Orlen inwestuje w biopaliwa, wspierając rolników na południu Polski. W Jedliczu powstaje ekologiczna inwestycja

OPRAC.: PP.
W Jedliczu powstaje kompleks instalacji do wytwarzania bioetanolu ze słomy zbóż. Łączna wartość inwestycji to ponad 1 mld złotych.
W Jedliczu powstaje kompleks instalacji do wytwarzania bioetanolu ze słomy zbóż. Łączna wartość inwestycji to ponad 1 mld złotych. Biuro Prasowe Orlen
Grupa ORLEN kupi i wykorzysta słomę zbóż od polskich rolników, żeby wytworzyć ekologiczny dodatek do benzyn - bioetanol drugiej generacji, czyli z produktów niespożywczych – informuje spółka. Instalacja budowana w Jedliczu zapewni 25 tys. ton bioetanolu rocznie, co pozwoli na zatankowane prawie 13 milionów samochodów osobowych. Koncern podkreśla, że to drugi taki kompleks produkcyjny w Europie.

– Zbudowaliśmy silny koncern, który może inwestować w nowoczesne technologie i rozwiązania, wzmacniając istotnie konkurencyjność polskiej gospodarki. Zgodnie ze zaktualizowaną strategią, mamy ambicję, aby stać się liderem w rozwoju nowoczesnych biopaliw w Europie Środkowej. Ten cel osiągniemy poprzez konsekwentne wzmacnianie aktywów produkcyjnych Grupy ORLEN na południu Polski, w tym inwestycję w instalację do produkcji ekologicznego dodatku do benzyn, czyli bioetanolu drugiej generacji. Wytworzymy go z produktów pochodzących od polskich rolników, co obok zapewnienia nowych miejsc pracy, będzie dodatkowym impulsem do rozwoju całego regionu – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ekologiczna inwestycja powstaje w zakładzie produkcyjnym w Jedliczu, należącym do ORLEN Południe. Zastosowanie wytwarzanego tam produktu, jako dodatku do benzyny, będzie kolejnym krokiem do spełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego, a także osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Biopaliwa powstają ze źródeł odnawialnych, zatem wpływają na zmniejszenie emisji CO2. Nowa inwestycja o wartości 1,12 mld złotych uzyskała 68 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Uruchomienie kompleksu wzmocni pozycję ORLEN Południe na rynku biopaliw. W rafinerii powstanie ponad 40 nowych miejsc pracy, m.in. dla specjalistów z zakresu biotechnologii. Jak podkreśla koncern, „w efekcie prowadzonych projektów rozwojowych ORLEN Południe ma obecnie stabilną sytuację finansową. Przychody spółki w 2022 r. kształtowały się na poziomie ok. 5 mld zł, a zysk netto wyniósł 173 mln zł”.

Orlen współpracuje z rolnikami

Inwestycja Orlenu zacieśni współpracę z polskimi rolnikami, przyczyniając się do wykorzystania potencjału rolnictwa. Bioetanol będzie wytwarzany z produktów niespożywczych, czyli głównie słomy zbóż. Po uruchomieniu obiektu zapotrzebowanie na ten produkt wyniesie około 150 tys. ton rocznie, co stanowi równowartość zbiorów z około 30 tys. hektarów pól. W ramach inwestycji powstanie instalacja do wytwarzania biometanolu, a także elektrociepłownia.

– Obecnie na poszczególnych obiektach kompleksu trwają prace ziemne, budowlane i montażowe. Powstał budynek stacji uzdatniania wody. Zaawansowane prace realizowane są na instalacji elektrociepłowni, gdzie od kilku dni prowadzony jest montaż kotła. W następnym etapie rozpocznie się montaż turbiny parowej z generatorem, pozostałych urządzeń pomocniczych oraz rurociągów technologicznych – informuje spółka w komunikacie prasowym.

W następnym etapie inwestycji wybudowana zostanie także nowoczesna biogazownia, przetwarzająca wywar destylacyjny, czyli produkt uboczny produkcji bioetanolu. Pozyskana energia odnawialna będzie mogła zasilić nową instalację. Na terenie zakładu planowana jest również modernizacja infrastruktury kolejowej i drogowej, a także budowa infrastruktury pomocniczej.

– ORLEN Południe jest konsekwentnie przekształcany w nowoczesną biorafinerię, w której produkcja opiera się na odnawialnych źródłach energii. W listopadzie 2021 r. w zakładzie w Trzebini została uruchomiona największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu. Spółka inwestuje również w program biogazowy, w ramach którego na terenie całego kraju powstaje sieć biometanowni. ORLEN Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego. Ponadto spółka zaangażowała się w rozwój technologii wodorowej. Od czerwca 2022 r. z zakładu w Trzebini realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów. Do tej pory na potrzeby MPK w Krakowie dostarczono niemal 2,5 tony paliwa wodorowego – dodaje Orlen w najnowszym komunikacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu