Osiedle Jantar w Łomży. Policja szuka nazistowskich...

  Osiedle Jantar w Łomży. Policja szuka nazistowskich grafficiarzy

  AM

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Osiedle Jantar w Łomży. Policja szuka nazistowskich grafficiarzy

  ©Archiwum Polska Press

  Ktoś namalował na jednym z bloków na os. Jantar nazistowskie hasła i symbole. Sprawców szuka policja, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Łomży.
  Osiedle Jantar w Łomży. Policja szuka nazistowskich grafficiarzy

  ©Archiwum Polska Press

  Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła - jeszcze w październiku - Fundacja „Klamra”. Zajmuje się ona m.in. ochroną wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich. Ponadto dokumentuje niedozwolone symbole i napisy nawołujące do nienawiści wobec osób innych narodowości, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej różnych miast.

  Czytaj też: Pościg za pijanym kierowcą. Podczas rajdu uderzył w radiowóz

  - Te rysunki zobaczyłem, gdy przejeżdżałem przez Łomżę. Krótko potem zgłosiliśmy sprawę do tamtejszej komendy policji - informuje prezes „Klamry” Dariusz Paczkowski. - W Polsce jest tego tyle, że nie o wszystkich informujemy publicznie. Zawiadamiamy tylko policję. Chcemy, by te malunki znikały z przestrzeni miejskich.

  Komenda Miejska Policji w Łomży wszczęła więc dochodzenie w sprawie publicznego propagowania nazizmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych. Mundurowi ustalają, kto na elewacji bloku przy ul. Słowackiego 7 na os. Jantar namalował napisy: „White Pride, White World” (czyli Biała Duma, Biały Świat) oraz symbole „wilczy hak” (znak używany przez neonazistów) i „trystykę” (krzyż podobny do swastyki).

  - Sprawcy lub sprawcom tego przestępstwa grozi do 2 lat więzienia. W ostatnim roku nie mieliśmy takiej sprawy - informuje oficer prasowa asp. Ewelina Szlesińska.
  Obserwator PLUS 31.10.2017 Najciekawsze wydarzenia tygodnia

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo