Otwarty klomb na Chmielnej przekonał warszawiaków

  Otwarty klomb na Chmielnej przekonał warszawiaków

  Iga Burniewicz

  Polska

  Polska

  Mieszkańcy Warszawy zdecydowali, jak ich zdaniem powinien wyglądać skwer na Chmielnej. W konsultacjach społecznych, których wynik poznaliśmy, najlepiej oceniony został projekt pracowni Gordo Studio, który w niewielkim stopniu zmienia kształt istniejącego klombu.
  Nowością jest m.in. możliwość wejścia do środka klombu. Autorzy projektu proponują dobudowanie do istniejącego murka schodów oraz wprowadzenie do części zielonej chodniczków z luźno ułożonych płyt. Projekt uwzględnia też betonowe sześciany z drewnianymi siedziskami na zewnątrz i w środku klombu.

  Sam murek, zgodnie z projektem, miałby również służyć jako ławka - na jego całej długości znalazłby się drewniany podest.

  Nowe rośliny, które architekci widzieliby w klombie, miałyby różne odcienie zieleni z elementami czerwieni i żółci.

  Projekt w konsultacjach społecznych otrzymał 45 głosów.

  Warszawiacy wybrali zwycięską koncepcję przebudowy spośród trzech projektów.
  Pracownia Green Partner proponowała ukośne podwyższone donice na tle dywanu z niebiesko-zielonych roślin oraz podświetlenie koron drzew reflektorami. Ten pomysł poparło 13 osób. Z kolei projekt studentki SGGW Pauliny Mieleszko zakładał zupełną przebudowę skweru na Chmielnej i wprowadzenie podświetlonych okręgów z drzewami wzdłuż północnej granicy skweru oraz kolorowego klombu na środku. Na projekt oddano 20 głosów.

  Zwycięstwo projektu Gordo Studio nie oznacza jednak, że skwer na Chmielnej będzie wyglądał właśnie tak, jak wymyślili architekci pracowni. Do 19 lipca Urząd Dzielnicy Śródmieście zbierał także opinie mieszkańców, które mają być uwzględnione w ostatecznym projekcie zabudowy skweru. Proponowali oni m.in. ustawienie tu stojaków na rowery. Sam projekt zaś będzie musiał uzyskać także pozytywną opinię konserwatora zabytków.

  Konsultacje społeczne, w których warszawiacy mogli wybrać ich zdaniem najlepszy projekt, są częścią akcji "Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego", realizowanej z kolei przez Centrum Komunikacji Społecznej. Inicjatorem konsultacji, które trwały od 28 czerwca do 19 lipca, jest Fundacja CMP "Czy Mogę Pomóc", która prowadzi Projekt Chmielna.

  Skwer prawdopodobnie zostanie przebudowany jeszcze w tym roku - podaje na swojej stronie Urząd Dzielnicy Śródmieście.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo