Oświęcim. Ostatnie pożegnanie Zofii Posmysz, byłej więźniarki KL Auschwitz-Birkenau i innych niemieckich obozów, pisarki. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Uroczystości pogrzebowe Zofii Posmysz, byłej więźniarki Auschwitz i innych niemieckich obozów koncentracyjnych odbyły się w Oświęcimiu
Uroczystości pogrzebowe Zofii Posmysz, byłej więźniarki Auschwitz i innych niemieckich obozów koncentracyjnych odbyły się w Oświęcimiu Bogusław Kwiecień
Na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu pochowana została dzisiaj, 18 sierpnia Zofia Posmysz, była więźniarka KL Auschwitz i innych niemieckich obozów koncentracyjnych, a po wojnie wybitna pisarka. Zmarła 8 sierpnia w wieku 98 lat w Hospicjum Pomnik Miastu Oświęcim. Była damą Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia nadawanego w Polsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu

Uroczystości pogrzebowe Zofii Posmysz rozpoczęły się od mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Uczestniczyli w nich rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, placówek i instytucji, a także była więźniarka KL Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier (nr 83638), mieszkańcy i delegacje z zagranicy.

Nabożeństwu przewodniczył proboszcz ks. Łukasz Kosmalski, a kazanie wygłosił ks. Manfred Deselaers – niemiecki duchowny pełniący od wielu lat posługę w Oświęcimiu.

Przypomniał on najważniejsze fakty z życia Zofii Posmysz, która urodziła się w 1923 roku w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Aresztowana została przez Niemców 15 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 roku okupant deportował ją do KL Auschwitz. Otrzymała numer 7566.

- Zofia, osoba o wrażliwym sercu trafiła do brutalnego świata ludzi o kamiennych sercach. Przeżyła ze złamanym sercem, ale silnym - powiedział m.in. duchowny.

Przeżyła marsz śmierci po ewakuacji Auschwitz. Następnie trafiła do kolejnych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady Ravensbrueck i Neustadt-Glewe, gdzie 2 maja 1945 roku doczekała wyzwolenia. Nie chciała uciekać przed bolesną pamięcią. Zaczęła pisać. Tak powstały książki o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci do życia". Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków, a także zekranizowana przez Andrzeja Munka w 1963 roku i przeniesiona także na scenę operową.

Minister z Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił, że Zofia Posmysz jest symbolem zwycięstwa człowieczeństwa.

Z kolei Leszek Szuster, były wieloletni dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz przyjaciel Zofii Posmysz podkreślił, że wraz nią odszedł pewien świat wartości, jak mądrość, dobroć, szacunek dla innych. Mówił o bliskich związkach zmarłej z Oświęcimiem i jej życzeniu, by zostać pochowanym na ziemi oświęcimskiej.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przypomniał, że samorząd oświęcimski w dowód jej zasług nadał Zofii Posmysz, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim. Jej imieniem nazwano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W oświęcimskiej Alei Pisarzy znajduje się tablica z brązu upamiętniająca jej postać i twórczość.

Często przyjeżdżała do Oświęcimia, współpracując z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, Muzeum Auschwitz, Centrum Dialogu i Modlitwy, by spotykać się z młodzieżą, bo jak mówiła, przeżyła, by przekazywać prawdę o tym, czego była świadkiem.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl