Ostatnie dni sprzedaży papierosów mentolowych. 20 maja znikną ze sklepów i hurtowni. Jeszcze można je kupić, ale już nie wszędzie

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, wciąż pali papierosy około 8 milionów Polaków.
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, wciąż pali papierosy około 8 milionów Polaków. Pixabay
Od 20 maja w Polsce ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej nie będzie można kupić mentolowych papierosów. Dotyczy to wszystkich ich rodzajów. Jeszcze można je kupić, choć stopniowo znikają ze sklepów i kiosków. Jak informują hurtownicy, producenci od pewnego czasu już ich nie dostarczają.

20 maja 2020 roku papierosy mentolowe całkowicie znikną z rynku Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno papierosów aromatyzowanych, jak i tych zawierających kapsułkę z aromatem. To będzie oznaczało konieczność zmiany zwyczajów dla około 40 proc. polskich palaczy. Tylu bowiem, przynajmniej czasami, sięgało po ten rodzaj papierosów. Ile to osób? Nawet ponad dwa miliony.

Czytaj też: Koniec papierosów mentolowych! Nie kupisz ich od 20 maja 2020 roku. Unia chce, żeby palenie było nieprzyjemne. Dowiedz się, co się stanie

Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, wciąż pali papierosy około 8 milionów Polaków. Badania konsumenckie wskazują nawet na większą liczbę - nawet 9 milionów.

Sprawdź też:

Przedstawiciele branży tytoniowej nie komentują sytuacji, choć wiadomo, że Polska była największym producentem papierosów mentolowych w Europie. Stanowiły one 1/3 całkowitej produkcji.

Papierosy mentolowe: Jeszcze można je kupić, ale tylko ze starych zapasów

- Od pewnego czasu producenci już ich nie dostarczają - mówi pani Joanna ze spółki posiadającej hurtownię wyrobów tytoniowych i sieć kilkudziesięciu trafik w Wielkopolsce.

- Są tylko w tych hurtowniach, które wcześniej zrobiły zapasy. Ci zapobiegliwi zarabiają, bo obecnie popyt na papierosy mentolowe jest ogromny. Można sprzedać każdą ilość.

W sklepach i kioskach można jeszcze kupić "mentole", ale wybór jest coraz skromniejszy.

Czytaj też: 60 zł za paczkę papierosów? GIS proponuje 100 zł

- Wyprzedaję, co jest - mówi właściciel jednego z kiosków. - Papierosów w wersjach, które były najpopularniejsze, nie ma już od kilku tygodni. Teraz sprzedają się nawet te, które wcześniej nie miały wzięcia.

Sprawdź też:

20 maja palaczom pozostaną jedynie papierosy bez aromatu lub sięgnięcie po alternatywne wyroby nikotynowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Maison & Partners dla Forum Konsumentów 90 proc. palaczy nie zamierzało rezygnować z palenia papierosów.

Producenci wyrażali obawy o rozwój szarej strefy. W krajach nie należących do Unii Europejskiej aromatyzowane papierosy pozostają bowiem w pełni legalne. Można sądzić, że zamknięte granice, przynajmniej w pierwszym okresie po wprowadzeniu zakazu, okażą się skuteczną barierą.

Sprawdź też: Droższy alkohol i papierosy. Sejm podwyższył akcyzę

Nie zmienia to faktu, że według szacunków koncernów tytoniowych, spadek sprzedaży wszystkich papierosów w stosunku do kwietnia zeszłego roku wyniósł w kwietniu 2020 roku około 30 proc.

ZOBACZ TEŻ:

Uzależnienie od tytoniu to okropny nałóg. Palenie papierosów szkodzi zdrowiu, urodzie i otoczeniu.

Planujesz rzucić palenie? O tym koniecznie musisz wiedzieć, ...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl