Osielec. Odsłonili pomnik mjr Szendzielarza ps. Łupaszka [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Osielcu w pow. suskim odsłonięto w niedzielę pomnik mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. W uroczystości wzięła udział płk Lidia Lwow, towarzyszka życia „Łupaszki”.

Popiersie majora stanęło w miejscu, w którym po raz ostatni cieszył się wolnością. Odsłonili je wspólnie płk Lidia Lwow, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i wójt gminy Jordanów Artur Kudzia. Uroczystość w Osielcu - wsi, w której aż do aresztowania przez komunistyczną bezpiekę w 1948 r. ukrywał się jeden z najwybitniejszych żołnierzy walczących o suwerenność Polski w XX wieku - zgromadziła kilkaset osób.

Poprzedziła ją uroczysta msza święta w kościele parafialnym. Ceremonię z asystą wojskową rozpoczął hymn państwowy. Pod pomnikiem wojewoda małopolski odczytał list skierowany przez wicepremier Beatę Szydło. Głos zabrał także m.in. dr Szwagrzyk, który przypomniał, że mjr Szendzielarz został zamordowany przez komunistyczne państwo. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia i kompania honorowa Wojska Polskiego.

Do Osielca przyjechała płk Lidia Lwow, ps. Ewa i Lala, która służyła jako sanitariuszka w 5. Brygadzie Wileńskiej Armii Krajowej, dowodzonej przez mjr. Szendzielarza. Po śmierci żony „Łupaszki”, Anny, była jego towarzyszką życia. Została aresztowana wraz z nim i skazana na dożywocie. Wyszła na wolność w 1956 r.

Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka jako żołnierz Wileńskiej Brygady Kawalerii uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej prowadził działalność niepodległościową na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie. Od 1944 r. podjął aktywną działalność bojową przeciw okupantowi sowieckiemu i jego komunistycznym strukturom w Polsce. Stał na czele 5. Brygady Wileńskiej AK. Działał m.in. na Białostocczyźnie i Pomorzu.

„Łupaszka” w Osielcu koło Jordanowa znalazł się zupełnie przez przypadek. Podczas swojej ucieczki przed komunistycznymi organami bezpieczeństwa trafił do Zakopanego i to tam- jako bezpieczne miejsce - wskazano mu właśnie Osielec. „Łupaszka” zamieszkał na skraju tej wioski, w domostwie rodziny Bazińskich.

UB jednak nie odpuszczało. Został aresztowany 30 czerwca 1948 r. Na dwa i pół roku osadzono go w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był torturowany. 23 października 1950 r. rozpoczął się proces, a 2 listopada 1950 r. zapadł wyrok - kara śmierci. Wykonano go 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie.

Ciało „Łupaszki” zakopano w tajemnicy w nieznanym miejscu. W 2013 r. badacze IPN zidentyfikowali szczątki mjr. Szendzielarza, podczas prac ekshumacyjnych na Łączce, na warszawskich Powązkach. Pogrzeb państwowy odbył się 24 kwietnia 2016 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Zwierzęta na drodze - jak uniknąć wypadku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Osielec. Odsłonili pomnik mjr Szendzielarza ps. Łupaszka [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

123
To są dezerterzy nie uszanowali rozkazu demobilizacji tylko żyli z rabunku, uskuteczniając bezprawie.
c
crt
Nie został zamordowany przez komunistyczne państwo tylko wydano i wykonano na nim wyrok śmierci za bandyckie wyczyny , za mordowanie cywilów , żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.Wyrok wydało państwo uznane przez cały świat i w każdym kraju czekałoby go to samo. To samo komunistyczne państwo które wychowało obecnych rządzących i dało im wykształcenie, zawód itp , czego już nie negują i nie żądają unieważnienia.A ta pani chyba liczy na zwiększenie renty albo emerytury niech pójdzie spojrzeć w twarz rodzinom pomordowanym przez tego bohatera. stawiajcie pomniki banderze , hitlerowi i stalinowi ,oni tez walczyli z komunistami.......
A
Adam
Przeraża mnie to identyfikowanie się polskich władz z bandytami i gangsterami i jednoczesna pogarda dla ludzi ciężko pracujących
m
mk4
zbrodniarzom wojennym nie stawia się pomników
Wróć na i.pl Portal i.pl