Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oryginalne statuetki Oscarów można zobaczyć w łódzkich muzeach WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Statuetka Oscara przekazana Muzeum Miasta Łodzi przez wdowę po pianiście, Anielę Młynarską-Rubinstein
Statuetka Oscara przekazana Muzeum Miasta Łodzi przez wdowę po pianiście, Anielę Młynarską-Rubinstein Krzysztof Szymczak
W łódzkich instytucjach można zobaczyć Oscara - nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Statuetki znajdują się w Muzeum Miasta Łodzi i w Muzeum Kinematografii.

W roku 1969 laureatem specjalnego Oscara za występ w biograficznym filmie dokumentalnym „L’Amour de la vie (Kocham życie)” został Artur Rubinstein, urodzony w Łodzi wybitny pianista. Ta statuetka prezentowana jest w Muzeum Miasta Łodzi. Na jej złotej podstawie widnieje napis: „Academy First Award to Arthur Rubinstein - The Love Of Life. Documentary Feature”.

Artur Rubinstein w filmie, który zrealizowali francuscy twórcy - Francois Reichenbach i Bernard Chevry, opowiada o swoim życiu, koncertach i muzyce. Obraz zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Oscara odebrali wówczas autorzy filmu - Francois Reichenbach i Bernard Chevry. Lecz rok później Amerykańska Akademia Filmowa podjęła decyzję o przyznaniu honorowej statuetki dla Artura Rubinsteina, za „rolę aktorską” w produkcji. Oscara, z numerem 1499, przywiózł do Paryża, gdzie mieszkał wówczas Rubinstein, sam Gregory Peck. Dziś statuetkę można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi, w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina. Trafił tam w 2000 roku – przekazany przez wdowę po pianiście, Anielę Młynarską-Rubinstein.

Na wystawie stałej „Łódź Filmowa” w Muzeum Kinematografii można zaś obejrzeć statuetkę Oscara za film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, odebraną w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Właścicielem statuetki jest Piotr Dzięcioł, założyciel i prezes firmy Opus, która „Idę” wyprodukowała. Oscar dla „Idy” został przyznany w 2015 roku w trakcie 87. Ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Oscar to statuetka rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, który stoi na rolce filmu mającej pięć szprych. Każda nich symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Oscar jest metalowy, ale pokryty 24-karatowym złotem i waży około 3,9 kg "przy wzroście" 35 cm.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki