostrej infekcji, złego samopoczucia lub podwyższonej ciepłoty ciała,
stałego utrzymywania odległości ok. 2 m od innych odwiedzających pływalnię na całym obszarze obiektu, nie tylko w samym basenie kąpielowym, zasłanianie ust i nosa łokciem w razie kaszlu lub kichania, konieczność mycia i dezynfekcji rąk po kontakcie z często dotykanymi elementami wyposażenia (klamki, uchwyty szafek, kontaktu, krany itp.),b innych istotnych zakazach lub obostrzeniach obowiązujących w danym obiekcie, które są spowodowane stanem pandemii.

Co z zajęciami grupowymi? Czy w wodzie można się zarazić? Czy będą czynne sauny? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

4/8
- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2...

Czy w wodzie można zarazić się koronawirusem?

- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - piszą autorzy opracowania, powołując się na dane "licznych instytucji zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WGO i CDC"

Koronawirusa zabija m.in. chlor - wystarczą jego standardowe dawki stosowane na basenach, by zarazek zginął w wodzie.

- Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2 - czytamy. - Niezbędne jest jedynie staranna kontrola właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej oraz niezwłoczna korekta w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Dotyczy to także specjalnego typu basenów, jak whirlpoole, spa, jacuzzi, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu kąpielowego, umożliwiając eliminację cząstek omawianego wirusa z wytwarzanego w nich aerozolu wodnego. Nie jest więc konieczne wprowadzanie zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, jedynie staranna ich kontrola - podkreśla Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Zobacz też:
Czy kąpiel w jeziorze lub morzu jest bezpieczna? Zapytaliśmy fachowców


Co z zajęciami grupowymi? Czy będą czynne sauny? Czy z basenów będą korzystały osoby starsze? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Zobacz również

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie