Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej? Adam Guz/Polska Press
Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe polskich parlamentarzystów. Wynika z nich że wśród liderów partii politycznych największy majątek zgromadzili Janusz Korwin-Mikke i Włodzimierz Czarzasty. Pokaźnym dorobkiem może poszczycić się również premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z zapisami ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzyści są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie składa się do dnia 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Potężny majątek premiera Morawieckiego

Szef rządu otrzymał w 2020 r. wynagrodzenie w wysokości 199 707 zł. Do tego doliczyć należy dietę parlamentarną wynoszącą 30 062 zł

Zarobki premiera z tytułu sparowanej funkcji stanowią jednak niewielki procent jego majątku. Z oświadczenia Mateusza Morawieckiego wynika bowiem, że posiada on 4,7 mln zł zgromadzonych w polskiej walucie. Swojej siostrze pożyczył w zeszłym roku 300 tys. zł.

Jest również właścicielem licznych nieruchomości - domu o powierzchni około 150 mkw. o wartości około 1,9 mln zł, domu o powierzchni 100 kw. o wartości 3-3,5 mln zł i mieszkania o powierzchni 72,4 mkw. wartego 1,1 mln zł.

Premier jest również właścicielem połowy segmentu szeregowego o wartości około 600 tys. zł oraz działki rolnej o powierzchni 2 ha wartej około 200 tys. zł.

W oświadczaniu szefa rządu znalazło się również mienie ruchome, w postaci mebli i zabudowy - wycenionych na około 330 tys., a także sprzęt techniczny o wartości około 20 tys. zł.

Kredyt Jarosława Kaczyńskiego

Szef PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński za pracę w KPRM otrzymał w zeszłym roku 42 450 zł. Ponadto z tytułu uposażenia poselskiego zarobił 70 943 zł oraz nieco ponad 30 tys. zł tytułem diety poselskiej. Pomimo, że lider partii rządzącej jest aktywnym politykiem, jest również na emeryturze. W ubiegłym roku ZUS wypłacił mu 85 790 zł w ramach świadczenia.

Jarosław Kaczyński spłaca nadal kredyt w SKOK. W 2019 r. lider PiS tłumaczył, że wziął go w związku z opieką nad chorą matką i kosztami związanyi z jej upamiętnieniem. Do spłaty pozostało mu jeszcze 57 tys. zł.

Lider PO dorabia jako wykładowca

Z oświadczenia majątkowego Borysa Budka wynika, iż w zeszłym roku z tytułu diety poselskiej otrzymał blisko 30 tys. zł i prawie 115 tys. zł uposażenia poselskiego.

Budka zgromadził w polskiej walucie 100 tys. zł. Wraz z żoną jest ponadto właścicielem kilku nieruchomości: domu o powierzchni 291 mkw. o wartości ok. 800 tys. zł oraz dwóch mieszkań – pierwsze o powierzchni 165 mkw. i wartości 408 tys. zł, druge z o powierzchni 75 m kw. i wartości ok. 160 tys. zł.

Polityk posiada dwa samochody - Nissana z 2008 r. o wartości 10 tys. zł oraz Toyotę z 2018 r. wartą prawie 134 tys. zł.

Lider PO pracuje również jako wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie w ubiegłym roku zarobił ponad 45 tys. zł. Do tego doliczyć należy także 40 tys. zł, które szef partii zarobił na wynajmie mieszkania.

Parlamentarzysta spłaca kredyt hipoteczny. Do spłaty mu jeszcze jeszcze ponad 148 tys. zł.

Jacht i biblioteka Włodzimierza Czarzastego

Lider Nowej Lewicy, jako wicemarszałek Sejmu, zarobił w ubiegłym roku 142 tys. zł. Ponadto otrzymał ponad 30 tys. zł z tytułu diety poselskiej.

Włodzimierz Czarzasty zgromadził ponad 134 tys. zł oraz 2000 euro. Jest również właścicielem ponad 30 tys. akcji MUZA S.A. w Warszawie opiewających na prawie 85,5 tys. zł.

Polityk jest także właścicielem połowy domu o powierzchni 255,51 m kw. wartego 1,2 mln zł, połowy nieruchomości zabudowanej o powierzchni 0,49 ha o wartości 2 mln oraz
mieszkania o powierzchni 35,2 m kw. wycenionego na 300 tys. zł.

Ponadto Czarzasty wpisał do swojego oświadczenia m.in. jacht motorowy, obrazy, złota i srebra oraz bibliotekę – zbiór 15 tys. książek.

Zarobił także na wynajmie mieszkania - ponad 12 tys. zł.

Parlamentarzysta zaciągnął kredyt na zakup mieszkania w kwocie ponad 81 tys. euro. Do spłaty pozostało mu jeszcze ponad 51 tys. euro.

Majątek Włodzimierza Czarzastego sprawia, że jest on drugim najlepiej zarabiającym szefem partii politycznej - zaraz po Januszu Korwin-Mikkem.

Władysław Kosiniak-Kamysz z darowizną od mamy

Lider ludowców dzięki uposażeniu poselskiemu zarobił w zeszłym roku 92,3 tys. zł, a także dodatkowo 29,8 tys. z diety parlamentarnej. Otrzymał też od swojej mamy darowiznę w wysokości 15 tysięcy zł.

Ponadto Władysław Kosiniak-Kamysz zgromadził ok. 3,5 tysiąca zł., a ok. 5 tys. zł zainwestował w fundusz inwestycyjny.

Szef PSL posiada także liczne nieruchomości. Należą do nich: działka budowlaną o pow. 754 m kw. (oraz udział w drodze dojazdowej) i wartości ok. 200 tys., a także dwie działki rolne - jedna o powierzchni 0,2 ha , warta ok. 26 tys. zł, a druga (szef PSL jest jej współwłaścicielem w 1/2) ma powierzchnię 0,16 ha i wartości ok. 20 tys. złotych. Polityk posiada mieszkanie o pow. 86,24 m. kw. warte ok. 600 tys. zł oraz garaż o pow. 25 m. kw. wart ok. 50 tys.

Poseł wykazał również, że jest posiadaczem Volkswagena Passata 1,9 - rocznik 2012 i karty kredytowej Santander Bank z limitem do 10 tys. złotych.

Szef ludowców spłaca kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu, w wysokości 40 tys. zł, którego udzielił mu mBank.

Janusz Korwin-Mikke najbogatszym liderem partii

Janusz Korwin-Mikke, będący jednym z liderów Konfederacji, zgromadził majątek wart w sumie ponad 7,5 mln zł, co plasuje go na czele stawki najbogatszych liderów partii politycznych.

Z oświadczenia majątkowego wynika, że polityk chętnie inwestuje w nieruchomości. Ma dom o powierzchni 188 m kw, stojący na działce o powierzchni 694 mkw – wycenione w sumie na 1,2 mln zł. Ponadto Korwin-Mikke jest właścicielem sześciu innych działek o łącznej wartości 6,2 mln zł.

Lider Konferencji zgromadził także oszczędności w wysokości 9 tys. zł oraz 17 tys. euro.

Janusz Korwin-Mike oczywiście zarabia również jako czynny polityk. W ubiegłym roku
z tytułu diety i uposażenia poselskiego otrzymał w sumie około 123 tys. zł.

Dodatkowo otrzymał emeryturę z Parlamentu Europejskiego w wysokości 13 805 euro i emeryturę z ZUS - 15 400 zł, a za swoje publikacje dostał honoraria w wysokości 27 913 zł.

Polityk posiada także zobowiązania finansowe, wśród których wymienił „roszczenia ZUS”, który domaga się od niego 80 tys. zł. Co więcej prawie 38 tys. zł parlamentarzysta zalega bankowi.

Paweł Kukiz na podium

Tuż za Januszem Korwin-Mikkem i Włodzimierzem Czarzastym, pod względem wielkości zgromadzonego majątku, plasuje się Paweł Kukiz, którego dorobek wycenić można na 2,3 mln zł.

Lider Kukiz’15 ma 5930 zł oszczędności oraz posiada nieruchomości - dom o powierzchni 450 mkw, warty na 1,5 mln zł, 36-metrowe mieszkanie warte 350 tys. zł oraz łąkę o powierzchni 0,6 ha, którą wycenia na 15 tys. zł.

W zeszłym roku Paweł Kukiz otrzymał około 120 808 zł tytułem diety poselskiej i uposażenia.

Jednak czerpie on zyski również ze swej działalności jako piosenkarz. W zeszłym roku tantiemy z praw autorskich przyniosły mu 199 976 zł.

Polityk musi spłacić 230 tys. zł kredytu hipotecznego oraz 17 850 zł. pożyczki z funduszu świadczeń socjalnych.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Lewicowiec Czarzasty z największym majątkiem ? To jak się to ma do haseł lewicowych kłamców ?

Dodaj ogłoszenie