Orlen i ENEC rozpoczynają współpracę w sprawie budowy reaktorów SMR. „To kamień milowy w rozwoju projektu”

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Orlen Synthos Green Energy zamierza sfinalizować budowę oraz rozpocząć działanie pierwszej elektrowni SMR do końca tej dekady. Następne jednostki mają być oddawane do użytku w latach 30.
Orlen Synthos Green Energy zamierza sfinalizować budowę oraz rozpocząć działanie pierwszej elektrowni SMR do końca tej dekady. Następne jednostki mają być oddawane do użytku w latach 30. biuro prasowe Orlen
Prezes Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) Mohamed Ibrahim Al Hammadi ogłosił w Londynie wsparcie dla programu budowy małych reaktorów modułowych przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE) w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. ENEC i OSGE zamierzają wspierać proces dekarbonizacji polskiego oraz europejskiego sektora energetycznego i przemysłu poprzez inwestowanie w tzw. SMR-y.

Spis treści

ENEC zamierza wykorzystać doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas budowy, a także działalności elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, by wspierać rozwój energetyki jądrowej jako stabilnego źródła czystej energii elektrycznej. Celem tych działań jest ograniczenie zmian klimatu oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Współpraca Orlenu i ENEC

Porozumienie ENEC i OSGE dotyczące SMR określa zasady współpracy tych spółek umożliwiające rozwój małych reaktorów modułowych BWRX-300 w Polsce, Wielkiej Brytanii, a także Europie Środkowej i Wschodniej. Jak czytamy w komunikacie prasowym, „przykład, jaki dają ZEA i inwestycja ENEC w Barakah świadczy o tym, że przy doborze odpowiednich partnerów i postawieniu na wiedzę i umiejętności wysoko wyspecjalizowanej kadry, projekt jądrowy można zakończyć sukcesem”.

- To Porozumienie o Współpracy ustanawia nowy etap w realizacji naszych planów zwiększania zaangażowania w energetykę jądrową na całym świecie, a także dzielenia się naszym doświadczeniem oraz fachową wiedzą w przyspieszaniu transformacji energetycznej i dochodzeniu do zeroemisyjności - przekazał Mohamed Ibrahim Al Hammadi, CEO i Dyrektor Generalny ENEC.

- Rozwój elektrowni jądrowej w Barakah, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest katalizatorem dla innowacji oraz badań i rozwoju w nowych obszarach, włączając w to SMR-y, które dogłębnie obecnie analizujemy. Są one dla nas możliwością dalszego rozwoju, tak samo jak inne technologie nowej generacji. Potrzeba zwiększania mocy wytwórczych w energetyce jądrowej jest globalna, jeśli mamy sprostać celom klimatycznym. Z entuzjazmem rozpoczynamy współpracę z ORLEN Synthos Green Energy, której celem będzie wspieranie procesu dekarbonizacji w Polsce i innych częściach Europy - podkreślił.

ENEC zamierza dzielić się doświadczeniami, które firma zdobyła podczas budowy i rozwoju elektrowni jądrowej w ZUEA, a także osiągnięciami w zarządzaniu kontaktami, tworzeniu gotowości do działania czy komunikacją z interesariuszami.

ENEC pomoże w budowie SMR-ów w Polsce

Michał Sołowow, inicjator budowy SMR-ów w Polsce podkreślił, że „zawarcie porozumienia pomiędzy OSGE a ENEC - najbardziej dzisiaj na świecie doświadczoną firmą w budowie reaktorów jądrowych na czas i w budżecie, jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju projektu budowy floty reaktorów SMR w Polsce”.

- To bardzo dobra wiadomość, że nasz program budowy floty reaktorów BWRX-300 na terenie Polski, Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii będzie teraz wspierany przez tak znakomitego partnera. ENEC niesie ze sobą unikalne doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości obowiązującymi w przemyśle jądrowym, realizuje projekty w założonym czasie i budżecie. Bardzo się cieszę, że ENEC uznał rozwój SMR-ów za istotny dla przyszłości energetyki jądrowej. Głęboko wierzę, że dzięki tej współpracy robimy znaczący krok naprzód w światowym rozwoju technologii SMR” - powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Elektrownia atomowa w Barakah wybudowana i rozwijana przez ENEC odgrywa dużą rolę w trwającej obecnie transformacji energetycznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na terenie obiektu działają już trzy bloki, co oznacza, że tylko jeden reaktor nadal czeka rozruch.

Celem Orlen Synthos Green Energy jest odegranie kluczowej roli w procesie dekarbonizacji, z jakim obecnie mierzy się Polska. Firma zamierza sfinalizować budowę oraz rozpocząć działanie pierwszej elektrowni SMR do końca tej dekady. Następne jednostki mają być oddawane do użytku w latach 30-tych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen i ENEC rozpoczynają współpracę w sprawie budowy reaktorów SMR. „To kamień milowy w rozwoju projektu” - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl