Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni na składanie PIT-ów! Czy można złożyć deklarację podatkową po 30 kwietnia 2024 r.?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Ustawowy termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia
Ustawowy termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia gov.pl
Tylko do końca kwietnia składać można zeznania podatkowe za ubiegły rok. Sprawdzamy, co się stanie, jeśli przegapimy ten termin, co tracimy nie rozliczając się w ustawowym terminie i do kiedy musimy zapłacić podatek. A do kiedy zwróci nam go skarbówka.

Czas na rozliczenie się ze skarbówką mamy do końca kwietnia. Jeśli złożone przez nas zeznanie jest prawidłowe, urząd ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku lub 3 miesiące w przypadku zeznań papierowych.

– W przypadku konieczności dopłaty podatku, urząd skarbowy w terminie miesiąca od upływu terminu płatności powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu będą naliczane odsetki

– podaje resort finansów.

Co się stanie, gdy nie złożysz deklaracji w terminie?

Warto w tym miejscu pamiętać, iż na mocy znowelizowanych przed kilkoma laty przepisów osoby, które uzyskują dochody z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, z przychodów kapitałowych albo składają deklarację z uwagi na osiąganie przychodów z najmu, otrzymują przygotowane zeznania w systemie Twój e-PIT.

– Jeżeli więc twoje zeznanie jest dostępne na platformie Twój e-PIT, to faktycznie w ogóle nie musisz go wysyłać i brak rozliczenia PIT w terminie ci nie grozi. Niezłożenie deklaracji w terminie w twoim przypadku nie wiąże się z żadną karą

– objaśnia serwis money.pl.

Ale – jak tłumaczą nam Małgorzata Łysakowska i Katarzyna Machalska z rzędu Skarbowego Poznań-Grunwald, jeżeli korzystamy np. z opcji odliczeń takich jak chociażby ulgi rehabilitacyjnej, to jednak musimy w przygotowanym zeznaniu wskazać poniesione wydatki.

– Inaczej sprawa wygląda w przypadku ulgi na dzieci. Jeżeli korzystaliśmy z niej rozliczając dochody za 2022 rok, a nasze dziecko nadal jest niepełnoletnie, wówczas zostanie ona wygenerowana automatycznie.

Można składać korekty

Co ważne, w przypadku zeznań złożonych osobiście, jak i tych przyjętych automatycznie przez system, można składać korekty. Korekty zeznań można składać do zakończenia okresu przedawnienia, który wynosi 5 lat licząc od końca roku, w którym składane jest zeznanie.

Ewentualną korektę zeznania za 2023 rok (nie ma limitu ilości korekt – przyp. red.) można złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2029 roku. Pamiętajmy jednak, że jeżeli w wyniku korekty zeznania powstanie niedopłata, będziemy musieli ją uregulować wraz z odsetkami

– dodają ekspertki z Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski