Ośmiu polskich skoczków w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Wiśle ZDJĘCIA

Leszek Jaźwiecki
w wiślańskim amfiteatrze odbyła się ceremonia wręczenia numerów startowych dziesięciu najlepszym skoczkom kwalifikacji Andrzej Drobik
Piątkowe kwalifikacje w Wiśle rozpoczęły nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sobotę, 23 listopada, turniej drużynowy, a w niedzielę konkurs indywidualny, w którym wystąpi ośmiu Polaków. Kwalifikacje wygrał Niemiec Karl Geiger, który osiągnął najdłuższą odległość 133 mety. Drugi był Szwajcar Killian Peier, a trzeci Austriak Daniel Huber. Siódme miejsce wywalczył najlepszy z Polaków Dawid Kubacki (123 metry)

Po kwalifikacjach na skoczni w Wiśle Malince, w wiślańskim amfiteatrze odbyła się ceremonia wręczenia numerów startowych dziesięciu najlepszym skoczkom kwalifikacji.

Na scenie wystąpił Dawid Kubacki, jedyny Polak w pierwszej dziesiątce, który podziękował kibicom za duży doping. Wydarzenie było częścią wiślańskiej strefy kibica, która będzie działała w amfiteatrze i na wiślańskim rynku przez cały weekend.

W marcu tego roku z polską kadrą pożegnał się Stefan Horngacher, jego miejsce zajął Michal Doleżal.

- Zapowiada się dobry sezon, kadra dalej będzie mocna - uważa Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo.

Nie przegapcie

W Wiśle organizatorzy wykonali ogromną pracę, aby inauguracja 41. sezonu Pucharu Świata mogła dojść do skutku. Aura nie była łaskawa, trzeba było wyprodukować sztuczny śnieg i naśnieżyć skocznię. W piątek w Wiśle na dodatek mocno wiało i z tego powodu kwalifikacje zostały przesunięte o pół godziny.

Na skoczni w Wiśle Malince trwają przygotowania do Pucharu Świata, który odbędzie się w ten weekend

Puchar Świata w skokach Wisła 2019: Śnieg już na skoczni, al...

Pierwszy na rozbiegu skoczni im Adama Małysza stanął Kacper Juroszek. Dla 18-letniego zawodnika WSS Wisła był to debiut w zawodach Pucharu Świata. Podobnie jak dla młodszego od niego o rok Adama Niżnika. Obaj nie mogli być jednak zadowolony ze swoich skoków. Najlepiej z grupy Polaków startujących na początku spisał się Aleksander Zniszczoł. Pecha miał Tomasz Plich, który został przez jury zdyskwalifikowany.

Zobaczcie koniecznie

Pierwszym zagranicznym skoczkiem był Rok Justin. Słoweniec poszybował na odległość 120 metrów i objął prowadzenie. Zmienił go dopiero startujący z numerem 22 Niemiec Moritz Baer i jako pierwszy uzyskał kwalifikacje. Pierwszym Polakiem, który awansował do niedzielnego konkursu był Paweł Wąsek, choć jego skok nie był zbyt udany. Chwilę później dołączyli do niego Zniszczoł, Maciej Kot i Stefan Hula.

CZYTAJCIE TEŻ:
Puchar Świata 2019 w skokach narciarskich: dojazdy, parkingi, komunikacja
Najlepsi skoczkowie na skoczni w Wiśle Malince, będzie też strefa kibica
Skoki narciarskie Puchar Świata Wisła 2019. Terminarz konkursów

Potem na skoczni pojawiali się coraz lepsi zawodnicy i oglądaliśmy kilka ładnych i dalekich skoków. Kiedy na górze pozostało już tylko 6 skoczków w Wiśle znowu zaczęło wiać. Sędziowie obniżyli belkę startową (nr. 6). Kwalifikacje wygrał Niemiec Karl Geiger, który osiągnął najdłuższą odległość 133 mety. Drugi był Szwajcar Killian Peier, a trzeci Austriak Daniel Huber. Siódme miejsce wywalczył najlepszy z Polaków Dawid Kubacki (123 metry), Kamil Stoch 11 (117), a 19. miejsce zajął Jakub Wolny (116,5). Kwalifikacje wywalczył także Piotr Żyła, który zajął 21 miejsce (113,5 m).

Pierwsi kibice przyjechali już do Wisly na Puchar Świata

Wisła przed Pucharem Świata: na razie jest spokojnie, ale ki...

Dzisiaj na skoczni w Wiśle rozegrany zostanie turniej drużynowy. Początek o godzinie 16. Trener Doleżał podał skład na dzisiejsze zawody. Barw Biało-Czerwonych bronić będą Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

W niedzielę z kolei zostanie rozegrany konkurs indywidualny (godz. 11.30). O tym kto zdobędzie Kryształową Kulę zadecydują 36 konkursy indywidualne.