Orkan Grzegorz na Pomorzu 29.10 2017. Ponad 260 interwencji strażaków [PROGNOZA POGODY]

IMGW-PIB/MK/AT/GP/EA
Zamknięte molo w Sopocie
Zamknięte molo w Sopocie Karolina Misztal
Wichura na Pomorzu 29.10.2017. Orkan Grzegorz nadciągnął nad Polskę. Na Pomorzu najsilniej wieje w regionie nadmorskim - tu wiatr może osiągać do 110 km/h. Wewnątrz lądu wiatr będzie słabszy - na Pomorzu do 80 km/h. Ponad 260 interwencji, w tym ok. 100 związanych z lokalnymi podtopieniami, setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone banery, rynny, ogrodzenia, zerwane linie energetyczne - to dotychczasowy bilans szalejącej od sobotniego wieczoru wichury na Pomorzu.

Aktualizacja, godz. 22:15

Orkan Grzegorz 30.10.2017 - silny wiatr, sztorm i stany alarmowe na rzekach

Na poniedziałek, 30 października Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całej Polski ostrzeżenia 1 stopnia. Na Pomorzu ostrzeżenie wzrosło do 2 stopnia. Nadal ma bardzo mocno wiać.

IMGW: do popołudnia w subregionie wewnętrznym oraz do północy w subregionie nadmorskim prognozowany jest silny i porywisty wiatr o średniej prędkości 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

Kilkadziesiąt miejscowości na pomorzu pozostaje bez prądu, najwięcej w rejonie kwidzyńskim, starogardzkim i wejherowskim.

Wideo z Gdyni:

Aktualizacja, godz. 22:00

W południowych powiatach woj. pomorskiego do godziny 18:00 maksymalne porywy wiatru w subregionie wewnętrznym wynosiły do 75 km/h. Jak informuje IMGW w nocy prognozowana jest średnia prędkość wiatru od 20 km/h do 35 km/h oraz porywy do 65 km/h. Ponowny wzrost prędkości wiatru spodziewany jest w poniedziałek (30.10) w godzinach przedpołudniowych. W ciągu dnia mogą wystąpić porywy wiatru do 70 km/h.

W powiatach nadmorskich prognozowane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu.

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w poniedziałek, 30.10.2017.

Zobaczcie także: Sztorm na Bałtyku. Ogromne fale w Międzyzdrojach

Źródło: TVN 24



Aktualizacja, godz. 20:30

Jak informuje Magdalena Skorupka - Kaczmarek z gdańskiego magistratu, ze względu na wodę, która przelała się przez jezdnię zamknięta dla ruchu została ulica Wiślna w Gdańsku.

- Budynek przy ulicy Wiślnej 1 został zabezpieczony. Silny wiatr spowodował tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe, powodując automatyczne zamknięcie wrót sztormowych. Wrota w sposób automatyczny zamykają się, gdy poziom wody od strony Martwej Wisły przewyższa poziom wody w ciekach do niej dopływających, chroniąc przed lokalnymi podtopieniami.Pracownicy spółki Gdańskie Wody na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i pozostałych służb miejskich - dodaje Kaczmarek.

Prognoza pogody na noc 29/20.10.2017. Poziomy wód osiągnęły stany alarmowe

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca, lub stała może przejść w rosnącą .

Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm) aktualnie skazuje (598 cm), tendencja malejąca lub stała może przejść w rosnącą.

Urząd Miejski w Gdańsku informuje, że sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu. Straż Pożarna odnotowała w ciągu całego dnia 30 zgłoszeń w związanych z silnym wiatrem, dotyczyły one głównie przewróconych drzew i oderwanych, "latających" blach.

Aktualizacja godz. 18.15
Ponad 260 interwencji, w tym ok. 100 związanych z lokalnymi podtopieniami, setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone banery, rynny, ogrodzenia, zerwane linie energetyczne - to dotychczasowy bilans szalejącej od sobotniego wieczoru wichury na Pomorzu. Najwięcej pracy strażacy mają w powiatach puckim, tczewskim i kartuskim.

- Odnotowaliśmy 103 interwencje związane z lokalnymi podtopieniami i ok. 142 zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem – informuje dyżurny SKKW.

W Zatoce Gdańskiej i na Martwej Wiśle poziom wód osiągnął stan alarmowy. Ze względu na zagrażające niebezpieczeństwo zamknięte zostały dla odwiedzających do odwołania gdańskie cmentarze, Park Oliwski, ZOO, a także sopockie molo. Szalejący na Bałtyku sztorm, chwilami sięgający 9 stopni w skali Beauforta, uszkodził dolny pomost drewnianego deptaka.

Ale to jeszcze nie wszystko. Wielu mieszkańców Pomorza zmuszonych będzie spędzić niedzielny wieczór jedynie przy świecach.
- Do godz. 16 bez prądu pozostawało 9 tys. odbiorców. Obszary najbardziej dotknięte awariami to rejon Wejherowa, Starogardu Gdańskiego, Tczewa oraz Kartuz i Kościerzyny - informuje Lidia Serbin-Zuba, rzecznik Energii Operator. - Cały czas ekipy pogotowia energetycznego pracują w terenie, odbudowując ruch prądu. Sieć jest sukcesywnie rekonfigurowana tak, aby do jak największej liczby domostw, jeszcze przed nocą, wróciło zasilanie.
Ewa Andruszkiewicz

Aktualizacja godz. 18.00
Opustoszała nawet popularna Promenada Asesora w Kartuzach. Mocno wiało. Z czasem niebo się przejaśniło i deszcze stały się przelotne, alet z płatkami śniegu. Taka pogoda nie zachęciła zbyt wielu do spacerów i uprawiania sportów.

ZOBACZ Wietrzna niedziela, 29.10.2017 także w Kartuzach - na Promenadzie Asesora i mini obwodnicy.

Aktualizacja godz. 15.00
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego podsumowało sytuację w Gdańsku.

Do dyżurnego Inżyniera Miasta wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące przewróconego drzewa na ul. Galla i konaru na ul. Słowackiego, zostały uprzątnięte na bieżąco.
Straż Pożarna odnotowała w Gdańsku 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew.
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (574 cm) aktualnie spada i wskazuje (558 cm).
Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm )aktualnie spada i wskazuje (565 cm).
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu
- czytamy w komunikacie.

Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej.
Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.
Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ZOO.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje też prognozę pogody na po południe i noc w Gdańsku.

OBOWIĄZUJĄCA PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA IMGW-PIB

ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.

Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).

Aktualizacja godz. 14.50
Ze względu na wzmagający się wiatr sopockie molo zostało całkowicie zamknięte dla spacerujących - poinformowała Magdalena Jachim Rzecznik Prasowy UMS.
Na miejscu jest Straż Miejska, która dba o bezpieczeństwo

Aktualizacja godz. 13.30
Dla strefy brzegowej na Pomorzu, w tym Mierzei Wiślanej wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem, który może osiągnąć siłę nawet 10 stopni w skali Beauforta.

Wiatr wieje z północy, co oznacza, że pojawi się zjawisko zwane cofką, czyli wtłaczanie przez wiatr morskiej wody w głąb lądu. Poziom wody podniesie się m.in. w Zalewie Wiślanym.

- Cały czas obserwujemy Tugę. Dochodzą do nas ostrzeżenia meteorologiczne o możliwej cofce. Jednak na tę chwilę poziom wody w rzece nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców - mówi mł. bryg. Łukasz Zblewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.

Czytaj więcej na temat skutków Orkanu Grzegorz nad Żuławami

Czytaj też: 9 interwencji z powodu wichury w powiecie kościerskim

Aktualizacja godz. 12.55
Niebezpiecznie jest w Baninie (powiat kartuski). W kilku miejscach zalało drogi i posesje. Na ulicy Pszennej rozłożono worki z piaskiem. Posesje podtopione są m.in. na ul. Kubusia Puchatka.

Orkan Grzegorz spowodował, że w ostatnich godzinach lęborscy strażacy interweniowali 9 razy. Interwencje dotyczyły zalanego podwórka, niedrożnych przepustów, uszkodzonych drzew, odpadających tynków z budynków. Z jednej z piwnic strażacy wypompowywali wodę. W Charbrowie (gm. Wicko) kierujący pojazdem uderzył w drzewo.

W miejscowości Janowiczki (gm. Nowa Wieś Lęborska) doszło do lokalnych podtopień. Spływająca z pól woda zalała część miejscowości, jednak nie dostała się do zabudowań mieszkalnych. Na miejscu oprócz jednego zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Wsi Lęborskiej zadysponowano również zastęp z OSP Krępa Kaszubska oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Lęborka. Ratownicy monitorowali sytuację na bieżąco i pomogli mieszkańcom w udrożnieniu studzienek.

Orkan Grzegorz na Pomorzu. Brak prądu

Silny wiatr przewraca drzewa, które uszkadzają linie energetyczne. Bez prądu jest 9 tys. gospodarstw na Pomorzu.

Sprawdź, gdzie nie ma prądu:

Pogotowie energetyczne (czynne całą dobę, także w weekendy i święta) - telefon 991.

Aktualizacja godz. 12.30
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem wydały władze Sopotu. Molo i cmentarze są otwarte, ale trzeba zachować ostrożność.

Czytaj więcej na ten temat: Orkan Grzegorz na Pomorzu 29.10.2017. Władze Sopotu ostrzegają: ostrożnie na molo, na cmentarzach i w pobliżu drzew

W niedzielę Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie do godz. 12 odnotowała jedno zdarzenie związane z silnym wiatrem. Było to drzewo powalone na jednię na drodze między Słajszewem w kierunku na Choczewo, czyli w rejonie nadmorskim powiatu. W sobotę zaś usuwano drzewo z drogi w Zwartówku (gmina Choczewo).

Aktualizacja godz. 11.30
Pierwsze zgłoszenie w związku z atakiem orkanu Grzegorz w powiecie tczewskim strażacy odebrali o godz. 9.17. Dotyczyło ono wypompowania wody z zalanej piwnicy jednego z domów jednorodzinnych w Opaleniu (gm. Gniew). Kolejne wezwania dotyczyły już usuwania wiatrołomów m. in. w Tczewie, Bałdowie (gm. Tczew), Radostowie (gm. Subkowy), Widlicach, Piasecznie i Opaleniu (gm. Gniew).

- Strażacy zabezpieczają dzisiaj również półmaraton Bieg Nadwiślański Doliną Dolnej Wisły – dodaje rzecznik tczewskiej straży pożarnej.

Czytaj więcej na temat wichury w powiecie tczewskim

Zobacz też:

Aktualizacja godz. 10
W Gdańsku zamknięto cmentarze, zoo i Park Oliwski. Władze miasta apelują: - Jeśli to możliwe, prosimy pozostać w domach!

Czytaj więcej: Wichura w Gdańsku 29.10.2017. Zamknięte cmentarze,zoo i park Oliwski

Godz. 8.45
Obecnie najsilniej wieje w rejonach Ustki - tu wiatr w niedzielę 29.10.2017 r. o godz. 8.30 osiągał już 85 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia dla Pomorza:

  • dla subregionu morskiego 2 stopnia - dotyczy silnego wiatru do 110 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku 30.10.2017 do godz. 16.
    Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej.
  • dla subregionu wewnętrznego Pomorza 1 stopnia - wiatr może osiągać 90 km/h. Obowiązuje do niedzieli 29.10.2017 do g. 16.
    Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z północy i północnego-zachodu.

- Aktualnie najsilniejszy wiatr występuje na zachodzie województwa, w okolicach średnia prędkość od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h - - mówi dyżurna synoptyk IMGW. - W tej chwili najsłabszy wiatr w rejonie Zatoki Gdańskiej, która znalazła się w ośrodku niżu o wartości 972 hPa. Na obszarze subregionu wewnętrznego wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni. Mocno pada deszcz, możliwe są też opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Mamy do czynienia z układem niżowym Hervard oraz orkanem nadciągającym znad Zatoki Fińskiej - Griszą (Grzegorz).

Zobacz: W Wiciu (gm. Darłowo) sztorm niszczy brzeg. Zobaczcie ZDJĘCIA

Od wczoraj strażacy w całej Polsce interweniowali już 1500 razy (wczoraj 320 razy, dziś już 1500). Niestety, są ofiary śmiertelne wichury.

34-letni mężczyzna w województwie zachodniopomorskim najechał samochodem na powalone drzewo. Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło na Dolnym Śląsku. W woj. opolskim na auto, które dachowało przewróciło się drzewo. Zginęła jedna osoba, a druga została ranna.

Jaka będzie pogoda w niedzielę 29.10 na Pomorzu?

Aktywny niż z ośrodkiem nad Zatoką Gdańską pogłębia się i bardzo szybko przemieszcza na wschód. Prędkość wiatru, zgodnie z ostrzeżeniem, będzie bardzo szybko wzrastać. Prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, północny i północno-zachodni. Nad morzem wiatr od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią od godzin popołudniowych w gminach nadmorskich a zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Jaka będzie pogoda w niedzielę 29.10 w Polsce?

W niedzielę 29.10.2017 w dzień zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, na Pomorzu deszczu ze śniegiem. Miejscami możliwe burze. Na wschodzie i południu Polski prognozowana wysokość opadów do 25 mm. W górach i miejscami na terenach podgórskich opady śniegu. Na szczytach Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 25 cm.

Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, w rejonach podgórskich około 3°C. Wiatr dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach od 60 km/h na północnym wschodzie, do 100 km/h w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 130 km/h, północno-zachodni. W górach zamiecie i zawieje śni

Jaka będzie pogoda na najbliższe dni (30.10-3.11.2017)?

Ważność od godz. 19:00 dnia 29.10.2017 do godz. 19:00 dnia 03.11.2017 29/30 – 30.10 (niedziela/poniedziałek – poniedziałek)

Zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich śniegu z deszczem. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C, jedynie nad morzem miejscami 7°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr dość silny, porywisty, na wschodzie i nad morzem porywy 85 km/h, a na północnym wschodzie do 100 km/h.

30/31 – 31.10 (poniedziałek/wtorek – wtorek)

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Bez opadów miejscami na południu i południowym wschodzie. Temperatura minimalna od -1°C na południowym wschodzie, 0°C, 2°C na przeważającym obszarze kraju do 4°C miejscami nad morzem. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni.

31.10/01.11 – 01.11 (wtorek/środa – środa)

Zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura minimalna od 1°C, 4°C na wschodzie i południu do 6°C, 8°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 7°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.

01/02 – 02.11 (środa/czwartek – czwartek)

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, w ciągu dnia miejscami przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 6°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C. Wiatr dość silny w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni.

02/03 – 03.11 (czwartek/piątek – piątek)

Zachmurzenie na zachodzie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od -1°C, 0°C na wschodzie do 3°C, 5°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 3°C, 5°C na wschodzie do 8°C, 10°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wschodzie porywisty, północno-zachodni.

Jaka będzie pogoda zimą?

Jaka będzie pogoda zimą? Prognoza pogody na zimę 2017/2018 wskazuje, że nie czekają nas ogromne mrozy i śnieżyce, ale meteorolodzy zapowiadają, że przez kilka dni temperatura może być wyjątkowo niska. Bardziej powinniśmy się obawiać silnego wiatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Orkan Grzegorz na Pomorzu 29.10 2017. Ponad 260 interwencji strażaków [PROGNOZA POGODY] - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ernest Mamrot
Do Episkookupanta Rzeczypospolitej
Wielebni szamani Jedynie Słusznej Religii zwanej Kościołem Rzymsko katolickim!
Wyjaśnijcie owieczkom za jakie to grzechy ten Was Wszechmogący tak się pastwi nad tym katolickim do "bulu" narodem. Przecież wybrał skundloną z wami kamarylę PiS która wespół z klęcznikowym prezydentem rządzi na kolanach i zaspokaja wszelkie wasze fanaberie.
Okazuje się że żadne modły nie skutkują, żadne intencje mszalne również. Niepokalanej zawsze Dziewicy jakby jej nie było w królestwie Jezusa zwanego Chrystusem.
Spytajcie Wszechmogącego o co mu chodzi?
E
Ernest Mamrot
Za jakie grzechy ta ich transcendencja zwana " Pan Bóg" tak ten katolicki do "bulu" naród doświadcza? Jeszcze nie zdołał otrząsnąć się ze skutków poprzedniej nawałnicy i już zsyła kolejnego - tym razem w wydaniu orkanu św. Grzegorza.
Znawcy powiadają, że to kara za uprawiane bałwochwalstwo.
Polacy, zaprawdę powiadam Wam - myślenie nie boli. - Religia, czyli ideologia konsekrowanych pasożytów, oparta na bliskowschodniej Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy, jest jednym ze sposobów na okradanie ludzi naiwnych. To jest obrzydliwe. Wiedzą ci szamani jak jest ludziom ciężko a mimo to szantażują, ogłupiają i wyłudzają ciężko zarobione pieniądze w zamian za urojoną i obłudną gwarancję jakiegoś zbawienia.
+++++++++++++++++++++++
Pan Grzegorz nie oszczędził też „bożego domu” czyli bazyliki tak zwanego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Orkan uszkodził dach świątyni.
Przecież o dawna informuję gawiedź, że ten ich Bóg nie mieszka w świątyniach ręką ludzka zbudowanych (nawet w tabernakulum) i to nie jest moje odkrycie:
Dzieje 17. 24 "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką".
Chociaż u Kowalskiego w piwnicy może być.
Nie czytają Pisma, uprawiają bałwochwalstwo i świętokradztwo, oszukują owieczki i takie są tego efekty.
Kara boska!
Wróć na i.pl Portal i.pl