Oświęcim. Kibice Chelsea zatrzymywani za rasistowskie...

  Oświęcim. Kibice Chelsea zatrzymywani za rasistowskie zachowania będą przyjeżdżać do byłego obozu Auschwitz na lekcje wychowawcze

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Uczestnikami jednego z projektów edukacyjnych w Muzeum Auschwitz byli funkcjonariusze Służby Więziennej

  Uczestnikami jednego z projektów edukacyjnych w Muzeum Auschwitz byli funkcjonariusze Służby Więziennej ©Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau

  Pomysłodawcą tych działań jest właściciel klubu z Londynu Roman Abramowicz, Rosjanin pochodzenia żydowskiego. Wcześniej kibice, którzy wznosili na trybunach ksenofobiczne i rasistowskie hasła byli wyłapywani i wymierzano im nawet trzyletnie zakazy stadionowe
  Uczestnikami jednego z projektów edukacyjnych w Muzeum Auschwitz byli funkcjonariusze Służby Więziennej

  Uczestnikami jednego z projektów edukacyjnych w Muzeum Auschwitz byli funkcjonariusze Służby Więziennej ©Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau


  Londyński klub piłkarski Chelsea chce organizować swoim kibicom wycieczki edukacyjne do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W angielskim klubie spodziewają się, że będzie to bardziej skuteczny sposób walki z zachowaniami rasistowskimi wśród kibiców ich drużyny niż zakazy stadionowe.

  Pomysłodawcą tych działań jest właściciel klubu Roman Abramowicz, Rosjanin pochodzenia żydowskiego. Wcześniej kibice, którzy wznosili na trybunach ksenofobiczne i rasistowskie hasła byli wyłapywani i wymierzano im nawet trzyletnie zakazy stadionowe. Teraz będą mieli wybór zakaz stadionowy lub udział w projekcie edukacyjnym w Auschwitz.

  - Nikt nie kontaktował się z nami w sprawie realizacji w Miejscu Pamięci takiego projektu - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Dlatego, nie znając żadnych konkretów, trudno nam się wypowiadać na temat tego pomysłu - dodaje. Przypomina, że placówka realizuje wiele różnych programów edukacyjnych adresowanych do różnych grup i środowisk.

  W jednym z takich projektów pod nazwą „Auschwitz-Historia-Edukacja Obywatelska”. uczestniczyli osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych, a także funkcjonariusze Służby Więziennej. W sumie w ciągu kilku lat wzięło w nim udział kilka tysięcy osób.
  W seminariach organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście uczestniczyli także m.in. policjanci. Wiele z tych projektów ma charakter cykliczny, jak w przypadku nauczycieli, studentów czy uczniów.

  - Edukacja w autentycznej przestrzeni poobozowej daje możliwość refleksji i dyskusji na wiele uniwersalnych tematów, ważnych w procesie edukacji obywatelskiej, jest także z pewnością lekcją wrażliwości i kształtowania postaw - dodaje Bartosz Bartyzel.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo