Siłownie, kluby fitness i baseny już otwarte: Nowe zasady bezpieczeństwa. Są wytyczne. Co z karnetami Zdrofit, CityFit, Calypso, S4?

Monika Golonka
Monika Golonka
Wojciech Matusik/Polska Press
Siłownie, kluby fitness i baseny otwarte od 6 czerwca - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na temat kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Jak będą funkcjonowały obiekty sportowe po złagodzeniu obostrzeń? Sprawdźcie wytyczne i nowe zasady bezpieczeństwa.

Koronawirus, paraliżując kolejne gałęzie gospodarki, nie ominął też branży fitness. Zamknięcie siłowni, klubów fitness, basenów i innych obiektów sportowych było ciosem nie tylko dla miłośników sportu, ale także ok. 80 tysięcy zatrudnionych tam pracowników, którzy z dnia na dzień zostali bez dochodu.

Siłownie, kluby fitness i baseny zostaną otwarte. Od kiedy będzie można wrócić do treningów?

27 maja rząd zezwolił na ponowne otwarcie siłowni, klubów fitness i basenów w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Obiekty sportowe będą otwarte od soboty 6 czerwca.

Siłownie i kluby fitness - wytyczne

Od 6 czerwca na siłowniach i w klubach fitness będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno dla klientów, jak i pracowników obiektu.

Oto najważniejsze wytyczne dla klientów siłowni i klubów fitness:

Jak podaje Ministerstwo sportu, podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust.

Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.

Klienci przed wejściem do obiektu powinni zostać poinformowani, że nie mogą skorzystać z usługi jeśli:

  1. obserwują u siebie objawy choroby zakaźnej (powinni udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej),
  2. są objęci kwarantanną lub izolacją,
  3. mieli w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chorą na COVID-19.

Jeśli pracownicy siłowni zauważą u klienta niepokojące objawy, są zobowiązani odsunąć tę osobę od zajęć i poprosić o jak najszybsze udanie się transportem indywidualnym do domu lub oddziału zakaźnego. Muszą też przerwać zajęcia, zdezynfekować pomieszczenie i powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca lokalizacji obiektu. Zaleca się też ustalenie listy pracowników i klientów, którzy w tym samym czasie przebywali na siłowni i zastosowanie się do do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zasady bezpieczeństwa dla klientów siłowni i klubów fitness:

  • Ograniczona liczba osób w pomieszczeniu: 1 osoba na 10 mkw.
  • Pomiędzy klientem a pracownikiem siłowni powinna być zachowana odległość przynajmniej 2 m
  • Sprzęty do ćwiczeń powinny być rozstawione w odległości co najmniej 1,5 m od siebie (sprzęt, który jest przymocowany na stałe i nie spełnia wymienionych norm, powinien być wyłączony z użytkowania)
  • Dopuszczone jest używanie co drugiej maszyny do ćwiczeń w tym samym momencie (nadzór sprawuje personel klubu)
  • Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze wejścia/ recepcji, przy wyjściu z toalet i w każdej sali do ćwiczeń
  • Preparaty do dezynfekcji przy każdej strefie treningowej (w zasięgu wzroku osób trenujących)
  • Klienci powinni dezynfekować sprzęt po każdym użyciu, a w miarę możliwości korzystać z własnych przyborów do ćwiczeń (np. maty)
  • Przy recepcji może przebywać tylko jedna osoba, po każdym kliencie blat musi być dezynfekowany
  • Częsta dezynfekcja przestrzeni samoobsługowych
  • Szafki na ubrania powinny być dezynfekowane przed i po użyciu przez klienta
  • Ograniczenie dopuszczalnej liczby osób w toaletach - 1 osoba na dwie kabiny
  • Dezynfekcja toalet nie rzadziej niż co 2 h w godzinach szczytu
  • Wyłączenie z użytku suszarek nadmuchowych do rąk
  • Funkcjonowanie saun, solarium, stref relaksu, jacuzzi, kabin prysznicowych, stref mokrych będzie zależne od obowiązującego prawa
  • Funkcjonowanie stref gastronomicznych jest dopuszczone pod warunkiem, że będą działać zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych
  • Klienci, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszeni o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.

Dodatkowo zaleca się stałe wietrzenie wszystkich pomieszczeń klubu fitness i organizowanie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji i wentylacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Otwarcie basenów - nowe zasady korzystania z obiektów

6 czerwca ponownie otwarte zostaną też baseny. Podobnie jak na siłowniach, będą obowiązywały limity osób. Jak podaje Ministerstwo Sportu, z basenów może korzystać do 4 osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny - zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Rząd nie ogłosił jednak dotąd wytycznych w tym zakresie. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnego opracowania zasad,  jakie mają obowiązywać na basenach po ich otwarciu. Jak będzie wyglądało korzystanie z pływalni? Czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa? Ile osób będzie mogło być jednocześnie w basenie? Czy z basenów będą mogli korzystać seniorzy? I przede wszystkim - czy w wodzie wirus może się rozprzestrzeniać? Zobacz na kolejnych slajdach szczegóły z przygotowanego na zlecenie ministerstwa zdrowia specjalnego opracowania dotyczącego działalności basenów w czasie epidemii. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.[b]Polecamy także:Przymusowe urlopy, niższe pensje - nowa tarcza dotknie zwłaszcza pracowników

Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało pływanie? ...

Zajęcia i zawody sportowe

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sportu, możliwe jest też już prowadzenie zajęć sportowych na terenie otwartym - w parkach, lasach, na łąkach, drogach publicznych itp. W takich zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób (nie licząc obsługi wydarzenia).

Dopuszczone zostało też już prowadzenie zajęć tanecznych i zajęć sportowych na ściance wspinaczkowej.

Można też organizować już wydarzenia i zawody sportowe, zarówno na terenie otwartym, jak i w obiektach sportowych. Od 30 maja można też organizować imprezy biegowe i kolarskie. Zawody w halach sportowych mogą odbywać się bez udziału publiczności, a maksymalna dopuszczalna liczba uczestników to 150 osób.

Otwarte siłownie plenerowe i orliki

Można już korzystać z siłowni plenerowych i orlików. W przypadku zajęć prowadzonych na orliku uczestniczyć może nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę uczestników zajęć i nie odnosi się do osób obsługujących obiekt.

Co z wykupionymi karnetami na siłownie?

W związku z zamknięciem klubów fitness wielu klientów zawiesiło swoje karnety i karty MultiSport. Co w przypadku, kiedy nie mamy takiej możliwości? Na stronach sieci klubów Zdrofit i S4 czytamy:

Zapewniamy, że Wasze karnety i umowy członkowskie zostaną automatycznie przedłużone o okres braku dostępu do obiektów. Nasze kluby są zamknięte do odwołania. Zapewniamy również, że w tym czasie nie zostaną naliczone żadne opłaty, a te, które zostały już pobrane będą automatycznie przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy.

Karnety zostają zawieszone i nie będziemy pobierać opłat w maju - informuje Total Fitness

City Fit daje klientom dwie możliwości:

Aktywny karnet: płacisz teraz, korzystasz potem. Dzięki temu wspierasz swój klub! lub Zawieszenie: nie płacisz w okresie braku dostępu do klubu

Calypso umożliwia zamrożenie karnetu na miesiąc.

Ci, którzy zdecydowali się zachować karty benefit mogą korzystać m.in. z treningów online, konsultacji z trenerami, planów żywieniowych, brać udział w webinarach i warsztatach kulinarnych. Z aktywną kartą MultiSport można też codziennie przez 60 minut korzystać z bezpłatnej jazdy na rowerze miejskim.

Największe sieci klubów fitness również przygotowały pakiety zajęć online dla posiadaczy karnetów. Ćwiczyć z profesjonalnymi instruktorami - również na żywo - można za pośrednictwem specjalnych treningowych platform online. Niektóre kluby zamieszczają swoje treningi na YouTubie.

Jaka przyszłość czeka kluby fitness?

W Polsce działa obecnie 2,7 tys. klubów fitness, z których przed pandemią korzystało niemal 3 mln Polaków. Kluby, które wytrzymają zastój w branży, będą musiały przygotować się duże zmiany w funkcjonowaniu. Właściciele siłowni muszą liczyć się również z tym, że po ich ponownym otwarciu, m.in. z powodu kryzysu, nie wszyscy wrócą na sale treningowe.

Press Association/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl